Zorganizowano zbiórkę na sprzęt dla wojskowego szpitala. Szef MON "oczekuje wyjaśnień", fundacja tłumaczy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kraska: do walki z koronawirusem "włączyliśmy praktycznie całą służbę zdrowia"
Kraska: do walki z koronawirusem "włączyliśmy praktycznie całą służbę zdrowia"TVN24
wideo 2/5
Kraska: do walki z koronawirusem "włączyliśmy praktycznie całą służbę zdrowia"TVN24

Zbiórka pieniędzy jest inicjatywą oddolną, która odbywała się bez porozumienia z dyrekcją - poinformował Wojskowy Instytut Medyczny, odnosząc się do zorganizowanej przez fundację zbiórki na sprzęt dla tego szpitala. "Inicjatywa została przeprowadzana w porozumieniu z przedstawicielami WIM, na podstawie stosownie udzielonego pełnomocnictwa" - napisała w sobotę wieczorem w oświadczeniu fundacja. Dodała, że zbiórka została anulowana 21 listopada na prośbę przedstawicieli WIM. "Środki zostały zwrócone darczyńcom" - czytamy w oświadczeniu.

W ubiegłym tygodniu Fundacja Mocni na Starcie, która zajmuje się między innymi organizacją szkoleń i warsztatów USG, uruchomiła zbiórkę na sprzęt dla Wojskowego Instytutu Medycznego przy ulicy Szaserów.

"Wspieramy Klinikę Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej WIM. Zorganizowaliśmy zbiórkę na zakup urządzenia do tlenowej wentylacji wysokoprzepływowej dla pacjentów zakażonych COVID-19" - napisała fundacja na Facebooku i podała, że na ten cel potrzebne jest 17 605 złotych.

"Aparat, na zakup którego zostaną przeznaczone środki, ułatwia oddychanie chorym uskarżającym się na duszności i pozwala uniknąć intubacji" - wyjaśniła.

Zbiórka anulowana "z przyczyn obiektywnych"

Kilka dni później, w czwartek, fundacja podziękowała wszystkim za wpłaty, informując, że "jest ich coraz więcej". "Mamy nadzieję, że z Waszą pomocą szybko dotrzemy do celu. Urządzenie jest pilnie potrzebne pacjentom ze szpitala na Szaserów zarażonych koronawirusem" - czytamy we wpisie.

Link do zbiórki uruchomionej na portalu zrzutka.pl w sobotę był już nieaktywny. Ale nie dlatego, że fundacji udało się zebrać całą kwotę, tylko przez to, że sami zakończyli zbiórkę przed czasem. "Z przyczyn obiektywnych zbiórka została anulowana. Pieniądze zebrane poprzez portal zrzutka.pl zostaną zwrócone na Wasze konta bankowe, skąd dalej możecie je przekazać na inny szczytny cel" - przekazali w sobotę organizatorzy.

"Zbiórka została anulowana 21 listopada na prośbę przedstawicieli WIM"

W sobotę wieczorem Fundacja Mocni Na Starcie poinformowała w oświadczenie, iż zbiórka to była "jej inicjatywa, która została przeprowadzana w porozumieniu z przedstawicielami WIM, na podstawie stosownie udzielonego pełnomocnictwa - zgodnie z wymogami portalu zrzutka.pl".

"Bez okazania stosownych dokumentów, zrzutka nie zostałaby zweryfikowana przez portal crowdfundingowy a co za tym idzie Fundacja – po osiągnięciu celu zbiórki - nie otrzymałaby środków finansowych. Zbiórka na wyżej wymienionym portalu została anulowana 21 listopada na prośbę przedstawicieli WIM. Środki zostały zwrócone darczyńcom" - napisała Fundacja.

Zaznaczyła, że "do celów Fundacji należy działalność na rzecz i w zakresie m.in ochrony zdrowia, co realizowane jest poprzez wspieranie finansowe i rzeczowe placówek medycznych, w tym zakup sprzętu, urządzeń i materiałów nieodpłatne przekazywanie lub udostępnianie ich placówkom i instytucjom leczniczym".

"Fundacja w miarę swoich możliwości deklaruje pomoc dla wszystkich podmiotów leczniczych i personelu medycznego. Jednocześnie wychodzimy z założenia, że nowoczesnego sprzętu medycznego w żadnym szpitalu nigdy nie jest za wiele, zwłaszcza w czasie epidemii. Wszelkie inicjatywy oddolne (jak przedmiotowa) nie mają na celu wywoływania jakiegokolwiek zamieszania medialnego, kreowania negatywnych informacji etc. Fundacja chciała pomóc i deklarację takiej pomocy nadal podtrzymuje. Fundacja realizuje wiele mniejszych i większych inicjatyw wspierających polską służbę zdrowia i jej pracowników. Podziwiamy pracę lekarzy i ich oddanie w walce z koronawirusem" - czytamy w oświadczeniu prezes zarządu Fundacji Mocni na starcie Zuzanny Janowicz.

Oświadczenie Fundacji Mocni na Starcie w sprawie zbiórki dla Wojskowego Instytutu Medycznego

WIM: zbiórka jest inicjatywą oddolną

Wcześniej w sobotę władze WIM-u wydały w sprawie zbiórki oświadczenie. Zapewniały w nim, że szpital posiada pełne zabezpieczenie zarówno w respiratory, jak i inny sprzęt oraz materiały medyczne "niezbędne do prowadzenia opieki medycznej na najwyższym poziomie referencyjnym".

Dyrekcja informuje też, że od początku pandemii kupuje sprzęt i modernizuje klinikę tak, aby działalność placówki była dostosowana do bieżącej sytuacji epidemicznej. "Wartość wydatkowanych na ten cel środków już dziś przekracza nakłady inwestycyjne, jakie miały miejsce w poprzednich latach. Zorganizowana przez Fundację Mocni na Starcie zbiórka pieniędzy jest inicjatywą oddolną - społeczną mającą na celu zakup aparatu do nieinwazyjnej wysokoprzepływowej terapii tlenowej pacjentów z COVID-19. WIM dokonał już zakupu 7 takich urządzeń, dzięki temu od przyszłego tygodnia pacjenci leczeni w klinikach covidowych będą mogli z nich korzystać" - czytamy w oświadczeniu.

Na koniec władze WIM zaznaczają, że zbiórka odbyła się bez porozumienia z dyrekcją szpitala, jednak "jak każda tego rodzaju inicjatywa zasługuje na uznanie".

Wojskowy Instytut Medyczny przy Szaserówarchiwum TVN24

MON: oczekuję wyjaśnień od dyrektora

Wcześniej do informacji o zbiórce na sprzęt odniósł się szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

"Budżet WIM to ponad 600 mln zł. Sprzęt kosztuje 16 tys. Dyrekcja szpitala może wystąpić o kolejną dotację do MON. Jestem w stałym kontakcie z dyrektorami wojskowych szpitali, dotychczas problemy były zgłaszane na bieżąco. Od dyrektora WIM oczekuję wyjaśnień" - napisał Błaszczak na Twitterze.

Autorka/Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl