Wielka rywalizacja "ludzi z żelaza". Kilometry zamkniętych ulic i zmiany w komunikacji miejskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl
W niedzielę utrudnienia związane z triathlonemUM

Niedziela w stolicy upłynie pod znakiem triathlonu. Ponad dwa tysiące uczestników wystartuje w City Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw. Rywalizację rozpoczną od pływania w Zalewie Zegrzyńskim, a następnie dotrą rowerami do stolicy na ostatni etap biegowy. Mieszkańców czekają duże utrudnienia. Ulice na trasie zawodów będą wyłączane z ruchu. 

Impreza triathlonowa rozpoczęła się o poranku i będzie trwała do około godziny 18. Sportowcy będą zmagać się z dwoma dystansami. Na krótszym, nazywanym dystansem olimpijskim, do pokonania jest 51,5 kilometra (1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu) Drugi liczy aż 113 kilometrów (1,9 pływania, 90 km jazdy na rowerze i 21,1 biegu). Dłuższa rywalizacja oznaczona jest numerem 70.3, ponieważ tylu milom odpowiada długość trasy.

Etap pływacki rozpocznie się o poranku w Ryni nad Jeziorem Zegrzyńskim. Następnie uczestnicy pokonają trasę rowerową, która poprowadzi między innymi wzdłuż Kanału Żerańskiego, Mostem Marii Skłodowskiej-Curie (Północnym), a następnie Wisłostradą. Strefa zmian będzie znajdowała się na boisku bocznym Polonii Warszawa.

Ostatni etap biegowy prowadzi zarówno przez zabytkową część Warszawy, jak i jej nowoczesne centrum. "Z ulicy Konwiktorskiej triathloniści pobiegną Bonifraterską, miną Pałac Krasińskich i ulicą Miodową oraz Krakowskim Przedmieściem skierują swe kroki w stronę budynku Polskiej Akademii Nauk, na wysokości którego zawrócą. Biegnąc ponownie Krakowskim Przedmieściem miną Pałac Prezydencki, a następnie gmach Sądu Najwyższego. Wzorem ubiegłego roku finisz będzie odbywał się w wyjątkowym otoczeniu Multimedialnego Parku Fontann" - zapowiada stołeczny ratusz.

Impreza jest objęta patronatem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Organizatorzy szacują, że wezmą w niej udział zawodnicy z całego świata. Aż 51 procent zgłoszeń pochodziło zza granicy. Do rywalizacji staną ponad dwa tysiące osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zamkną ulice na trasie wyścigu

Niedzielny triathlon będzie oznaczał spore utrudnienia dla kierowców. Ulice na trasie wyścigów rowerowego i biegowego będą wyłączane z ruchu. Mają też być ściśle wygrodzone. Oznacza to także zamknięcie wlotów ulic łączących się bezpośrednio z trasą zawodów. Skrzyżowania będą patrolowali policjanci.

Wzdłuż ulic będących trasą wyścigu obowiązywać będą zakazy zatrzymywania się. Dodatkowo zakaz zatrzymywania się wprowadzony zostanie na parkingu przed Teatrem Wielkim - Operą Narodową w rejonie ulicy Senatorskiej. Piesi będą mogli poruszać się ulicami, na których odbywają się zawody, wyłącznie pod nadzorem organizatora lub osób uprawionych do kierowania ruchem.

Ulice będą otwierane sukcesywnie, po opuszczeniu trasy przez ostatniego zawodnika.

"Do dyspozycji warszawiaków organizatorzy udostępnią specjalną infolinię. Tam na bieżąco będzie można dowiedzieć się o wprowadzonych zmianach w ruchu. Infolinia pod numerem telefonu 500 261 000 będzie czynna w sobotę, 11 czerwca, w godzinach 10.00-20.00 oraz w niedzielę, 12 czerwca, w godz. 7.30-17.30. Organizatorzy zmagań zachęcają również do korzystania z bezpłatnej nawigacji Waze, która w niedzielę, 12 czerwca, będzie uwzględniała wyłączone odcinki dróg" - zachęcają urzędnicy.

Zmiany w organizacji ruchu w związku z triathlonemUrząd m.st. Warszawy

Trasa wyścigu rowerowego

Rowerzyści będą na początku poruszać się drogami gminy Nieporęt, a następnie wjadą na drogę wojewódzką numer 633. Częścią tej drogi jest ulica Płochocińska, którą rowerzyści wjadą do Warszawy. Dalej będą jechali Modlińską, aleją Kuklińskiego, mostem Skłodowskiej-Curie, Wybrzeżem Gdyńskim, Wybrzeżem Gdańskim, Wybrzeżem Kościuszkowskim, Wioślarską, Solec, Czerniakowską. Po zawrotce przed skrzyżowaniem z ulicą Gagarina, powrócą tą samą jezdnią Wisłostrady na wysokość ulicy Sanguszki. Ten etap powinien zakończyć się do godziny 15.30.

Ratusz ostrzega, że pomiędzy godzinami 7.00 - 15.00 z ruchu będą wyłączone ulice na trasie wyścigu:

- Płochocińska, na odcinku od granicy miasta do ul. Nowiny na całej szerokości drogi, dalej do ul. Marywilskiej wyłączona będzie tylko jezdnia w kierunku granicy miasta, natomiast od ul. Marywilskiej do Modlińskiej znów zamknięta będzie cała szerokość jezdni. Ten fragment trasy będzie można objechać jadąc Trasą Toruńską do ul. Modlińskiej.

- połowa szerokości wschodniej jezdni ul. Modlińskiej (w kierunku Legionowa); kierowcy jadący od strony Pragi będą kierowani na wiadukty nad ul. Płochocińską, a także nad skrzyżowaniem z al. Kuklińskiego. Kierowcy nie będą mogli wyjechać ul. Ekspresową (od strony Polfy) na Modlińską.

- jezdnia al. Kuklińskiego i mostu Skłodowskiej-Curie w kierunku Bielan; kierowcy jadący od strony Legionowa nie będą mogli skręcić na przeprawę, a zjeżdżający z mostu będą mogli skręcić jedynie w prawo, w kierunku Pragi; na most nie będzie można wjechać także z Myśliborskiej.

- Wisłostrada w kierunku Mokotowa (wschodnia jezdnia ulic Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Wioślarska, Solec, Czerniakowska); z ul. Pułkowej będzie można pojechać tylko w stronę ul. Marymonckiej; nie będzie możliwości wjazdu na Wisłostradę (w kierunku Mokotowa) między innymi z ulic: al. Wittek, Gwiaździstej, Trasy AK, Krasińskiego, Wenedów, Sanguszki, Boleść, Grodzkiej, Nowy Zjazd, Karowej, Ludnej, Wilanowskiej, Górnośląskiej, mostu i Trasy Łazienkowskiej, Szwoleżerów, 29 Listopada i Suligowskiego.

Wielkie zawody triathlonowe UM

Trasa rywalizacji biegowej

Ruch na trasie biegu zostanie wstrzymany około godziny 8.00. Utrudnienia potrwają do około 18.00. Biegacze rozpoczną po południu rywalizację na ulicy Sanguszki. Dalej pobiegną: Konwiktorską, Bonifraterską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem i po zawrotce na wysokości pomnika Mikołaja Kopernika powrócą do Konwiktorskiej, a następnie ulicą Sanguszki dotrą na teren Multimedialnego Parku Fontann. Najwytrwalsi biegacze mogą na tej trasie pokonać cztery okrążenia.

Ratusz zapowiada, że dla zapewnienia możliwości dojazdu z i na Stare Miasto, uruchomione zostaną cztery śluzy. Przejazd będzie możliwy na skrzyżowaniach ulic: Bonifraterskiej i Franciszkańskiej, Bonifraterskiej i Świętojerskiej, Miodowej i Długiej oraz Zakroczymskiej i Sanguszki. Pierwsze trzy będą funkcjonowały w godz. 8.30-18.00, a ostatnia w godz. 15.00-18.00.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej będą wdrażane stopniowo. W miarę przemieszania się uczestników i otwierania dla ruchu kolejnych ulic, część tras objazdowych będzie się zmieniać. Kolejne linie będą też wracały na swoje podstawowe trasy.

Utrudnienia dla pasażerów rozpoczną się około godziny 7.00 od zmiany tras autobusów linii: 126152705735736L40 L45. Od godz. 8.00, gdy zostanie zamknięty kolejny odcinek trasy rowerowej na objazdy pojadą autobusy linii:  114118, 178, 185, 186, 503, 509, 511, 516, 518, 723, 732. Od około godz. 8.30 nieprzejezdne będą ulice, na których zaplanowano bieg. Zmienią się trasy linii: 100116178180503518. Z kolei od godz. 10.00 zamknięty zostanie odcinek trasy rowerowej pomiędzy Sanguszki a Gagarina. Objazdami będą tu jeździły autobusy: 106107108109118127141159162166167171185 187.

Od ok. godz. 13.45 zostaną przywrócone trasy podstawowe linii: 114126152186509511516705723731735736L40 L45, od około godz. 15.00 dla autobusów: 106107108109118141159162166167171185 187, a od ok. 18.00 - linii objeżdżających trasę biegu.

Na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy też Bieg Konstytucji 3 maja:

Start Biegu Konstytucji 3 maja
Start Biegu Konstytucji 3 maja TVN24

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl