Przygotuj się na:

KORONAWIRUS: ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Miejska komunikacja kursuje według sobotnich rozkładów z dodatkowymi pojazdami w godzinach szczytu. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, zmiany nie dotyczą pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

  Nowy fotoradar stanie w Alejach Jerozolimskich

  TVN Warszawa | Najnowsze

  Autor:
  kk/ran
  Google Maps / TVN24W Alejach Jerozolimskich stanie nowy fotoradar

  W Alejach Jerozolimskich zostanie wkrótce ustawiony fotoradar. Generalna Dyrekcja Transportu Drogowego zamierza zainstalować także dwa kolejne urządzenia na terenie Mazowsza - jeden na krajowej "7" w Sękocinie Starym, drugi na ulicy Mogielnickiej w Grójcu.

  Generalny Inspektorat Transportu Drogowego wskazał w piątek 26 lokalizacji, w których pojawią się nowe fotoradary. Pośród nich znalazły się trzy punkty na terenie województwa mazowieckiego.

  >>SPRAWDŹ POZOSTAŁE LOKALIZACJE NA TVN24BIS.PL<<

  Fotoradar w Alejach Jerozolimskich zostanie ustawiony na wysokości ulicy Mokrej w Ursusie - w rejonie wylotu z miasta i Południowej Obwodnicy Warszawy (S2).

  Kolejne urządzenie pojawi się w alei Krakowskiej w Sękocinie Starym. Zostanie zamontowane przy skrzyżowaniu z ulicą Słoneczną.

  Trzeci fotoradar stanie na ulicy Mogielnickiej w Grójcu, czyli na przedłużeniu drogi wojewódzkiej numer 728, którym można dotrzeć do centrum miasta.

  Nowe fotoradary

  Nowe urządzenia pojawią się w ramach realizacji projektu "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym". Program współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

  Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego Karolina Wieczorek poinformowała, że na polskich drogach pojawi się 26 nowych fotoradarów. - Można powiedzieć, że nadzorem obejmiemy cały kraj, ponieważ aż w 13 z 16 województw pojawią się nowe fotoradary - wskazała.

  Jak mówiła, na przykład w Łodzi pojawią się dwa fotoradary, a na Mazowszu trzy. - Na pewno wzmocni to siatkę fotoradarów całego kraju. Ogólnie kupimy 358 nowych urządzeń z projektu "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym" - powiedziała.

  Wieczorek przypominała, że część z tych urządzeń zastąpi jednak stare. - Te 358 nowych urządzeń to nie tylko nowe lokalizacje, bo 111 z tych nowych urządzeń pojawi się w zupełnie nowych miejscach. Natomiast 247 zostanie przeznaczonych na wymianę, czyli najstarsze, najbardziej wyeksploatowane, czy urządzenia, które uległy awarii zostaną wymienione - wyjaśniała.

  - Mamy nadzieję, że część urządzeń, tych najstarszych, które będziemy wymieniać na nowsze, również odzyskamy i będziemy mogli wykorzystać je w nowych lokalizacjach - dodała Karolina Wieczorek.

  Jak wybrano lokalizacje?

  - Instytut Transportu Samochodowego miał niełatwe zadanie, żeby ocenić, gdzie te fotoradary powinny powstać. Oceniliśmy 1 milion 600 zdarzeń drogowych, w tym wypadków, kolizji na przestrzeni lat 2016-2018 - podkreślił Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.

  ITS podzielił Polskę na małe obszary. - Obszary sześciokątów kilometra, a w miastach o średnicy 200 metrów, dlatego że tam natężenie ruchu i liczba zdarzeń jest większa - wyjaśniał Ślęzak.

  - Oceniliśmy intensywność tych zdarzeń, ta cała ocena była kilkuetapowa. Potem ocenialiśmy je z punktu widzenia dwóch kryteriów. Pierwsze kryterium - oceny prędkości, drugie kryterium związane z kwestią przejazdu na czerwonym świetle. Dodatkowo nałożyliśmy na to ocenę ekspercką już konkretnych punktów, które nam wyszły z tej analizy, chociażby nakładając punkty związane z aktywnością ludzi w tym otoczeniu, w tym Kościół, szkoła, boiska, supermarket, oczywiście kwestie infrastruktury drogowej, geometrii - wskazał dyrektor ITS.

  Jak dodał, "to było oceniane przez audytorów, którzy wykonują też audyty bezpieczeństwa ruchu drogowego". - To był pewien wstęp do dalszych działań. Potem jak mieliśmy taką analizę podzieliliśmy to na różne kategorie dróg - powiedział Marcin Ślęzak. Dyrektor ITS zwrócił uwagę, że "po raz pierwszy fotoradary pojawią się na drogach innych niż drogi krajowe".

  Marcin Ślęzak powiedział, że zadaniem ITS-u była ocena 247 fotoradarów, które już istnieją i ich skuteczność działań. Ponadto Instytut miał wytypować 140 miejsc dla nowych fotoradarów w oparciu o przygotowaną analizę, a także ocena 150 miejsc, które zostały zgłoszone przez stronę społeczną.

  Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o "prywatnym fotoradarze" w Chotomowie:

  Prywatny fotoradar przy przedszkolu w Chotomowie

  Rodzice ustawili prywatny fotoradar przy przedszkolu
  wideo 2/4

  tvnwarszawa.pl , tvn24bis.pl

  kk/ran