Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

TVN Warszawa | Śródmieście

Wycinka drzewa nie zaskoczy już mieszkańców. Miasto będzie informować o (prawie) każdej

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM WarszawaMiejskie jednostki będą mieć obowiązek informowania o planowanej wycince

Od 2022 roku każda miejska instytucja będzie miała obowiązek informowania o planowanej wycince każdego drzewa i jej przyczynach - poinformował ratusz.

- Warszawa to pierwsze miasto w Polsce, które wypracowało jednolite standardy zarządzania miejską zielenią. Karta Praw Drzew i towarzyszące jej dokumenty ujednolicą zasady przeglądu i pielęgnacji, wypracowane i stosowane z powodzeniem od kilku lat przez Zarząd Zieleni. Teraz będą obowiązywać wszystkie jednostki miejskie i urzędy dzielnic. Jako pierwszy przyjęliśmy standard informowania o wycinkach, by mieszkańcy mieli dostęp do transparentnej informacji o losie każdego miejskiego drzewa – mówi cytowana w komunikacie Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Warszawy.

Zmiany od stycznia

Pierwszy z siedmiu standardów karty został właśnie przyjęty zarządzeniem prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku. Ale - jak zastrzegają od razu urzędnicy - standard informowania o wycinkach drzew nie dotyczy terenów, na których prowadzona jest planowa gospodarka leśna oraz zgłoszeń osób fizycznych.

Jak tłumaczy dyrektorka Zarządu Zieleni Aleksandra Majda-Butkiewicz, informowanie o działaniach związanych z wycinkami jest odpowiedzią na zainteresowanie mieszkańców. - Zasady ujęte w standardzie oparte zostały na dobrych praktykach Zarządu Zieleni, który od ponad dwóch lat otwarcie informuje o koniecznych wycinkach drzew. Spotyka się to z pozytywnym odbiorem mieszkańców i buduje zaufanie do naszych działań. Przyjęty standard to efekt współpracy naszych specjalistów z Biurem Ochrony Środowiska - powiedziała.

Gdzie znaleźć informacje?

Najważniejsze dokumenty dotyczące wycinek - wnioski o usunięcie drzewa wraz z uzasadnieniem oraz decyzje właściwych organów - będą teraz obowiązkowo udostępniane online, w serwisie mapowym miasta, w zakładce ZIELEŃ. Standard określa też zasady oznakowania drzew w formie jednolitych tabliczek oraz warunki przeprowadzania spotkań informacyjnych z mieszkańcami, którzy nie będą musieli szukać informacji w poszczególnych urzędach. Biuro Ochrony Środowiska będzie dysponować bazą danych o wycinkach przeprowadzanych na terenach miejskich, niezależnie od tego, który organ wyda na nie zgodę.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o powstaniu Mapy Koron Drzew:

"Mapa Koron Drzew to jedyne i pierwsze przedsięwzięcie na taką skalę w naszym kraju"Urząd Miasta Warszawy

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl