Tęczowe flagi na pomnikach. Prokuratura umorzyła postępowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Gazeta Stołeczna
Wiceminister sprawiedliwości złożył zawiadomienie do prokuratury
Wiceminister sprawiedliwości złożył zawiadomienie do prokuratury
TVN24
Wiceminister sprawiedliwości złożył zawiadomienie do prokuraturyTVN24

Postępowanie w sprawie tęczowych flag na stołecznych pomnikach zostało umorzone. Prokuratura stwierdziła, że zatrzymane osoby nie popełniły tego przestępstwa. Obrończyni aktywistek zapowiedziała, że będzie walczyć o zadośćuczynienie za niezasadne zatrzymania przez policję.

Chodzi o wydarzenia z końca lipca. Tęczowe flagi zawisły wtedy na pomniku Jana Kilińskiego na Starym Mieście, Chrystusa przy Bazylice Świętego Krzyża, Mikołaja Kopernika na Nowym Świecie, a także na rynku Starego Miasta przy pomniku Syrenki. Za akcję odpowiedzialne byli aktywiści z grup: Gang Samzamęt, Stop Bzdurom oraz Poetka. Sprawą zajęła się policja – według informacji przekazanych wtedy przez Komendę Stołeczną Policji trzy osoby usłyszały zarzuty. Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożył wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Chodziło o obrazę uczuć religijnych i znieważenie stołecznych pomników.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Jak poinformowała we wtorek "Gazeta Stołeczna", prokuratura umorzyła śledztwo. Poinformował o tym również kolektyw Szpila w mediach społecznościowych. "Pamiętacie zatrzymania Margot, Łani i osoby, która została przywieziona z Bieszczad, bo rzekomo wieszały flagi na pomnikach czym je znieważyły? Sprawę do prokuratury zgłosił sam wiceminister Sebastian Kaleta. Zarzuty zostały postawione czterem osobom i właśnie dostałyśmy informacje, że sprawy zostały umorzone na etapie dochodzenia w prokuraturze - wobec stwierdzenia, że te cztery osoby nie popełniły tego przestępstwa" – czytamy w poniedziałkowym wpisie Szpili na Facebooku.

Zdaniem kolektywu oznacza to, że policja zatrzymała, przywiozła z Bieszczad i przetrzymała w areszcie osoby, które nie miały z tymi działaniami nic wspólnego. "To kolejny dowód na to, że zatrzymania tego typu to są czyste represje, a nie uzasadnione działania służb. Niestety, prokuratura i policja wciąż uważają, że tęcza znieważa: do przestępstw znieważenia pomników i obrazy uczuć religijnych według nich doszło, ale nie wykryli sprawców" – napisała Szpila. Podkreśliła, że nadal będzie patrzeć władzy na ręce.

Będą wnioskować o zadośćuczynienie

Dziennikarze "Gazety Stołecznej" rozmawiali z adwokatką dr Katarzyną Gajowniczek-Pruszyńską, która jest obrończynią dwóch aktywistek. Jak wyjaśniła, w treści dokumentu prokuratura przytoczyła zarzuty i stwierdzenie, że podejrzani nie popełnili zarzucanych im przestępstw, a samo postępowanie zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawców. - Oczywiście dobrze się stało, że postępowanie zostało umorzone. Ubolewam jednak, że umorzono je z powodu niewykrycia sprawców, a nie – tak jak wnioskowałam – z powodu braku znamion przestępstwa. Wobec takiego stwierdzenia można się przecież spodziewać, że w przypadku nowych dowodów prokuratura postępowanie zawsze ma prawo wznowić – skomentowała obrończyni dla gazety.

Zapowiedziała również, że planuje wystąpić na drogę sądową do Sądu Okręgowego w Warszawie o zadośćuczynienie za niezasadne zatrzymania. - To będzie sprawa, w której dochodzimy odszkodowania ze strony skarbu państwa, który z kolei może mieć roszczenia wobec określonych funkcjonariuszy. Kwoty, jakie możemy uzyskać w ten sposób, mają raczej charakter symboliczny, ale zamierzamy z tej możliwości skorzystać – powiedziała Gajowniczek-Pruszyńska w rozmowie ze "Stołeczną".

"Stała się rzecz skandaliczna"

Sprawę tęczowych flag na pomnikach komentowali politycy i przedstawiciele Kościoła. Premiera Mateusz Morawiecki na Twitterze opublikował zdjęcie, na którym stoi obok pomnika Chrystusa przy Bazylice Świętego Krzyża. "Nie ma zgody na profanowanie symboli narodowych i religijnych w imię żadnej ideologii" – napisał. Oświadczenie w związku z akcją wydał również metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.. "Profanacja zabytkowej figury Chrystusa "Sursum corda" przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie spowodowała ból ludzi wierzących, parafian kościoła Świętego Krzyża oraz wielu mieszkańców stolicy, dla których figura Zbawiciela dźwigającego krzyż stała się symbolem nadziei w najtrudniejszych dniach Powstania" – napisał metropolita.

Do sprawy odniósł się także wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który poinformował, że złożył zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez aktywistów. Wyjaśnił, że chodzi o dwa czyny: obrazę uczuć religijnych (artykuł 196 Kodeksu karnego) oraz znieważenie pomnika (art. 261 Kk). - Stała się rzecz skandaliczna, która musi spotkać się ze stanowczą reakcją państwa. Grupy bojówkarzy środowisk lewicowych LGBT zdecydowały się sprofanować te pomniki, jasno informując, że prowadzą walkę. Od wielu miesięcy dyskutujemy w Polsce, że środowiska LGBT prezentują pewną ideologię, która za cel obrała sobie wartości patriotyczne oraz chrześcijańskie – mówił Kaleta.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, Gazeta Stołeczna

Źródło zdjęcia głównego: Robert Kuszyński / Oko. Press

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl