Mistrzostwa odbywają się po czteroletniej przerwie spowodowanej przez pandemię. Weźmie w nich udział ponad 200 zawodników z 22 krajów. Polska jest w gronie faworytów – w dotychczasowych siedmiu edycjach nasi reprezentanci sześć razy stawali na podium. Raz zdobyli złoty medal, dwukrotnie srebrny i trzykrotnie brązowy. Ostatni turniej, w 2019 roku, Polacy zakończyli jednak grę na fazie ćwierćfinału. Teraz chcą wrócić na podium.
- Sport to wielkie emocje dla kibiców i zawodników. Ale w takiej imprezie chodzi jeszcze o coś więcej – kształtowanie charakteru, budzenie aspiracji, pokazywanie drogi rozwoju. To ważne dla dzieci w każdej rodzinie, a dla dzieci wychowujących się bez rodziców, jeszcze ważniejsze – przytoczono w komunikacie wypowiedź prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. – Kibicuję wszystkim uczestnikom tego turnieju. Żeby ich piłkarska pasja i praca, którą wkładają w treningi zaprocentowała nie tylko na boisku w Warszawie, ale przede wszystkim w jak najlepszej przyszłości.
Trenerem-selekcjonerem polskiej kadry jest Krzysztof Kot – wychowanek domu dziecka w Kołaczkowie, który w 2013 roku, na I Mistrzostwach Świata wraz z Biało-Czerwonymi sięgnął po tytuł mistrza świata.
- Regularnie spotykaliśmy się na treningach, zgrupowaniach i obozach. Nie każdy będzie wielkim piłkarzem, ale każdy ma szanse być dobrym człowiekiem. Takie turnieje w tym pomagają – podano w komunikacie wypowiedź Krzysztofa Kota.
Mecze i koncert
Rozgrywki rozpoczną się w sobotę rano. W niedzielę – faza pucharowa, a od godziny 15.40 – mecze o medale. O godzinie 15.30 bramy stadionu przy Łazienkowskiej 3 zostaną otwarte dla kibiców. Wstęp jest wolny.
Będzie można skorzystać z licznych atrakcji. Jak poinformował ratusz, na kibiców czekać będzie m.in. rodzinna strefa zabaw, stoisko UNICEF Polska oraz food-trucki Festiwalu Smaków Świata.
Po zakończeniu meczów, o godzinie 17 na stadionie wystąpi Kamil Bednarek.
Warszawa jest partnerem strategicznym imprezy. Wśród partnerów głównych znalazło się m.in. Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Miejskie Zakłady Autobusowe.
"Piłka nożna daje tym dzieciakom energię do rozwoju"
Organizatorem mistrzostw jest Stowarzyszenie Nadzieja na Mundial. Od 2010 roku zajmuje się ono organizacją imprez sportowych i kulturalnych dla dzieci z placówek opiekuńczych. Zorganizowało dotąd m.in. 14 edycji Mistrzostw Polski, Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Ukrainy w 2022 roku i 7 edycji Mistrzostw Świata. W turniejach wzięło dotąd udział ponad sześć tysięcy dzieci z 45 krajów świata, w tym podopieczni kilkudziesięciu domów dziecka z całej Polski.
– Mimo niełatwych realiów nasza idea rośnie i harmonijnie się rozwija. Piłka nożna daje tym dzieciakom energię do rozwoju i radość, jakiej często nie miały w swoim życiu wiele – mówi, cytowany w komunikacie prezes Stowarzyszenia Sylwester Trześniewski.
Stowarzyszenie wraz z UEFA Foundation for Children prowadzi Mobilną Akademię Piłkarską, w ramach której trener reprezentacji Polski dzieci z domów dziecka przeprowadza treningi piłkarskie w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie całego kraju. "We współpracy z UEFA i PZPN stowarzyszenie zorganizowało Akademię Młodych Trenerów – pierwsze na świecie kursy trenerskie dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych i osób skupionych wokół nich (wychowawcy, opiekunowie). W dwóch edycjach kursu wzięło udział 80 osób, które uzyskały stopień Junior Coach bądź pełną licencję trenerską UEFA C" - przekazał ratusz w komunikacie.
Autorka/Autor: mg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa