Endoskopy, egzoskopy, mikroskopy diagnostyczne oraz inny sprzęt stanowiący wyposażenie pracowni laryngologicznych otrzymają wkrótce szpitale w całej Polsce. Wszystko dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i ofiarności Polaków. Podczas 29. Finału pieniądze będą zbierane właśnie na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 31 stycznia. A szpitale już szykują się do przyjęcia sprzętu, jaki będzie można zakupić dzięki pieniądzom zebranym w trakcie orkiestrowego grania. Lekarze mówią o wielkich potrzebach i wyzwaniach w diagnostyce laryngologicznej i przyznają, że podołanie im nie byłoby możliwe bez sprzętu, który do tej pory otrzymali między innymi od WOŚP. OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>
14 specjalistów na Dolnym Śląsku
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest jedną z nielicznych jednostek w regionie, gdzie działa oddział laryngologii dziecięcej. Wiele innych placówek ma jedynie pododdziały, bo Dolny Śląsk boryka się z brakiem specjalistów w tej dziedzinie. Jak mówi Monika Morawska-Kochman, wojewódzka konsultant w dziedzinie otolaryngologii dziecięcej, w regionie jest tylko 14 czynnie działających otolaryngologów dziecięcych. - Dotychczas była to specjalizacja, którą można było zrobić dopiero po zrobieniu specjalizacji z otolaryngologii, a to wiązało się z kolejnymi latami poświęconymi na naukę. Teraz jednak sytuacja się zmieniła i specjalizację tę można robić już bezpośrednio po studiach. Mamy już pierwszego takiego rezydenta – cieszy się Morawska-Kochman.
"Nowy sprzęt się przyda"
Jednak specjaliści byliby bezradni bez sprzętu. A ten trafia do szpitali między innymi dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Ten do wrocławskiego USK przyjechał w 2007 roku. A 14 lat w medycynie to ogrom czasu. Technologia poszła do przodu, a wykorzystywany nieustannie sprzęt uległ zużyciu. - Mamy sprzęt, który dostaliśmy w 2007 roku, ale to już ogromna przepaść. Rozwój medycyny poszedł tak bardzo do przodu, że potrzebujemy nowego. Zresztą ten, który mamy, mimo że o niego dbamy, ulega zużyciu i jest tak wysłużony, że częściowo nie da się go naprawić – przyznaje lekarka. I podkreśla: - Nowy sprzęt się przyda. SPRAWDŹ SPECJALNY SERWIS TVN24.PL O 29. FINALE WOŚP >>>
Lekarze: od WOŚP dostajemy sprzęt najwyższej jakości
Na sprzęt kupiony dzięki ofiarności Polaków i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy czekają także w innych polskich szpitalach, między innymi w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Zdroje" w Szczecinie. Na tutejszym dziennym oddziale otolaryngologicznym nie ma jeszcze sprzętu od WOŚP, jednak lekarze mają nadzieję, że wkrótce się to zmieni. Bo to pozwoliłoby na rozszerzenie zakresu działalności oddziału i medyków. O potrzebach otolaryngologii dziecięcej w rozmowie z Sebastianem Napierajem, reporterem TVN24, mówiła Katarzyna Amernik, która jest zachodniopomorskim wojewódzkim konsultantem ds. otolaryngologii dziecięcej. - Potrzebujemy bardzo dobrych optyk ze źródłem światła, endoskopów, mikroskopów diagnostycznych i operacyjnych, sprzętu operacyjnego, sprzętu do znieczulenia ogólnego – lekarka wymienia niektóre z niezbędnych sprzętów. I dodaje: - Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy dysponujemy sprzętem, który pozwala prowadzić nam zabiegi operacyjne na najwyższym światowym poziomie, bo od Orkiestry dostajemy sprzęt najwyższej jakości.
Miliard złotych przekroczony
Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 28 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia łącznie ponad miliard złotych.
Według pierwotnego planu miał rozpocząć się 10 stycznia, jednak ze względu na obostrzenia i restrykcje związane z pandemią, został przełożony. W tym roku WOŚP pod hasłem "Finał z głową" zbiera środki na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi Finał WOŚP, podczas którego zbierane są fundusze dla laryngologii.
Za zebrane w tym roku środki Fundacja WOŚP zamierza zakupić specjalistyczny sprzęt, m.in. wyposażenie laryngologicznych sal operacyjnych.
Źródło: TVN24 Wrocław, TVN24 Szczecin
Źródło zdjęcia głównego: Szpital "Zdroje" w Szczecinie