Trzaskowski: otwieramy punkty pobrań testów na koronawirusa w miejskich przychodniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Żółta strefa - co to oznacza dla mieszkańców Warszawy?
Żółta strefa - co to oznacza dla mieszkańców Warszawy?TVN24
wideo 2/5
Żółta strefa - co to oznacza dla mieszkańców Warszawy?TVN24

W stolicy powstało dziewięć punktów przy miejskich przychodniach, w których mieszkańcy mogą wykonać testy na koronawirusa. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział otwarcie kolejnych takich miejsc. Podczas czwartkowego briefingu prasowego podał także najnowsze informacje dotyczące działań władz Warszawy w ramach walki z pandemią.

Ponad połowa potwierdzonych w czwartek na Mazowszu zakażeń koronawirusem została wykryta u mieszkańców Warszawy. Pozytywne wyniki testów uzyskało ostatniej doby 310 mieszkańców stolicy. To najwyższy dobowy przyrost od początku pandemii. Jednocześnie to o niemal 90 infekcji więcej niż dzień wcześniej. Prezydent Rafał Trzaskowski zorganizował briefing prasowy związany z włączeniem stolicy do tak zwanej żółtej strefy. Przypomnijmy, że od czwartku przedstawiciele resortu zdrowia zapowiadali, iż duży przyrost nowych infekcji sprawia, że Warszawa na pewno znajdzie się pośród miast i powiatów z dodatkowymi obostrzeniami. Po południu okazało się jednak, że rząd zdecydował o rozszerzeniu strefy żółtej na całą Polskę.

CAŁA POLSKA W ŻÓŁTEJ STREFIE - CO TO OZNACZA?

- Jak państwo wiecie Warszawa, ale i cały kraj od 10 października wchodzi do strefy żółtej decyzją rządową. Chciałem przypomnieć, co to oznacza: wszyscy mieszkańcy Warszawy będą zobowiązani do zasłaniania twarzy i nosa nie tylko, jak dotychczas, w komunikacji miejskiej, w sklepie, galerii handlowej, kinie i teatrze, urzędzie i na poczcie, ale również na wolnym powietrzu. Nie trzeba będzie zakrywać ust i nosa między innymi w lasach, parkach i na plażach. Wszystkie te obostrzenia będą obowiązywały od najbliższej soboty - poinformował Trzaskowski.

Prezydent zaapelował do warszawiaków, by pamiętali o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. - Dbajmy o to, przestrzegajmy tych zasad: dystans, dezynfekcja, maseczka. Również te ograniczenia dotyczą spotkań towarzyskich - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Punkty pobrań wymazów w miejskich przychodniach

Zapewnił także, że władze stolicy już od kilku tygodni przygotowywały się na rozwój pandemii. - Po pierwsze otwieramy specjalne punkty pobrań (wymazów - red.) testów w miejskich przychodniach. Chcemy przede wszystkim ograniczyć przemieszczanie się warszawiaków w momencie, kiedy muszą sobie zrobić test. Dziewięć takich punktów otworzyliśmy - oznajmił prezydent. Jak wyliczał, są one już dostępne między innymi na Bemowie, Bielanach, Pradze Południe, w Rembertowie, Wesołej, Wawrze, Włochach i Wilanowie. Wkrótce ma powstać jeszcze pięć kolejnych. Niektóre z nich działają na zasadzie drive-thru.

- Te testy są nieodpłatne. Badania finansuje NFZ. Oczywiście trzeba mieć skierowanie od lekarza na pobranie wymazu, ale można wykonać badanie w dowolnym punkcie - zaznaczył.

PUNKTY POBRAŃ WYMAZÓW DO TESTÓW NA SARS-COV-2 PRZY MIEJSKICH PRZYCHODNIACH
W miejskich przychodniach będą specjalne punkty pobrań
W miejskich przychodniach będą specjalne punkty pobrań TVN24

Jak Warszawa walczy z pandemią?

Prezydent przypomniał też, że władze miasta kupiły między innymi 30 stanowisk intensywnej terapii z respiratorami, trzy miliony masek, gogli, przyłbic, rękawic i fartuchów. - Od początku epidemii w Warszawie wydaliśmy ponad 30 milionów złotych na zakup środków i sprzętów do walki z koronawirusem - wyliczał. - Kupujemy testy na COVID-19 sami, jako samorząd. Kupiliśmy już 10 tysięcy takich testów za ponad trzy miliony złotych dla pracowników i podopiecznych miejskich domów pomocy i Społecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego.  Z tej puli prywatne laboratoria wykonały już cztery tysiące testów.

Kolejnym sposobem miasta na walkę z pandemią jest finansowanie programu szczepień przeciwko grypie dla seniorów. - Apelujemy do rządu, by tych szczepionek pojawiło się więcej na rynku. Dotychczas udało nam się tylko 40 procent tej obietnicy wypełnić, z prostego powodu: więcej tych szczepionek póki co nie ma. Jesteśmy przygotowani, żeby sfinansować sto tysięcy szczepień dla seniorów i wszystkich najbardziej narażonych na zakażenie - zapowiedział Trzaskowski. Wyjaśnił, że program obejmuje także kobiety ciężarne, dzieci, pracowników miejskich szkół i przedszkoli.

Jak dodał prezydent, w puli szczepień dla seniorów jest w sumie 50 tysięcy szczepionek. Do tej pory skorzystało z nich 11 tysięcy osób.

Czy miejskie szpitale przyjmą pacjentów z COVID-19?

Odnosząc się do sytuacji w miejskich szpitalach, prezydent Trzaskowski powiedział, że władze stolicy pozostają w kontakcie z rządem w związku z planami, by niektóre z nich stały się placówkami przyjmującymi pacjentów chorych na COVID-19. - Trwają rozmowy z ministerstwem na ten temat. I tutaj też apel, żeby te decyzje zapadały po rozmowach i konsultacjach z samorządami, żebyśmy nie byli zaskakiwani decyzjami - powiedział.

Sprecyzował też, że w związku z przywróceniem po okresie wiosennego lockdownu wykonywania zabiegów planowych miejskie placówki będą potrzebowały czasu na przygotowanie się do ewentualnego wejścia w nową rolę.

Sytuacja w warszawskich przedszkolach i szkołach

Podczas czwartkowego briefingu prezydent przedstawił też najnowszy raport dotyczący powrotu do zajęć stacjonarnych w dobie pandemii. - Mija piąty tydzień nauki w warszawskich szkołach i przedszkolach. I niestety pomimo podjętych środków bezpieczeństwa liczba zakażeń wzrasta - przyznał. - Tak naprawdę mieliśmy do czynienia z COVID-19 w 17 dzielnicach. Tylko w Wilanowie nie było szkoły, w której mielibyśmy stwierdzonego koronawirusa - poinformował.

Od początku września potwierdzono już 152 zakażenia. Pozytywne wyniki testów otrzymało 54 nauczycieli, 87 uczniów oraz 11 pracowników administracji i obsługi. – W tym okresie w sześciu placówkach zawieszono zajęcia całkowicie, a w 88 częściowo. Obecnie 27 placówek w Warszawie ma częściowo zawieszone zajęcia. Na kwarantannie przebywają 224 osoby – wyliczał Trzaskowski.

"Półtora miliarda ubytku w budżecie Warszawy"

Na zakończenie briefingu prezydent Warszawy zwrócił się do rządu z apelem o większe wsparcie dla samorządów w walce z pandemią i wcześniejsze konsultowanie wprowadzanych obostrzeń.

- Przez cały czas przypominamy, że sytuacja finansowa samorządów jest bardzo trudna. I niestety w kolejnych przyjmowanych tarczach ta pomoc dla samorządów była zdecydowanie niedostateczna. Półtora miliarda ubytku w budżecie Warszawy w samym 2020 roku i tylko 93 miliony złotych pomocy ze strony rządu, mimo że tej odpowiedzialności, którą zrzuca się na samorządy, jest coraz więcej - ocenił prezydent Trzaskowski.

Autorka/Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl