"To były oazy zieleni pełne placów zabaw". Stare zdjęcie przenieśli na mural

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kolejny mural z cyklu "Dzieci Muranowa"
Kolejny mural z cyklu "Dzieci Muranowa"
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Kolejny mural z cyklu "Dzieci Muranowa"Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

"Dzieci Muranowa" to cykl murali malowanych w oparciu o archiwalne fotografie mieszkańców osiedla. W podwórku na tyłach alei "Solidarności" na ścianie garażu powstaje druga praca z tej serii.

Mural powstający na ścianie garażu przy alei "Solidarności" 84A to wspólna inicjatywa kilku podmiotów: Przepisu na Muranów, który zrzesza grupy mieszkańców wolskiej i śródmiejskiej części osiedla. To już drugi mural z serii "Dzieci Muranowa". Pierwszy powstał na ścianie przy ulicy Miłej 22.

- Inspiracją do stworzenia serii były zbierane wśród mieszkańców archiwalne zdjęcia. Materiały są gromadzone między innymi poprzez stronę "SOS dla podwórek na Muranowie", gdzie w ramach akcji "Poniedziałek z historią" publikujemy fotografie, a także przez stronę muranoteka.pl, która zbiera zdjęcia z osiedla już od kilku lat - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Rafał Kowalczyk z inicjatywy #SOSdlaMuranowa.

Inicjatorzy akcji chcą przypomnieć, jak kiedyś wyglądały muranowskie podwórka. - Przede wszystkim były przyjazne dla dzieci. Podwórka były projektowane przez architekta Bohdana Lacherta jako ogrody, oazy zieleni pełne placów zabaw - mówi Kowalczyk.

Łączenie pokoleń

Mural, nad którym pracę rozpoczęły się w Święto Niepodległości, to wierne odwzorowanie kilku fotografii wykonanych między innymi w 1988 roku. Zaprojektował go artysta Adam Walas. W centralnym punkcie malowidła widać kobietę trzymającą na rękach dziecko.

- To była pani Julianna. Można powiedzieć, że pani Julianna była "podwórkową babcią", której mieszkańcy okolicznych budynków zostawiali dzieci pod opiekę. Ona zawsze była na podwórku, a rodzice mieli do niej zaufanie. Chcieliśmy w ten sposób zachować pamięć o tej postaci - przyznaje Rafał Kowalczyk.

Pozostałe postacie to bawiące się na podwórku dzieci: dziewczynka jeżdżąca na rowerze, kolejna dziewczynka trzymająca skakankę czy grający w piłkę dwaj chłopcy. Uwagę przykuwają również dwie osoby znajdujące się na uboczu muralu - stapiający się z tłem mały chłopiec i pochylająca się nad nim kobieta.

- Te postacie symbolizują "muranowskie duchy", czyli przedwojenne pokolenie muranowian z dzielnicy północnej. Chcieliśmy połączyć różne pokolenia mieszkańców. Nie chcieliśmy nawiązywać do wojennej tragedii, która się tu wydarzyła, ale zaznaczyć to, co wojna przerwała i to, co odrodziło się już po niej w postaci nowego osiedla - tłumaczy nasz rozmówca.

Będą kolejne

Jak podkreśla, mural z alei "Solidarności" nie jest jeszcze skończony. - Praca powstaje na wolnostojącym garażu, więc są trzy ściany do zagospodarowania. Druga ściana ma już podkład i będzie kończona w ten weekend. Trzecia wymaga remontu tynku. Dopiero wtedy będziemy mogli na niej malować - mówi Kowalczyk.

- Powstanie tego muralu łączy się też z dobrym podejściem Zarządu Gospodarowania Nieruchomości Wola. Na naszą prośbę ZGN zaczyna rozbetonowywać część, która dotychczas straszyła przy garażu. Wkrótce stanie się ona zielona i będzie nawiązywać do naszego muralu - dodaje.

Inicjatorzy akcji szukają lokalizacji dla kolejnych tego typu prac.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Pradze-Północ jeden z zaparkowanych samochodów zaniepokoił przechodniów. Z dziurawego baku wyciekało paliwo. Łatwopalna ciecz groziła pożarem. Na miejscu zjawili się strażnicy miejscy, a potem strażacy.

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z wydziału kryminalnego z warszawskiej Woli zatrzymali 42-latka poszukiwanego na podstawie dwóch listów gończych, nakazu doprowadzenia i trzech zarządzeń w celu ustalenia miejsca pobytu do czynności prawnych. 

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

W Białobrzegach kierowca samochodu osobowego potrącił dwóch rowerzystów. Jeden z nich trafił do szpitala. Przyczyny wypadku bada policja.

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści są już na trasie, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści są już na trasie, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl