Mobilne izby przyjęć na wypadek koronawirusa. Strażacy rozstawili namioty

Źródło:
PAP
Mają służyć jako dodatkowe izby przyjęć
Mają służyć jako dodatkowe izby przyjęćTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Ćwiczenia przed szpitalem na Woli

Przy szpitalu zakaźnym na Woli strażacy rozstawili namioty polowe, które mogą pełnić rolę dodatkowych izb przyjęć. To tylko ćwiczenia na wypadek epidemii koronawirusa, ale namioty zostają.

O ćwiczeniach poinformował w środę wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. I zapowiedział, że zostaną przeprowadzone w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy Wolskiej, a także szpitalach w Płocku, Ostrołęce, Ciechanowie, Radomiu oraz Siedlcach.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Dwa namioty przy szpitalu zakaźnym

Zgodnie z wtorkową zapowiedzią ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, ćwiczenia odbywają się w całym kraju. Jak relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński, dwa takie namioty stanęły przed szpitalem zakaźnym na Woli. - To dwa podgrzewane namioty pneumatyczne. Strażacy przyjechali je rozłożyć i odjechali. To dodatkowe izby przyjęć, które zostają na Wolskiej 37 na wypadek epidemii koronawirusa - mówi Zieliński.

- Będziemy wspólnie z Państwową Strażą Pożarną rozwijać takie polowe, namiotowe, dodatkowe izby przyjęć - miejsca, w których ewentualnie, jeśli taka konieczność by wystąpiła, będziemy przyjmować dużą liczbę pacjentów zakażonych - tłumaczył wcześniej Radziwiłł. Jak zaznaczył, strażacy dostarczą namioty, ogrzewanie, oświetlanie i w zależności od potrzeb część wyposażenia, a szpitale - jeśli zajdzie potrzeba - personel i to, co niezbędne na każdej izbie przyjęć.

- Warunki przyjmowania pacjentów w takich miejscach mają być zbliżone do warunków, które zapewnia się normalnie w izbach przyjęć, czy w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Jest to wyzwanie, żeby to wszystko połączyć - zaznaczył wojewoda.

I podkreślił, że na Mazowszu dotąd nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. - Intensywnie przygotowujemy się na sytuację, która może się przydarzyć, ale nie musi, która może przed nami postawić bardzo wysokie wymagania, ale też od naszego odpowiedzialnego działania w tym zakresie będzie bardzo dużo zależeć – przekazał.

"Jesteśmy dobrze przygotowani"

- Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy nie tylko dobrze przygotowani, ale zdajemy taki wspólny egzamin ze współpracy - zarówno administracja państwa, jak i rozmaici uczestnicy życia społecznego, gospodarczego, publicznego, służba zdrowia w szczególności, ale także obywatele - stwierdził wojewoda mazowiecki.

Jednocześnie przypomniał, że od piątku 59 szpitali w województwie mazowieckim jest w stanie podwyższonej gotowości, co oznacza możliwość zlecenia szpitalom między innymi zwiększenia bazy łóżek zakaźnych, czy przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu.

Dodał też, że w Warszawie są dwa laboratoria gotowe do przyjmowania próbek do badania: w Państwowym Zakładzie Higieny i Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym. - Prawdopodobnie od jutra wieczora będzie to również możliwe w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - poinformował.

Planowane duże zakupy

Wojewoda podkreślił, że finalizuje zbieranie informacji o zapotrzebowaniu placówek służby zdrowia. Chodzi o różnego rodzaju wyposażenie. W przypadku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej mowa przede wszystkim o wyposażeniu laboratoriów, zaś w przypadku szpitali będą to zarówno zakupy środków ochrony osobistej dla personelu, czyli masek i kombinezonów, a także środków dezynfekujących. Na wypadek przyjęcia pacjentów, u których przebieg choroby COVID-19 będzie wyjątkowo niekorzystny, zakupione zostaną respiratory oraz urządzenia ECMO (Extra Corporeal Membrane Oxygenation) służące do pozaustrojowego utlenowania krwi.

- W tej chwili przygotowujemy się do tego, żeby takie zakupy w sposób nadzwyczajny przeprowadzić - informował wojewoda. Dodał, że województwo ma na to do dyspozycji 10 milionów złotych. - Jesteśmy na etapie zwracania się do premiera w celu sfinansowania tych środków - zaznaczył.

Masowe wydarzenia pod nadzorem

Podkreślił również, że w tej chwili wszelkie wydarzenia, w których uczestniczy dużo osób są pod ścisłym nadzorem. Poinformował także, że podjął decyzję o zaleceniu nieorganizowania jednej z konferencji, w której miała wziąć duża grupa lekarzy. - To jest grupa profesjonalistów, których trzeba szczególnie chronić przed ewentualnym zakażeniem - wyjaśnił.

Wojewoda zaapelował do osób, które mają takie objawy jak: kaszel, katar lub gorączkę i nie wiedzą, co to za choroba, by nie wychodziły z domu, a szczególności, by nie chodziły w miejsca dużych skupisk ludzkich, między innymi do teatrów, centrów handlowych, czy kościołów.

W środę minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w nocy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Dodał, że pacjent jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze i czuje się dobrze.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Prokuratura o rok chce przedłużyć śledztwo w sprawie śmierci 18-letniej Poli. Dziewczyna trafiła do szpitala w Piasecznie z objawami grypy, jednak jej stan zaczął się pogarszać, nastolatka zmarła. Śledztwo, wciąż toczące się w sprawie, trwa już blisko rok.

Polę przyjęto do szpitala, gdy już nie mogła oddychać. Zmarła. Zarzutów nie ma, śledztwo ma trwać jeszcze rok

Polę przyjęto do szpitala, gdy już nie mogła oddychać. Zmarła. Zarzutów nie ma, śledztwo ma trwać jeszcze rok

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Uwaga! TVN

Robert Bąkiewicz (zgadza się na podawanie nazwiska) usłyszał we wtorek zarzut uszkodzenia zabytku. Grozić mu może nawet do ośmiu lat więzienia. Do winy się nie przyznaje, choć sam relacjonował, co zrobił. Chodzi o sprawę z 26 stycznia, kiedy to opublikował film, na którym maluje na zabytkowym budynku siedziby Ministerstwa Klimatu i Środowiska symbol Polski Walczącej.

Bąkiewicz z zarzutem uszkodzenia zabytku

Bąkiewicz z zarzutem uszkodzenia zabytku

Źródło:
PAP

Zapadł wyrok w sprawie tragicznego wypadku na Muranowie. Młoda kobieta, będąca pod wpływem alkoholu, wjechała w tył stojącego na czerwonym świetle samochodu. Jedna osoba zginęła. Śledczy ustalili, że w momencie zdarzenia na liczniku auta oskarżonej mogło być nawet 120 km/h, a chwilę wcześniej 180 km/h.

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Para młodych ludzi miała już dosyć przebywania w zatłoczonym lokalu z rodziną. W tym samym budynku było puste mieszkanie, więc je zajęli i nielegalnie podłączyli prąd. Mieszkali tam kilka dni.

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany, policja kieruje na objazdy. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie, zarządca obiektu, przekazał, że tunel zostaje zamknięty do czasu naprawy.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Były utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Podczas kontroli przesyłki do więźnia osadzonego w Przytułach Starych funkcjonariusze służby więziennej znaleźli kapsułki z narkotykami i zabroniony za kratami telefon komórkowy. Ukryte były w radiu. Sprawę bada policja.

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyszedł z domu do pracy. Tego dnia tam jednak nie dotarł. Został zatrzymany, gdy wysiadał z autobusu. Trafił do więzienia, gdzie spędzi najbliższe lata. Był bowiem poszukiwany.

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze sporymi utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy podróżujący w porannym szczycie trasą S2. Jeden pas blokowały rozbite auta. Korek miał nawet dziewięć kilometrów.

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Świadectwa z getta warszawskiego" to nowa część wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Zostanie otwarta 17 kwietnia. Autorzy zapowiadają, że będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Ma też podkreślić integralność historii warszawskich Żydów z historią całej społeczności miasta.

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

Źródło:
PAP
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl