Trzaskowski o szczepieniach: tempo zdecydowanie niezadowalające

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Trzaskowski: mamy poczucie chaosu informacyjnego
Trzaskowski: mamy poczucie chaosu informacyjnegoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.p
wideo 2/5
Trzaskowski: mamy poczucie chaosu informacyjnegoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.p

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podsumował dotychczasową akcję szczepień w stolicy. Stwierdził, że ma poczucie chaosu informacyjnego, którego ofiarami padają mieszkańcy. - Tempo szczepień jest zdecydowanie niezadowalające – ocenił.

W piątek w Szpitalu Południowym odbyła się konferencja prasowa podsumowująca pierwszy tydzień szczepień seniorów przeciwko COVID-19. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Grzesiowski. Jak podkreślił ratusz, nadal trwają szczepienia medyków – do punktów szczepień uruchomionych przez miasto zgłosiło się blisko 26 tysięcy osób z priorytetowego etapu zero. Z tej grupy miasto zaszczepiło pierwszą dawką ponad 13 tysięcy osób, czyli połowę uprawnionych.

Rozpoczął się także etap drugi podawania dawki szczepionki – dotychczas otrzymało ją ponad 2,1 tysiąca medyków.

"Martwimy się o tempo szczepień"

Prezydent Warszawy przypomniał, że decyzją Ministra Zdrowia na przyszły tydzień wstrzymano dostawę szczepionek dla personelu medycznego z priorytetowej grupy zero. - Rząd uruchomił zapisy dla seniorów 70 plus, mimo że władze centralne wiedziały, że nie było już wtedy dostaw szczepionek. Osoby starsze, do których rząd apelował o zaszczepienie się, tłumnie stawiły się pod punktami szczepień, godzinami czekały na połączenie telefoniczne z rządową infolinią. Nie wszyscy seniorzy są biegli w obsłudze komputera i rejestracji online na internetowym portalu pacjenta. Ostatecznie tylko nielicznym osobom w wieku 70 plus udało się zarejestrować – przekazał.

- Mieszkańcy zwracają się do nas o odpowiedź na pytania dotyczące samej rejestracji, tempa szczepień. To tempo jest zdecydowanie niezadowalające – ocenił Trzaskowski. Dodał, że w Warszawie mieszka ponad 100 tysięcy osób w wieku powyżej 80 lat, ale miasto dostało w tym tygodniu "niecałe 3 tys. szczepionek" przeciwko COVID-19. - Wszyscy martwimy się o tempo szczepień, dlatego że jeżeli te szczepienia będą przebiegały w takim tempie, to będą pojawiały się same problemy i niestety ten proces będzie trwał zdecydowanie za długo – powiedział.

Jak przygotować się do szczepienia? Poradnik seniora
Jak przygotować się do szczepienia? Poradnik senioraTVN24

"Inwalidzi byli odsyłani do Radomia"

Zgodnie z wytycznymi rządowymi obecnie punkty szczepień uruchomione w Warszawie mogą zaszczepić maksymalnie 30 osób w tygodniu. Limitu szczepionek nie ma w Szpitalu Południowym i dzięki temu placówka zaszczepi do końca tego tygodnia blisko 1,7 tysiąca seniorów. - W tym punkcie szczepień mamy aktualnie zarejestrowanych prawie cztery tysiące osób i na ten moment nie ma możliwości rejestracji kolejnych chętnych. Czekamy na informację, czy po zaszczepieniu już zarejestrowanych osób będziemy mogli rejestrować kolejnych mieszkańców. Apelujemy też do rządu o dostosowanie liczby szczepionek do potrzeb w danej gminie. Warszawa ma ponad 260 tysięcy seniorów powyżej 70. roku życia. Czy ktoś z rządu policzył w ogóle, ile będą trwały szczepienia przy tak małej liczbie szczepionek? – zastanawiał się Trzaskowski.

Podkreślił, że jednym z podstawowych postulatów, które zgłaszały samorządy, jest prośba o weryfikację danych na rządowej stronie o punktach szczepień i informacji udzielanych na infolinii NFZ. - Mamy sporo sygnałów, że mieszkańcy byli zapisywani do punktów szczepień, które nie funkcjonują, że na przykład inwalidzi byli odsyłani do Radomia, a seniorzy powyżej 70 lat – na przykład do Siedlec – mówił.

Transport na szczepienia

Wiceprezydent Renata Kaznowska dodała z kolei, że zgodnie z decyzją wojewody samorząd przygotował system do obsługi seniorów posiadających orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Jak wskazała, osoby takie mogą się kontaktować bezpośrednio na numer telefon WAWA TAXI bez barier 22 333 4444, czyli korporacji wybranej do obsługi osób z orzeczeniami.

Z kolei seniorzy, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, mogą kontaktować się na miejski numer 19 115. - Tam nasi koordynatorzy udzielą wszelkich informacji związanych z dalszą procedurą zamówienia transportu – powiedziała Kaznowska.

Kaznowska dodała, że obecnie potrzebę transportu zgłosiło prawie tysiąc osób. - Zorganizowaliśmy zespoły wyjazdowe, jest ich kilkanaście. Prawie przy każdym ZOZ mamy zespół wyjazdowy, ale mamy absolutne poczucie, że nie będziemy w stanie naszymi zespołami wyjazdowymi zorganizować transportu dla wszystkich chętnych – oceniła. Zwróciła też uwagę na potrzebę zmotywowania w tej kwestii prywatnych placówek medycznych.

Wiceprezydent poruszyła też temat organizacji zespołów wyjazdowych, które szczepią pacjentów w domu. Dotyczy to osób starszych, przewlekle chorych, z niepełnosprawnościami. Kaznowska poinformowała, że z ponad 40 punktów szczepień, które uruchomiono w miejskich placówkach, blisko połowa posiada zespoły wyjazdowe. - To zdecydowanie za mało na całą Warszawę. Nie będziemy w stanie tylko mobilnymi zespołami miejskimi zaszczepić w domach wszystkich przewlekle chorych, starszych mieszkańców i osób z niepełnosprawnościami – podkreśliła wiceprezydent.

I dodała: - Chaos w systemie szczepień stawia naszych mieszkańców w coraz trudniejszej sytuacji. Powstańcy warszawscy, kombatanci, niemal stuletni mieszkańcy, którzy nie są w stanie wyjść z domu nie mogą znaleźć zespołu mobilnego, który mógłby ich zaszczepić w domu. Osoby po wylewach, z ciężkimi chorobami, sparaliżowani oczekują pomocy, a ich rodziny, wolontariusze, pracownicy instytucji dzwonią na wszystkie możliwe telefony, poszukując kontaktu do zespołu mobilnego.

Jak obliczył ratusz, zaszczepienie jednego pacjenta w domu trwa około dwie godziny, wliczając w to dojazd, wywiad i kwalifikację do szczepienia oraz 15-30 minut obserwacji po szczepieniu. W Warszawie obecnie blisko tysiąc seniorów poprosiło o taką usługę. Na szczepienia w domu czekają m.in. powstańcy warszawscy, dla których zamówiono już 160 wyjazdów mobilnych zespołów szczepień. - Infolinia rządowa zapisuje osoby na szczepienia w miejscach, w których nie ma zespołów mobilnych. Sytuacja jest kuriozalna. Jak można przygotować system i uruchomić zapisy bez wiedzy na temat skali oczekiwań? W Warszawie jest ponad 260 punktów szczepień. Ponad 40 z nich zorganizowało miasto. Od kilku dni domagamy się od ministra Dworczyka - pełnomocnika rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 - przekazania listy miejsc z wykazem, które z pozostałych - w większości niepublicznych punktów szczepień - mają zespoły mobilne. Rząd musi znaleźć pilne rozwiązanie tego palącego problemu – zaznaczyła Kaznowska.

Dr Grzesiowski: pacjenci zgłaszają się nie do swoich ZOZ

Specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Grzesiowski, odnosząc się do akcji szczepień, zwrócił uwagę na trzy kwestie: mały udział w szczepieniach lekarzy POZ, potrzebę powstania mobilnych zespołów wyjazdowych oraz na potrzebę organizacji punktów szczepień masowych w dużych miastach. Grzesiowski zaznaczył, że na 20 tysięcy gabinetów POZ zaledwie 2,5 tysiąca włączyło się do szczepień. - Z medycznego punktu widzenia jest to fatalne, bo pacjenci zgłaszają się nie do swoich ZOZ – powiedział. Dodał, że w związku z tym lekarze nie mają wiedzy o ich stanie zdrowia.

Ocenił, że system, który funkcjonuje w oparciu o jeden centralny magazyn, z którego "na całą Polskę rozwożone są transporty szczepionek do wszystkich punktów szczepień, których jest 6 tysięcy", jest - z punktu widzenia przyszłościowego - "całkowicie niewydolny". Podkreślił, że punkty szczepień masowych powinny być modelem dla dużych miast. - Z naszego punktu widzenia, po miesiącu jest czas na weryfikację programu szczepień w Polsce, na dokonanie gruntownych zmian - powiedział.

Autorka/Autor:katke/r

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Do końca sierpnia potrwa ostatni etap prac na dworcu Warszawa Zachodnia. Specjalna maszyna szlifuje nowe tory. Po tym zabiegu przejazdy pociągów będą cichsze.

Szlifują 31 kilometrów torów na stacji Warszawa Zachodnia

Szlifują 31 kilometrów torów na stacji Warszawa Zachodnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

51-latek z powiatu żuromińskiego wdał się w awanturę, podczas której zaatakował pięściami i kaskiem innego mężczyznę. Potem kierował motocyklem po pijanemu i wylądował w polu kukurydzy. Finalnie trafił do szpitala, gdzie zaatakował personel - informuje żuromińska policja.

Po pijanemu wjechał motocyklem w pole kukurydzy, "w szpitalu wpadł w furię"

Po pijanemu wjechał motocyklem w pole kukurydzy, "w szpitalu wpadł w furię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę kierowca wjechał autem w zabytkowy kandelabr. Okazało się, że to policjant, który prowadził pod wpływem alkoholu. Taki też usłyszał zarzut. Jak informuje prokuratura, do zarzucanego czynu się nie przyznał. Śledczy pochylą się nad linią obrony prezentowaną przez podejrzanego.

Pijany policjant drogówki wjechał w kandelabr, usłyszał prokuratorski zarzut. "Nie przyznał się"

Pijany policjant drogówki wjechał w kandelabr, usłyszał prokuratorski zarzut. "Nie przyznał się"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie tramwaju do Wilanowa dźwig uszkodził latarnię. Jej kosz spadł na przechodzącą chodnikiem osobę. W miejscu, w którym doszło do wypadku, widać ślady krwi. Poszkodowany został przewieziony do szpitala.

Klosz latarni spadł na przechodnia

Klosz latarni spadł na przechodnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tysiące fanów przyjadą na koncerty Taylor Swift w Warszawie. Wokalistka wystąpi 1, 2 i 3 sierpnia na PGE Narodowym – w ramach światowej trasy "The Eras Tour". W tych dniach w stolicy będą odbywały się obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, co wiąże się z zamkniętymi ulicami i zakazami parkowania. Stołeczny ratusz zachęca, by w związku z kumulacją utrudnień na koncerty Swift wybrać się komunikację miejską. Metro dowiezie pod sam stadion, podobnie tramwaje i autobusy czy kolej.

Taylor Swift w Warszawie. Jak dojechać i wrócić z koncertów? Miasto przygotowało poradnik komunikacyjny

Taylor Swift w Warszawie. Jak dojechać i wrócić z koncertów? Miasto przygotowało poradnik komunikacyjny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała we wtorek pracownika Wojskowego Biura Historycznego, zarazem wykładowcę Akademii Sztuki Wojennej. Znaleziono u niego tysiące teczek personalnych żołnierzy ze służb specjalnych, a także pornografię dziecięcą - wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl.

Tysiące teczek żołnierzy i dziecięca pornografia u historyka wojskowości

Tysiące teczek żołnierzy i dziecięca pornografia u historyka wojskowości

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa poinformowała o rozpoczęciu rozbiórki i oględzin spalonej hali przy Marywilskiej 44. Na miejscu będzie pracowało sześć zespołów składających się z prokuratorów, policjantów i biegłych.

Rozbiórka i oględziny spalonej hali przy Marywilskiej

Rozbiórka i oględziny spalonej hali przy Marywilskiej

Źródło:
PAP

W Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się obchody 80. rocznicy zrywu z 1944 roku. - 80 lat temu Warszawa stanęła do walki w obronie wolności. Powstańcy walczyli nie tylko o swoją ukochaną stolicę, ale o wolność Rzeczpospolitej - mówił podczas uroczystości dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uszkodziła trzy prawidłowo zaparkowane auta. Jak się okazało, 56-latka ma już dwa aktywne dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Tym razem nie była w stanie dmuchnąć w alkomat. W szpitalu pobrano jej krew do badania na zawartość alkoholu.

Na parkingu uszkodziła trzy auta, ma już dwa dożywotnie zakazy prowadzenia

Na parkingu uszkodziła trzy auta, ma już dwa dożywotnie zakazy prowadzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach współpracy Krakowa z Warszawą, w wakacje można przejechać się w stolicy stylowym składem GT6 spod Wawelu. Stołeczny wagon 13N kursować będzie natomiast w Krakowie. To kolejna wymiana zabytkowych taborów Warszawy i stolicy Małopolski.

Stylowy skład spod Wawelu na torach w Warszawie

Stylowy skład spod Wawelu na torach w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały ponownie częściowo otwarte. Są jednak liczne ograniczenia w poruszaniu się. Zostały wprowadzone ze względów bezpieczeństwa.

Łazienki Królewskie częściowo otwarte, apel do zwiedzających

Łazienki Królewskie częściowo otwarte, apel do zwiedzających

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Legionowski sanepid poinformował, że można się kąpać na kąpieliskach Jeziora Zegrzyńskiego w Nieporęcie i Serocku.

Sinic już nie ma, można się kąpać w Jeziorze Zegrzyńskim

Sinic już nie ma, można się kąpać w Jeziorze Zegrzyńskim

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Oglądałem wielką stertę tych zdjęć i musiałem wybrać. Miałem wybrać te zdjęcia i ułożyć w jakąś historię, ale historię wszyscy znamy. Tutaj nie chodzi o pokazanie samej walki - mówił fotoreporter Chris Niedenthal w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24, opowiadając o nowym albumie, który pokazuje 100 pokolorowanych fotografii z 1944 roku.

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24-latka uwierzyła mężczyźnie, który do niej zadzwonił i podał się za pracownika "departamentu bezpieczeństwa”. Twierdził, że jej pieniądze zagrożone i należy mu je szybko przekazać na "przechowanie". Wykonała wszystkie polecenia.

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl