Warszawa chce czerpać prąd z własnej farmy wiatrowej i paneli słonecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Nowe oferty za prąd wzburzyły samorządowców
Nowe oferty za prąd wzburzyły samorządowcówtvn24
wideo 2/5
Nowe oferty za prąd wzburzyły samorządowcówtvn24

Warszawa szuka sposobów na energetyczną samowystarczalność. Pojawiły się pomysły budowy farm: wiatrowej i fotowoltaicznej. We wstępnych planach budżetowych na przyszły rok wpisane zostały przygotowania do realizacji obu inwestycji. Na razie urzędnicy nie zdradzają zbyt wielu szczegółów.

W przyszłym roku Warszawa za prąd będzie musiała płacić wielokrotnie więcej niż dotychczas. Jak przekazała pod koniec września Monika Beuth, rzeczniczka stołecznego ratusza, rachunki za prąd wzrosną o 280 procent. W przełożeniu na konkretną kwotę to co najmniej pół miliarda złotych więcej. - To rezultat przetargu Warszawskiej Grupy Zakupowej, który zapobiegliwie rozstrzygnięty został wcześnie, jeszcze przed wakacjami - poinformowała. Podkreśliła, że gdyby przetarg był rozstrzygany obecnie, podwyżka byłaby wyższa.

Miasto przedstawiło też plan oszczędności i sposoby na ograniczenie zużycia energii w miejskich jednostkach. Przykładowo nie będzie podświetlania stołecznych mostów, a uliczne latarnie będą działały o 30 minut krócej. Oprócz doraźnych działań na nadchodzące miesiące, są też długofalowe zamiary.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Stolica chce mieć własną farmę wiatrową

We założeniach do projektu budżetu na rok 2023 znalazły się dwie inwestycje we własne źródła energii odnawialnej. Pierwszy pomysł to farma wiatrowa w Wieliszewie o mocy 12 megawatów. Urzędnicy wstępnie szacują, że rocznie można wyprodukować w ten sposób około 34 tysięcy megawatogodzin energii elektrycznej. Przykładowo pozwoliłoby to pokryć zapotrzebowanie 73 procent miejskich placówek oświatowych.

Realizacją inwestycji ma zająć się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które na terenie gminy Wieliszew posiada Zakład Wodociągu Północnego. Miejską spółkę ma wspierać w tym zadaniu miejskie Biuro Infrastruktury. W planie na przyszły rok zapisano rozpoczęcie przygotowania procesu inwestycyjnego. Chodzi między innymi o przygotowanie raportu produktywności, który określi prognozę wielkości produkcji w zależności od typu turbiny. Na tym etapie konieczne będzie też uzyskanie decyzji środowiskowej, koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej i obrót energią oraz pozwolenia na budowę.

Stolica planuje budowę farmy wiatrowej (zdj. ilustracyjne)Shutterstock

Od rzecznika MPWiK Marka Smółki słyszymy, że są to na razie wstępne plany, a o ich szczegóły należy pytać stołeczny ratusz. - Taka inwestycja absolutnie wpisuje się w naszą politykę samowystarczalności energetycznej. Mamy duże instalacje fotowoltaiczne, korzystamy z energii pozyskiwanej z biogazu, więc taka kolejna odsłona zmierzania do samowystarczalności na pewno by nam odpowiadała - zaznacza Smółka.

- Badamy możliwość budowy własnej farmy wiatrowej. Jest jednak zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach - zastrzega zastępca rzecznika stołecznego ratusza Jakub Leduchowski.

CZYTAJ TEŻ: Rachunek za prąd wzrośnie o 280 procent. Warszawa ma plan, jak zaoszczędzić na zużyciu

Farma fotowoltaiczna na składowisku odpadów

Drugi pomysł również znajduje się w bardzo wstępnej fazie - to budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 20 megawatów w miejscowości Łubna pod Górą Kalwarią. W przyszłym roku miasto chce sprawdzić, czy panelami mógłby zostać zagospodarowany teren dawnego składowiska odpadów. Przygotowaniem procesu inwestycyjnego ma zająć się Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przy wsparciu Biura Infrastruktury. Podobnie, jak w przypadku farmy wiatrowej, urzędnicy będą musieli pozyskać decyzję środowiskową, koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej i pozwolenie na budowę. Przygotują też raport produktywności.

- Warszawa stawia na ekologię, dążymy do minimalizowania wpływu na środowisko również w sferze energetycznej. Obecnie analizujemy różne możliwości zwiększenia udziału tak zwanej zielonej energii w zaspokajaniu potrzeb miasta. Ogromne podwyżki cen prądu, przy jednoczesnym braku wsparcia ze strony rządu, stanowią dodatkowy argument przemawiający za takimi działaniami. Z całą pewnością priorytetem jest fotowoltaika. Panele solarne montowane są już na budynkach miejskich, czy pojazdach WTP. W ciągu najbliższych trzech lat instalacje pojawią się w kolejnych 200 lokalizacjach. Chcielibyśmy też pokrywać nimi nieużytki - podkreśla Leduchowski.

Rozbudowują spalarnię odpadów n Targówku

Jest jeszcze jedna miejska inwestycja, która pozwoli na pozyskiwanie energii. Na Targówku trwa rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. We wtorek na budowie wmurowany został akt erekcyjny. Podczas uroczystości prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski informował, że docelowo ilość przetwarzanych odpadów wzrośnie z obecnych 40 tysięcy ton do ponad 300 tysięcy. Jednocześnie zakład będzie wytwarzał prąd. - Instalacja zapewni aż 25 procent energii potrzebnej jednostkom miejskim - powiedział prezydent. - Warszawa chce być neutralna klimatycznie do roku 2050 i właśnie tego typu inwestycje mają się do tego przyczynić - stwierdził.

Spalania przy Zabranieckiej ma być gotowa w 2024 roku. Będzie też pełniła funkcję ekologiczną. Powstanie nowoczesna, automatyczna sortownia na 30 tysięcy ton odpadów z selektywnej zbiórki. Na obiekcie powstaną zielone dachy, które wspomogą retencję wód opadowych. Przez cały zakład przebiegać będzie ścieżka edukacyjna prowadząca do punktu widokowego na wysokości 70 metrów nad ziemią.

Rozbudowa stołecznego ZUSOKRafał Motyl / Urząd m.st. Warszawy

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prokuratura składa apelację w sprawie tragicznego wypadku w miejscowości Gucin pod Ostrołęką. Andrzej P. spowodował po pijanemu wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, jego syn. Śledczy twierdzą: kara 10 lat więzienia jest zbyt niska, nie odzwierciedla społecznego poczucia sprawiedliwości.

Dziesięć lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Dziesięć lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja i prokuratura wciąż wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku na Ursynowie. Na osiedlowej uliczce cztery miesiące temu zginęła starsza kobieta. Kierowcy, który ją potrącił, do dziś nie złapano.

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden sąd umorzył postępowanie, drugi orzekł, że sprawę trzeba zbadać bardziej szczegółowo. Ciągnie się sprawa doktora Marka Michalewicza, naukowca, który zarzucał nieprawidłowości podkomisji smoleńskiej. Prokuratura oskarżyła go o przestępstwo. Co jeszcze sprawdzają śledczy?

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zakończeniu remontów tramwajowych na Bródnie i ulicy Filtrowej. Na Obozowej gotowe są już wszystkie przebudowywane przystanki. - Od początku wakacji tramwaje pojadą po kilku kilometrach wyremontowanych torów, a pasażerowie będą mogli korzystać z bezpiecznych i wygodnych przystanków - zapowiedzieli. Zmiany zaczynają się w poniedziałek.

Dobra informacja dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Zmiany na Bródnie

Dobra informacja dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Zmiany na Bródnie

Źródło:
PAP

- Aktywny, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz wypity alkohol, nie przeszkodziły wsiąść mężczyźnie za kierownicę citroena i ruszyć w drogę - mówi Magdalena Gąsowska, rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Przejażdżka zakończyła się wypadkiem.

Zderzenie auta z motocyklem. Jeden z prowadzących pijany

Zderzenie auta z motocyklem. Jeden z prowadzących pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot lecący do Grecji musiał wrócić do Warszawy. Powodem była usterka techniczna. Lądowanie, jak zapewnia nas rzecznik LOT, odbyło się "w normalnym trybie".

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Źródło:
Kontakt 24

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę na moście Siekierkowskim w Warszawie. Autokar, w którym były głównie dzieci i kilka osób dorosłych, uderzył w busa. Niektóre z dzieci mają niegroźne obrażenia.

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

26 czerwca ruszają zapisy telefoniczne na wakacyjną edycją kursów samoobrony "Bezpieczna Warszawianka" i "Bezpieczny Warszawiak". Zajęcia organizowane przez straż miejską potrwają przez cztery tygodnie lipca.

"Uczymy przede wszystkim rozpoznawania i unikania zagrożeń"

"Uczymy przede wszystkim rozpoznawania i unikania zagrożeń"

Źródło:
PAP

- Równość małżeńska, godność osób transpłciowych, prawa dzieci wychowywanych w tęczowych rodzinach czy też skuteczne ściganie przestępstw z nienawiści to sprawy pilne, wymagające konkretów - podkreślają organizatorzy sobotniej Parady Równości. W sobotę swoje postulaty manifestowali na warszawskich ulicach. Ruszyli o godzinie 14.

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia w jednej ze szkół w Przasnyszu. W kwietniu z budynku ewakuowano 340 osób, a 15 trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Śledczy próbują ustalić, co było przyczyną.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili pożar poddasza w domu rodzinnym pod Piasecznem. Jak dowiedział się nasz reporter, przyczyną było uderzenie pioruna. Nikt nie ucierpiał.

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczny manewr zauważył czytelnik Kontaktu 24. Zamontowana w jego aucie kamera nagrała, jak kierowca nagle zjeżdża ze skrajnie lewego pasa trzypasmowej jezdni, żeby zaparkować. - Mignął kierunkowskazem i bez oglądania się na cokolwiek i kogokolwiek, przejechał przez dwa pasy, żeby wjechać na miejsce parkingowe - opisuje autor nagrania.

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Źródło:
Kontakt 24

Sezon wakacyjny dopiero się rozpoczyna, a niektórym już udało się zrujnować urlopowe plany "żartami". Tylko na mazowieckich lotniskach było kilku takich "dowcipnisiów". Przepraszali, ale było na to za późno. Za każdym razem kończyło się to tak samo: wstydem wobec innych pasażerów, wycofaniem z rejsu i mandatem "na pamiątkę".

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-letni kierowca volkswagena po kontroli drogowej trafił do więzienia. Okazało się bowiem, że ma cztery czynne zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a do tego jest poszukiwany listem gończym za niestosowanie się do wyroków sądu.

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Józefowie (powiat legionowski) działa od 27 lat. Teraz może przestać istnieć. Już siedem lat powiatowy lekarz weterynarii stwierdził bowiem, że placówka nie spełnia wymogów. Teraz władze gminy zaczęły to egzekwować. Dyrekcja placówki chce prosić wójta o możliwość działania jeszcze przez dwa lata.

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Kolonia Śliwice powstała w latach 30. XX wieku. Miała być zalążkiem dużej dzielnicy mieszkaniowej, sięgającej Pelcowizny i nasypu kolejowego na Golędzinowie. Powstałe budynki są modernistyczne, oszczędne w formie, tym większe zdziwienie wzbudziły odkryte wymalowania na jednej z klatek schodowych - opisuje stołeczny konserwator zabytków.

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę oficjalnie ruszył sezon nad Wisłą. Ratownicy WOPR przyznają, że w sobotę nie mają dużo pracy przez pogodę, a straż miejska przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Nie tylko bezpośredni sprawcy wykroczeń na drodze mogą zostać ukarani mandatem. Również właściciele pojazdów ponoszą odpowiedzialność, jeżeli nie wskażą danych osoby, której powierzyli pojazd" - przypominają radomscy policjanci i podają przykład 31-letniego mieszkaniec Radomia, który został ukarany mandatem karnym w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. "To deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zostawił w mieszkaniu bez opieki, wody i żywności sześć kotów. Martwe zwierzęta znaleziono po dziewięciu miesiącach. Właściciel kotów został skazany na rok więzienia za znęcanie się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem.

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Źródło:
PAP

Ponad dwa tysiące roślin zamiast przestrzeni wypełnionej wyłącznie betonem - tak wygląda plac wejściowy w Parku Akcji "Burza", z którego mogą już korzystać mieszkańcy. Jak zapowiada ratusz, w pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać przebiegającego tuż przed samochodem łosia. Kierowcy udało się uchwycić zwierzę na drodze niedaleko Zwolenia.

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl