Warszawa testuje nauczycieli klas 1-3. Ponad osiem tysięcy chętnych

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rusza testowanie nauczycieli klas I-IIITVN24
wideo 2/5
Rusza testowanie nauczycieli klas I-IIITVN24

Testy przesiewowe pod kątem COVID-19 będą przeprowadzane od 11 do 15 stycznia. Oprócz nauczycieli zgłaszać mogą się także pracownicy administracji i obsługi szkół podstawowych.

Jak poinformował w poniedziałek ratusz, organizatorem badań jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.

"Decyzja podjęta przez władze późno"

- Bezpłatne badania pod kątem COVID-19 dla pracowników warszawskiej oświaty to dobra decyzja, ale żałuję, że została podjęta przez władze rządowe tak późno. Apelowaliśmy o szeroki dostęp do testów dla nauczycieli i pracowników szkół jeszcze przed wrześniowym powrotem uczniów i personelu do zajęć stacjonarnych – mówi cytowana w komunikacie ratusza Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialna m.in. za edukację i ochronę zdrowia.

- Dopiero kiedy placówki oświatowe stały się ogniskami zakażeń i rozsadnikiem koronawirusa, rząd podjął decyzję o przejściu na edukację zdalną. Jako samorządowcy wciąż pytamy, dlaczego testów nie przeprowadza się również wśród pracowników żłobków i przedszkoli, które pracują przez niemal cały okres pandemii. Gdzie logika tych działań? – pyta Kaznowska.

Jak zaznaczono w komunikacie, zgłoszenia chętnych do badania zbierali dyrektorzy szkół. W sumie na testy pod kątem zakażenia COVID-19 zgłosiło się 8598 z ponad 13 tysięcy uprawnionych osób. Listy zgłoszeń zostały już zamknięte i przekazane przez dyrekcje szkół do sanepidu, który odpowiada za kierowanie zainteresowanych na badania.

Niedzielski: chcemy zmniejszyć rezerwę, by przyspieszyć możliwość szczepień
Niedzielski: chcemy zmniejszyć rezerwę, by przyspieszyć możliwość szczepieńTVN24

Gdzie wykonać test?

"Testy pracowników szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 odbędą się od 11 do 15 stycznia i będą wykonywane metodą RT-PCR. Badaniami będą objęte wyłącznie osoby zdrowe (bez objawów chorobowych) i nie będą im podlegać nauczyciele oraz personel szkoły, którzy przechorowali COVID-19, czyli tzw. ozdrowieńcy" – podkreśla ratusz.

By wykonać test, trzeba zgłosić się do punktów wymazowych – obecnie w Warszawie działają 33 takie miejsca, z czego 15 miasto zorganizowało w miejskich podmiotach leczniczych.

Dokładna lista punktów wymazowych i godziny poboru próbek wraz z odnośnikiem do interaktywnej mapy z rozmieszczeniem punktów pobrań na terenie Warszawy jest dostępna na stronie internetowej NFZ.

W przypadku otrzymania wyniku potwierdzającego zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u nauczycieli i pracowników szkół, którzy poddali się badaniom przesiewowym, sanepid przygotował ulotkę informacyjną ze wskazówkami dalszego postępowania.

Miasto zamawia kolejne szczepionki

Ponadto, jak poinformowała rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka, do tej pory w szpitalach nadzorowanych przez miasto, z których osiem funkcjonuje jako szpitale węzłowe, w kolejce do szczepień czeka blisko 16 tysięcy personelu medycznego i niemedycznego z priorytetowej "grupy zero".

Dotychczas wszystkie miejskie szpitale otrzymały niecałe 2,9 tysiąca szczepionek. - Wszystkie zostały zużyte do końca ubiegłego tygodnia. Obecnie czekamy na kolejną dostawę – przekazała Gałecka.

Jak wyjaśniła, zgodnie z Narodowym Programem Szczepień zamówienia na kolejne dostawy szczepionek składane są przez placówki raz w tygodniu. - Na ten tydzień zamówiliśmy ponad 5610 szczepionek przeciwko COVID-19 – zaznaczyła.

Koronawirus w Warszawie

Na rządowej stronie raportującej liczbę nowych zakażeń czytamy, że ostatniej doby w Warszawie potwierdzono 223 przypadki koronawirusa. Dzień wcześniej przybyło ich ponad dwa razy więcej - 477.

Jak poinformowano, od wczoraj z powodu COVID-19 i chorób współistniejących zmarły trzy osoby.

Od drugiej połowy listopada w Warszawie nie odnotowuje się dziennie więcej niż tysiąc przypadków.

Najwięcej dotąd zachorowań potwierdzono 5 listopada, kiedy jednego dnia przybyło w stolicy aż 1812 zakażeń koronawirusem.

Nie są znane statystyki dotyczące 23 listopada 2020 roku – tego dnia zmienił się sposób raportowania. Wcześniej codzienne podsumowania publikowane były na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Od tamtej pory raporty z powiatów można znaleźć wyłącznie w serwisie rządowym.

Zakażenia na Mazowszu

Również w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia podało dane dotyczące nowych zakażeń w kraju. Jak czytamy na Twitterze, potwierdzono łącznie 4 622 nowych przypadków koronawirusa, z czego najwięcej w województwie mazowieckim - 627. To znacznie mniej niż poprzedniej doby, kiedy przybyło ich 1305.

Tym samym liczba nowych zakażeń spadła pierwszy raz od czterech dni poniżej tysiąca.

Jak czytamy z kolei na rządowej stronie, na Mazowszu potwierdzono z powodu chorób współistniejących dziewięć zgonów.

Najwięcej do tej pory zakażeń odnotowano na Mazowszu 27 października, kiedy w ciągu jednej doby zakaziło się 3529 osób.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Na tę chwilę nie ma żadnych podstaw, aby te wszystkie pożary ze sobą łączyć - przekazał w poniedziałek rzecznik KSP podinspektor Robert Szumiata, nawiązując do ostatnich pożarów w Warszawie i w Grodzisku Mazowieckim. Z kolei Tomasz Siemoniak, nowy szef MSWiA, powiedział: "jesteśmy w takim czasie, że niczego nie możemy wykluczyć". Dodał, że czeka na raport służb w tej sprawie. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła natomiast śledztwo w sprawie pożaru hali targowej przy ulicy Marywilskiej.

Czy coś łączy ostatnie pożary? Jest odpowiedź policji

Czy coś łączy ostatnie pożary? Jest odpowiedź policji

Źródło:
PAP

Jaka będzie przyszłość kupców z ulicy Marywilskiej po pożarze centrum handlowego? Ratusz znalazł dla nich stanowiska na miejskich targowiskach. - Jest ich ponad 100 - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Możliwości wsparcia analizują też władze województwa. To mogą być tylko i wyłącznie środki o charakterze specjalnym - podkreślił Mariusz Frankowski, wojewoda mazowiecki.

Będzie wsparcie dla kupców z Marywilskiej. Ale "to nie jest łatwe"

Będzie wsparcie dla kupców z Marywilskiej. Ale "to nie jest łatwe"

Źródło:
TVN24, PAP

W poniedziałek w południe w liceum w Grodzisku Mazowieckim wybuchł pożar. Zapalił się dach obiektu. W tym czasie w szkole trwał egzamin dojrzałości. Maturę przerwano i ewakuowano uczniów oraz nauczycieli, łącznie około 60 osób. W szczytowej fazie pożaru na miejscu działało 40 zastępów straży pożarnej. Po kilku godzinach udało się go opanować. Trwa dogaszanie.

Szkoła zaczęła się palić w czasie matury. "Tragedia, masakra, ciężko się na to patrzy"

Szkoła zaczęła się palić w czasie matury. "Tragedia, masakra, ciężko się na to patrzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wieliszewa szukali włamywaczy, którzy ukradli towar z jednego z lokalnych sklepów. Straty wyniosły 4 tysiące złotych. Udało się znaleźć podejrzanych i przy okazji zlikwidować plantację konopi.

Szukali włamywaczy. Znaleźli nie tylko ich

Szukali włamywaczy. Znaleźli nie tylko ich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dach szkoły w Grodzisku Mazowieckim zapalił się podczas matur. W budynku trwały egzaminy - pisemny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz ustny z języka polskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że uczniowie przystąpią do matur w innej lokalizacji. - Czujemy smutek, bo jednak cztery lata tu chodziłyśmy. Przykro się na to patrzy - powiedziała jedna z uczennic.

Pożar przerwał matury. Wiadomo, co dalej z egzaminami

Pożar przerwał matury. Wiadomo, co dalej z egzaminami

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl, PAP

Trwają ostatnie testy i czyszczenie przystanków na nowej trasie. We wtorek ulicami Goworka, Spacerową i Gagarina pojadą tramwaje. Nie były tu widziane od kilkudziesięciu lat.

Tramwaj dojedzie do Czerniakowskiej. Jest termin

Tramwaj dojedzie do Czerniakowskiej. Jest termin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nadchodzi historyczna zmiana dla mieszkańców Warszawy. Od lipca tego roku Urząd Pracy m.st. Warszawy zmienia swoją lokalizację. Zintegrowane w jednym miejscu usługi związane z poszukiwaniem pracy stanowić będą swoiste "Centrum Kariery" i będą się mieścić przy ulicy Kasprzaka 18/20, zapewniając mieszkańcom wysoki standard obsługi. Teraz wszystkie usługi będą dostępne pod jednym adresem, co znacznie ułatwi proces poszukiwania pracy oraz wprowadzi jakość realizowanego wsparcia na wyższy poziom.

Urząd Pracy m.st. Warszawy przenosi się pod nowy adres! Bieżąca obsługa klientów, pośrednictwo i aktywizacja będą w nowym "Centrum Kariery" w sercu Woli

Urząd Pracy m.st. Warszawy przenosi się pod nowy adres! Bieżąca obsługa klientów, pośrednictwo i aktywizacja będą w nowym "Centrum Kariery" w sercu Woli

Kupcy z hali przy Marywilskiej 44 szacują straty. Dla niektórych to setki tysięcy złotych, niekiedy mówią o "dorobku całego życia".

"W ciągu jednej nocy ci ludzie stracili dobytek całego życia"

"W ciągu jednej nocy ci ludzie stracili dobytek całego życia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez całą noc z niedzieli na poniedziałek trwało dogaszanie pożaru hali targowej Marywilska 44. Jak zapewniają strażacy, ostatnie zarzewia ognia zostały ugaszone, ale pozostają na miejscu, obserwując teren.

Tak wygląda hala po pożarze. Zgliszcza. Biegli wciąż nie mogą wejść do środka

Tak wygląda hala po pożarze. Zgliszcza. Biegli wciąż nie mogą wejść do środka

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, tvn24.pl

Policjanci z podwarszawskiego Otwocka zatrzymali cztery osoby podejrzane o wprowadzanie do obrotu znacznej ilości środków odurzających. Grupa miała organizować narkotyczne ceremonie, podczas których uczestnicy zażywali narkotyczny wywar ayahuasca podawany przez "Szamana".

"Szaman", ayahuasca i narkotyczna ceremonia. Policja zatrzymała kilka osób

"Szaman", ayahuasca i narkotyczna ceremonia. Policja zatrzymała kilka osób

Źródło:
PAP

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie pożaru karetek. Spłonęły dwa pojazdy. Śledczy nie mają już wątpliwości, że doszło do podpalenia, ale od ponad roku nie postawili nikomu zarzutów.

Podpalił dwie karetki, usiłował zniszczyć trzecią. Śledczy badali odciski palców i DNA sprawcy

Podpalił dwie karetki, usiłował zniszczyć trzecią. Śledczy badali odciski palców i DNA sprawcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzech mieszkańców podwarszawskiego Piaseczna usłyszało zarzut uszkodzenia mienia. Mężczyźni poszli na imprezę, a po niej bez wyraźnego powodu uszkodzili skrzynki na listy i drzwi wejściowe. Byli tak z siebie dumni, że jeden z nich prężył się przed kamerą monitoringu.

Zdemolował skrzynki na listy, z dumą prężył się przed kamerą monitoringu

Zdemolował skrzynki na listy, z dumą prężył się przed kamerą monitoringu

Źródło:
PAP

Zdalna wieża kontroli lotów w Modlinie miałaby zacząć działać na przełomie 2026 i 2027 roku - poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Dodano, że Agencja podpisała w tej sprawie umowę z zarządem lotniska Warszawa-Modlin.

Ruch lotniczy w Modlinie będzie zarządzany zdalnie. Są terminy

Ruch lotniczy w Modlinie będzie zarządzany zdalnie. Są terminy

Źródło:
PAP

W bloku przy Grzybowskiej w Warszawie w niedzielę wybuchł pożar. Ogień pojawił się w mieszkaniu na 15. piętrze. Dwie osoby nie żyją. Według pierwszych ustaleń prokuratury, mogło dość do zaprószenia ognia. Zlecono też sekcję zwłok dwóch ofiar.

Jedno ciało w spalonym mieszkaniu, drugie przed blokiem. Prokuratura o przyczynach tragedii

Jedno ciało w spalonym mieszkaniu, drugie przed blokiem. Prokuratura o przyczynach tragedii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę na Mokotowie spłonęła auto osobowe. Nikt nie został poszkodowany. Informację oraz zdjęcia z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Auto spłonęło doszczętnie

Auto spłonęło doszczętnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Kolejny pożar w Warszawie. Zapaliła się hałda śmieci na Mokotowie. Z ogniem walczyło w sumie osiem zastępów straży pożarnej.

Paliła się hałda odpadów na Mokotowie

Paliła się hałda odpadów na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do pożaru lasu doszło w niedzielę w miejscowości Janówek w Kampinoskim Parku Narodowym. Spłonęło ćwierć hektara - podała straż pożarna. Nikt nie ucierpiał.

Pożar lasu w Kampinoskim Parku Narodowym

Pożar lasu w Kampinoskim Parku Narodowym

Źródło:
PAP

W związku z wymianą sieci ciepłowniczej nastąpi przerwa w dostawie ciepłej wody do okolicznych budynków - zapowiedział wykonawca inwestycji Budimex. Przerwa w dostawach potrwa od godziny 22 w niedzielę do godziny 18 dnia w czwartek 16 maja. Poniżej lista ulic wraz z numerami budynków.

Warszawa. Szereg ulic bez ciepłej wody przez cztery dni. Lista

Warszawa. Szereg ulic bez ciepłej wody przez cztery dni. Lista

Źródło:
tvn24.pl

Wypadek na Narwi w okolicy Wieliszewa (Mazowieckie). Świadkowie zauważyli mężczyznę, który wpadł do wody. Ruszyli z pomocą, wciągnęli go do łodzi i dopłynęli do brzegu. Tam poszkodowanego przejęli ratownicy. Niestety mężczyzny nie udało się uratować.

Pływał łodzią po Narwi, wpadł do wody. Nie żyje

Pływał łodzią po Narwi, wpadł do wody. Nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

36-latka z Płońska straciła 30 tysięcy złotych. To przykry skutek znajomości z osobą podającą się za pilota linii lotniczych. Mężczyzna prosił ją o pożyczki na wypożyczenie auta czy bilety. By sprostać oczekiwaniom nowego kolegi kobieta brała "chwilówki". Kiedy zorientowała się, że to oszust, zaczął jej grozić.

Podawał się za pilota linii lotniczych. Brała chwilówki, by go wspierać

Podawał się za pilota linii lotniczych. Brała chwilówki, by go wspierać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca nissana pożegnał się z prawem jazdy. Jak podaje policja w obszarze zabudowanym jechał 138 kilometrów na godzinę. Stał się biedniejszy o 2500 złotych i bogatszy o 15 punktów karnych.

Prawie 140 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Prawie 140 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich zapowiedział koniec chaosu parkingowego na ulicy Filtrowej na Ochocie. Chodnik przejdzie remont i przestanie być zastawiony autami - w ich miejsce pojawi się zieleń. Uzupełnione zostaną też braki w szpalerze drzew.

Żeby zaparkować, muszą jechać chodnikiem. Będą zmiany na Filtrowej

Żeby zaparkować, muszą jechać chodnikiem. Będą zmiany na Filtrowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Płocku, która w marcu 2022 r. przedstawiła Radosławowi K. zarzuty zabójstwa trzech chłopców w wieku 8, 12 i 17 lat (Piotra, Adriana i Oskara), skierowała do sądu wniosek o umorzenie śledztwa i umieszczenie mężczyzny w zakładzie psychiatrycznym. Biegli uznali, że K. jest niepoczytalny.

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

- Sąd ma świadomość, że tak naprawdę największą karą dla oskarżonego będzie dalsze życie ze świadomością, że do śmierci jego syna doszło tylko i wyłącznie z jego winy. Ta nieformalna kara, w przeciwieństwie do tej oficjalnej kary pozbawienia wolności, nie ulegnie zatarciu - tak wyrok dla 32-latka, który po pijanemu spowodował wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, uzasadniał sędzia Łukasz Kaczmarzewski.

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na lotnisku w Radomiu "zażartował" o bombie w bagażu i musiał zmienić urlopowe plany. Kapitan samolotu zdecydował bowiem, że 22-latek nie poleci na Cypr. Został też ukarany 500-złotowym mandatem.

Przeprosił i wyraził skruchę, ale na Cypr i tak nie poleciał

Przeprosił i wyraził skruchę, ale na Cypr i tak nie poleciał

Źródło:
tvnwarszawa.pl