Wybory rektora UW. Zostało trzech kandydatów


Trzech kandydatów zostało na placu boju o fotel rektora Uniwersytetu Warszawskiego. W środę zaprezentowali swoją wizję uczelni. Niezależnie od wyniku wyborów, nie zapowiada się na rewolucję.

W przedwyborczym spotkaniu miało wziąć udział pięciu kandydatów wskazanych w zeszłotygodniowym głosowaniu przez elektorów. Prof. Włodzimierz Lengauer i prof. Tadeusz Tomaszewski, którzy do finałowej piątki przeszli z najmniejszą liczbą elektorskich głosów, zrezygnowali z walki o zaszczytne stanowisko.

W tej sytuacji w największej auli Audytorium Maximum spotkali się trzej pretendenci: prof. Marcin Pałys, prof. Alojzy Nowak i prof. Marek Wąsowicz. Na początek przedstawili 15-minutowe prezentacje.

Pałys: ludzie i świat

- Popatrzmy gdzie jesteśmy i gdzie chcemy dotrzeć. Mamy za sobą cztery pomyślne lata – rozpoczął wystąpienie prof. Marcin Pałys z Wydziału Chemii, który jako jedyny przygotował prezentację multimedialną. Obecny prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej docenił sukcesy ostatniej kadencji - rosnący budżet, liczbę doktorantów i tematów badawczych, oraz rozmach inwestycyjny (24 projekty za ok. miliard złotych). – Chciałbym, żeby to były ambitne cztery lata – deklarował Pałys.

Priorytetem jego kadencji byłoby utrzymanie pozycji najlepszej i największej uczelni w Polsce oraz wzrost pozycji naukowej na arenie międzynarodowej. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim inwestując w ludzi. Prof. Pałys wskazał też na konieczność przyspieszenia informatyzacji uczelni. Z konkretów wymienił budowę domu studenckiego na Służewcu w systemie partnerstwa-publicznego.

Wąsowicz: misja i kultura

Drugi na mównicę wszedł prof. Marek Wąsowicz z Wydziału Prawa i Administracji. W swoim wystąpieniu dużo poświęcił misyjnej i kulturotwórczej roli uczelni. - Cywilizacyjna rola uniwersytetu pozostaje aktualna. Uniwersytet to coś więcej niż przedsiębiorstwo, szkoła wyższa czy zakład pracy – mówił prof. Wąsowicz. Przyszłe zadania sformułował bardzo szeroko. – Mamy tu szczególną misję do wykonania, zmienić zasady prawne i system finansowania dla całego systemu edukacji – tłumaczył. Wystąpienie byłego prorektora UW nie wyszło poza ogólniki. Zabrakło wskazania konkretnych metod w realizacji tych dalekosiężnych planów.

Nowak: jakość i biznes

Trzeci z kandydatów rozpoczął od zaskakującej deklaracji, że dwa poprzednie wystąpienia mogłyby być jego programem. – Uniwersytet Warszawski ma swoją misję, jest nią dążenie do prawdy – mówił prof. Alojzy Nowak z Wydziału Zarządzania.

Od pryncypiów szybko przeszedł jednak do konkretów. Zauważył, że kryzys i demografia nie sprzyjają rozwojowi nauki. Jak uniwersytet ma radzić sobie w trudnych czasach? Przede wszystkim powinien podnosić jakość nauczania i badań naukowych, znacznie zwiększyć wymianę naukową i poprawić warunków studiowania. – Ważna jest kontynuacja tego, co zostało zrobione. Takie miejsca nie znoszą rewolucji – tłumaczył dziekan Wydziału Zarządzania. Był to jedyny moment kilkugodzinnego spotkania, kiedy padło słowo "rewolucja" (w negatywnym kontekście).

Prof. Alojzy Nowak postulował nowoczesny marketing, większą obecność w mediach, dywersyfikację przychodów, interdyscyplinarność i bliższą współpracę z biznesem. – Ważne są marzenia i konsekwencja w ich realizacji – podsumował.

Rektor z wyboru, nie z konkursu

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na konfrontację ze społecznością akademicką. Kandydaci odpowiadali kolejno na konkretne pytania, dotyczące bardzo różnorodnej tematyki: e-learningu, nauki języków obcych, miejsc w akademikach, służby zdrowia, stypendiów czy braku utożsamiania się z uczelnią. W wielu sprawach kandydaci mówili jednym głosem, często uciekali w ogólniki.

Dużą ciekawość wzbudziło pytanie o stosunek do konkursów na stanowiska dziekanów i rektora. Prof. Alojzy Nowak, jako jedyny, zadeklarował się jako zwolennik konkursów na stanowiska dziekanów, wobec konkursu na rektora pozostając sceptycznym. Prof. Marcin Pałys przyznał, że wadą wyborów jest to, że nie zawsze wygrywa najlepszy, ale dają one mocniejszy mandat do sprawowania funkcji, niż w przypadku "wynajętego menadżera". – Lepszy system, to ten popierany przez środowiska akademickie – podsumował Pałys. Za podtrzymaniem status quo opowiedział się także prof. Marek Wąsowicz. – Musi funkcjonować jednolita zasada wyboru na wszystkich wydziałach. Wybór jest powszechnie akceptowalną formą – podsumował.

Prorektora już znamy

Sensacyjnie zabrzmiały odpowiedzi na pytanie o kandydaturę na stanowisko prorektora ds. studenckich. Trzej profesorowie zgodnie wymienili nazwisko obecnie sprawującej tę funkcję prof. Marty Kicińskiej-Habior.

Wybory odbędą się 18 kwietnia. Największe szanse na zwycięstwo daje się prof. Pałysowi. Zdobył najwięcej głosów elektorskich (122 głosy). Silną pozycję wyjściową daje mu sprawowane od czterech lat stanowisko prorektora ds. rozwoju i polityki finansowej. Tę samą funkcję pełniła prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, kiedy obejmowała po prof. Piotrze Węgleńskim stanowisko rektora.

Kadencja rektora największej polskiej uczelni twa 4 lata. Można nim zostać maksymalnie dwa razy.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk /tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl