Trump: nadszedł czas, by uznać, że Wzgórza Golan należą do Izraela

TVN24

Aktualizacja:

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że nadszedł czas, by uznać, że Wzgórza Golan należą do Izraela. Premier Izraela Benjamin Netanjahu podziękował za te słowa.

Trump napisał na Twitterze, że uznanie przynależności Wzgórz Golan do Izraela ma "kluczowe strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa Izraela i stabilności regionu!". "Po 52 latach nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone w pełni uznały władzę Izraela nad Wzgórzami Golan" - napisał prezydent.

"W czasach, gdy Iran dąży do wykorzystania Syrii jako platformy do niszczenia Izraela, prezydent Trump odważnie uznaje suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan. Dziękuję, Prezydencie Trump!" - napisał na Twitterze w odpowiedzi premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Swoim tweetem Trump udzielił politycznego poparcia Netanjahu na cztery dni przed jego wizytą w Waszyngtonie i niespełna trzy tygodnie przez izraelskimi wyborami parlamentarnymi. Netanjahu przyjedzie do USA, by spotkać się z Trumpem i wystąpić przed Amerykańsko-Izraelskim Komitetem Spraw Publicznych (AIPAC).

Okupowane wzgórza

Izrael uzyskał kontrolę nad strategicznie położonym obszarem Wzgórz Golan w następstwie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku objął te tereny swoim systemem prawnym oraz administracyjnym. Decyzja ta nie została nigdy zaaprobowana przez wspólnotę międzynarodową, a prawo do tego obszaru rości sobie Syria.

W 2009 roku premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael nigdy nie odda tych ziem, gdyż są one niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa państwu żydowskiemu.

Już podczas pierwszego spotkania z prezydentem Trumpem w lutym 2017 roku Netanjahu zabiegał o to, by USA uznały Wzgórza Golan za terytorium izraelskie. W tym samym roku ONZ przyjęła rezolucję, w której Izrael został skrytykowany za okupację Wzgórz Golan.

Izrael uzyskał kontrolę nad strategicznie położonym obszarem Wzgórz Golan w następstwie wojny sześciodniowej w 1967 roku
PAP

Autor: mtom / Źródło: PAP