Trzaskowski: otwieramy punkty pobrań testów na koronawirusa w miejskich przychodniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Żółta strefa - co to oznacza dla mieszkańców Warszawy?
Żółta strefa - co to oznacza dla mieszkańców Warszawy?TVN24
wideo 2/5
Żółta strefa - co to oznacza dla mieszkańców Warszawy?TVN24

W stolicy powstało dziewięć punktów przy miejskich przychodniach, w których mieszkańcy mogą wykonać testy na koronawirusa. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział otwarcie kolejnych takich miejsc. Podczas czwartkowego briefingu prasowego podał także najnowsze informacje dotyczące działań władz Warszawy w ramach walki z pandemią.

Ponad połowa potwierdzonych w czwartek na Mazowszu zakażeń koronawirusem została wykryta u mieszkańców Warszawy. Pozytywne wyniki testów uzyskało ostatniej doby 310 mieszkańców stolicy. To najwyższy dobowy przyrost od początku pandemii. Jednocześnie to o niemal 90 infekcji więcej niż dzień wcześniej. Prezydent Rafał Trzaskowski zorganizował briefing prasowy związany z włączeniem stolicy do tak zwanej żółtej strefy. Przypomnijmy, że od czwartku przedstawiciele resortu zdrowia zapowiadali, iż duży przyrost nowych infekcji sprawia, że Warszawa na pewno znajdzie się pośród miast i powiatów z dodatkowymi obostrzeniami. Po południu okazało się jednak, że rząd zdecydował o rozszerzeniu strefy żółtej na całą Polskę.

CAŁA POLSKA W ŻÓŁTEJ STREFIE - CO TO OZNACZA?

- Jak państwo wiecie Warszawa, ale i cały kraj od 10 października wchodzi do strefy żółtej decyzją rządową. Chciałem przypomnieć, co to oznacza: wszyscy mieszkańcy Warszawy będą zobowiązani do zasłaniania twarzy i nosa nie tylko, jak dotychczas, w komunikacji miejskiej, w sklepie, galerii handlowej, kinie i teatrze, urzędzie i na poczcie, ale również na wolnym powietrzu. Nie trzeba będzie zakrywać ust i nosa między innymi w lasach, parkach i na plażach. Wszystkie te obostrzenia będą obowiązywały od najbliższej soboty - poinformował Trzaskowski.

Prezydent zaapelował do warszawiaków, by pamiętali o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. - Dbajmy o to, przestrzegajmy tych zasad: dystans, dezynfekcja, maseczka. Również te ograniczenia dotyczą spotkań towarzyskich - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Punkty pobrań wymazów w miejskich przychodniach

Zapewnił także, że władze stolicy już od kilku tygodni przygotowywały się na rozwój pandemii. - Po pierwsze otwieramy specjalne punkty pobrań (wymazów - red.) testów w miejskich przychodniach. Chcemy przede wszystkim ograniczyć przemieszczanie się warszawiaków w momencie, kiedy muszą sobie zrobić test. Dziewięć takich punktów otworzyliśmy - oznajmił prezydent. Jak wyliczał, są one już dostępne między innymi na Bemowie, Bielanach, Pradze Południe, w Rembertowie, Wesołej, Wawrze, Włochach i Wilanowie. Wkrótce ma powstać jeszcze pięć kolejnych. Niektóre z nich działają na zasadzie drive-thru.

- Te testy są nieodpłatne. Badania finansuje NFZ. Oczywiście trzeba mieć skierowanie od lekarza na pobranie wymazu, ale można wykonać badanie w dowolnym punkcie - zaznaczył.

PUNKTY POBRAŃ WYMAZÓW DO TESTÓW NA SARS-COV-2 PRZY MIEJSKICH PRZYCHODNIACH
W miejskich przychodniach będą specjalne punkty pobrań
W miejskich przychodniach będą specjalne punkty pobrań TVN24

Jak Warszawa walczy z pandemią?

Prezydent przypomniał też, że władze miasta kupiły między innymi 30 stanowisk intensywnej terapii z respiratorami, trzy miliony masek, gogli, przyłbic, rękawic i fartuchów. - Od początku epidemii w Warszawie wydaliśmy ponad 30 milionów złotych na zakup środków i sprzętów do walki z koronawirusem - wyliczał. - Kupujemy testy na COVID-19 sami, jako samorząd. Kupiliśmy już 10 tysięcy takich testów za ponad trzy miliony złotych dla pracowników i podopiecznych miejskich domów pomocy i Społecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego.  Z tej puli prywatne laboratoria wykonały już cztery tysiące testów.

Kolejnym sposobem miasta na walkę z pandemią jest finansowanie programu szczepień przeciwko grypie dla seniorów. - Apelujemy do rządu, by tych szczepionek pojawiło się więcej na rynku. Dotychczas udało nam się tylko 40 procent tej obietnicy wypełnić, z prostego powodu: więcej tych szczepionek póki co nie ma. Jesteśmy przygotowani, żeby sfinansować sto tysięcy szczepień dla seniorów i wszystkich najbardziej narażonych na zakażenie - zapowiedział Trzaskowski. Wyjaśnił, że program obejmuje także kobiety ciężarne, dzieci, pracowników miejskich szkół i przedszkoli.

Jak dodał prezydent, w puli szczepień dla seniorów jest w sumie 50 tysięcy szczepionek. Do tej pory skorzystało z nich 11 tysięcy osób.

Czy miejskie szpitale przyjmą pacjentów z COVID-19?

Odnosząc się do sytuacji w miejskich szpitalach, prezydent Trzaskowski powiedział, że władze stolicy pozostają w kontakcie z rządem w związku z planami, by niektóre z nich stały się placówkami przyjmującymi pacjentów chorych na COVID-19. - Trwają rozmowy z ministerstwem na ten temat. I tutaj też apel, żeby te decyzje zapadały po rozmowach i konsultacjach z samorządami, żebyśmy nie byli zaskakiwani decyzjami - powiedział.

Sprecyzował też, że w związku z przywróceniem po okresie wiosennego lockdownu wykonywania zabiegów planowych miejskie placówki będą potrzebowały czasu na przygotowanie się do ewentualnego wejścia w nową rolę.

Sytuacja w warszawskich przedszkolach i szkołach

Podczas czwartkowego briefingu prezydent przedstawił też najnowszy raport dotyczący powrotu do zajęć stacjonarnych w dobie pandemii. - Mija piąty tydzień nauki w warszawskich szkołach i przedszkolach. I niestety pomimo podjętych środków bezpieczeństwa liczba zakażeń wzrasta - przyznał. - Tak naprawdę mieliśmy do czynienia z COVID-19 w 17 dzielnicach. Tylko w Wilanowie nie było szkoły, w której mielibyśmy stwierdzonego koronawirusa - poinformował.

Od początku września potwierdzono już 152 zakażenia. Pozytywne wyniki testów otrzymało 54 nauczycieli, 87 uczniów oraz 11 pracowników administracji i obsługi. – W tym okresie w sześciu placówkach zawieszono zajęcia całkowicie, a w 88 częściowo. Obecnie 27 placówek w Warszawie ma częściowo zawieszone zajęcia. Na kwarantannie przebywają 224 osoby – wyliczał Trzaskowski.

"Półtora miliarda ubytku w budżecie Warszawy"

Na zakończenie briefingu prezydent Warszawy zwrócił się do rządu z apelem o większe wsparcie dla samorządów w walce z pandemią i wcześniejsze konsultowanie wprowadzanych obostrzeń.

- Przez cały czas przypominamy, że sytuacja finansowa samorządów jest bardzo trudna. I niestety w kolejnych przyjmowanych tarczach ta pomoc dla samorządów była zdecydowanie niedostateczna. Półtora miliarda ubytku w budżecie Warszawy w samym 2020 roku i tylko 93 miliony złotych pomocy ze strony rządu, mimo że tej odpowiedzialności, którą zrzuca się na samorządy, jest coraz więcej - ocenił prezydent Trzaskowski.

Autorka/Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni Lewicy Miasto Jest Nasze z Pragi Południe przeprowadzili kontrolę w urzędzie w związku z klapą funkcjonowania Centrum Lokalnego Kamionek. Z ich raportu wynika, że - wbrew temu, co komunikowała dzielnica - chętnych na wynajem pawilonów nie brakowało.

Byli chętni na wynajem pawilonów, oferty odrzucono z powodu drobiazgów

Byli chętni na wynajem pawilonów, oferty odrzucono z powodu drobiazgów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie na początku września, jak wielokrotnie deklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a dopiero dwa miesiące później pierwsze tramwaje mają dojechać do Wilanowa. W czwartek wykonawca prac oficjalnie przyznał, że inwestycja ma kolejne opóźnienie. Tłumaczył je problemem z podlewami żywicznymi, które stabilizują i wyciszają szyny. Przedstawiciel ratusza zapowiedział, że naprawa odbędzie się wyłącznie na koszt wykonawcy.

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa lata temu spakowała swoje rzeczy i uciekła z domu od przemocowego męża. Wybrała życie na ulicy, choć bała się wszystkich. Udało się do niej dotrzeć strażniczkom i strażnikom miejskim. W pełni zaufała im dopiero po kilku miesiącach. Los pani Ewy powoli się zmienia, ma już swój pokój. Gdy po wielu miesiącach zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się. Strach jej jednak nie opuszcza.

"Dostała własny pokój, a gdy zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się"

"Dostała własny pokój, a gdy zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa sąsiada. Z ich ustaleń wynika, że sprawca zadał pokrzywdzonemu dwa ciosy nożem w okolicę brzucha i klatki piersiowej.

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Ruch był wstrzymany przez około pół godziny. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl