Najnowsze

ZTM: tysiąc miejskich rowerów jeszcze w tym roku

Najnowsze

sxc.huMiejski rower jeszcze w tym roku

Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na system miejskiego roweru. Pierwsze stacje wypożyczania jednośladów mają pojawić się jeszcze w tym roku.

Jeżeli przetarg uda się szybko rozstrzygnąć, jeszcze w tym roku powstanie 55 stacji na tysiąc rowerów. Stacje mają powstać w trzech dzielnicach: Bielanach, Śródmieściu i Ursynowie. - Założenia są takie, by skomunikować głównie centrum i uczelnie położone nieopodal linii metra jak np. Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, czy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego – zapowiadał pod koniec stycznia Konrad Klimczak, rzecznik ZTM.

Docelowo ma powstać w sumie 125 stacji w całym mieście na ponad 2 tysiące rowerów. Zgodnie z zapisami w przetargu, cały system powinien powstać do końca 2016 roku.

Blisko metra i uczelni

Wypożyczalnie będą zlokalizowane wzdłuż linii metra i na kampusach uczelni. Na przykład na Bielanach powstaną: przy ratuszu, pływalni przy ulicy Conrada, na skrzyżowaniu Broniewskiego z Perzyńskiego. – Rower będzie można również wypożyczyć przy stacjach metra Wawrzyszew, Słodowiec, Stare Bielany oraz na dwóch uczelniach AWF i UKSW – mówi Tadeusz Olechowski.

20 minut za darmo

Każda ze stacji w dni robocze ma być czynna od godziny 6 do 22, a w weekendy i świetą od 7 do 19. Pod koniec lutego Rada Warszawy przyjęła cennik, jaki będzie obowiązywał w wypożyczalniach.

Pierwsze 20 minut jazdy będzie darmowe, co ma sprzyjać krótkim przejazdom np. z metra na uczelnię.

Natomiast pierwsza godzina będzie kosztować złotówkę, druga – 3 złote, trzecia – 5 złotych. Za przetrzymanie roweru jeden dzień trzeba będzie zapłacić dodatkowo 200 złotych.

Bemowo już ma

Niezależnie od miejskiego systemu swój system będzie miała dzielnica Bemowo. Wypożyczalnie w tej części miasta ruszą już 1 kwietnia. Podobnie jak w przypadku systemu ZTM, pierwsze 20 minut będzie darmowe, później trzeba będzie zapłacić (pierwsza godzina 2 zł, każda następna 4 zł).

bf/par

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości