Ratusz planuje podwyżkę podatków. Decyzja radnych już w czwartek

Autor:
mp/r
Źródło:
PAP
ShutterstockRatusz planuje podwyżki podatków (zdj. ilustracyjne)

Na czwartkowej sesji stołeczni radni będą głosować nad projektem zmiany stawek podatkowych od nieruchomości oraz za środki transportu. Miasto ma w ten sposób zyskać około 35 milionów złotych więcej niż rok wcześniej.

Władze stolicy zaplanowały zmiany w stawkach podatków na przyszły rok. Zgodnie z projektem prawie o złotówkę więcej za metr kwadratowy powierzchni użytkowej będą musieli zapłacić właściciele budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Proponowana stawka ma wynieść 24,84 zł od metra kwadratowego i będzie dokładnie o 94 grosze większa w stosunku do stawki obowiązującej w tym roku.

Podwyżka nie dotknie aż tak bardzo właścicieli budynków mieszkalnych i mieszkań. Zapłacą zgodnie z projektem 85 groszy od metra kwadratowego powierzchni użytkowej domu. Planowany wzrost podatków jest na poziomie czterech groszy w stosunku do stawki obowiązującej w roku 2020.

Miasto planuje, że na wzroście podatków za nieruchomości zarobi łącznie o 33,5 milionów złotych więcej niż w tym roku.

Wzrosty w transporcie

Ratusz szykuje również wzrost stawek podatku od środków transportowych. I tak na przykład od autobusu o liczbie miejsc do siedzenia równej lub wyższej niż 30 proponowana stawka wynosi 1296 zł i jest wyższa w stosunku do roku 2020 o 42 zł.

Natomiast właściciele ciągników siodłowych (tak zwanych tirów) mają zapłacić rocznie podatek w wysokości 2376 zł, czyli o 95 zł więcej niż w tym roku.

Wzrost podatków od środków transportu na sprawić, że do miejskiej kasy wpłynie w przyszłym roku o 1,375 mln zł więcej niż w 2020.

W październiku Rada Warszawy zadecydowała o podniesieniu stawek za postój w strefie płatnego parkowania:

Od poniedziałku zapłacimy za parkowanie na Pradze Północ
Od września obowiązuje SPPN na Pradze PółnocMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:mp/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości