Dokument ma zapewnić osobom w kryzysie bezdomności prawo do godnego schronienia i adresu korespondencyjnego. Urzędnicy planują przyjąć kartę w pierwszym kwartale 2022 roku.
- Razem z przedstawicielami i przedstawicielkami Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Bezdomności powołaliśmy zespoły robocze i zaplanowaliśmy proces pracy nad różnymi zagadnieniami dotyczącymi osób w kryzysie bezdomności. Od maja odbyło się już ponad dwadzieścia spotkań zespołów opracowujących kartę. Razem z biurami miejskimi, jednostkami, spółkami, strażą miejską i policją analizujemy konkretne rozwiązania - mówi cytowana w komunikacie prasowym Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy, która przewodniczy zespołowi pracującemu nad kartą.
Jak zapowiadają urzędnicy, Warszawska Karta Osób Doświadczających Bezdomności będzie zbiorem podstawowych praw osób zmuszonych do życia na ulicy, a miasto zobowiąże się do ich przestrzegania. Dokument będzie dotyczył m.in. prawa do godnego tymczasowego schronienia, podejmowania czynności niezbędnych do przetrwania, korzystania z przestrzeni publicznej oraz do swobodnego poruszania się w niej, a także korzystania z publicznie dostępnych urządzeń sanitarnych i prawa do usług ratujących życie. Karta zapewni również osobom doświadczającym bezdomności fundamentalne prawa obywatelskie, tj. prawo do udziału w wyborach czy prawo do posiadania adresu korespondencyjnego.
Nad dokumentem pracują przedstawiciele ratusza, służb miejskich oraz organizacje pozarządowe: Fundacja Najpierw Mieszkanie Polska, Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Monar, Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej, Wspólnota Sant Egidio, Fortior Fundacja dla Wielu, Ambulans Serca, Caritas Archidiecezji Warszawskiej, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Lekarze Nadziei, Zakon Maltański, Fundacja D.O.M. i Habitat for Humanity.
Ratusz przekazał, że punktem wyjścia do pracy zespołu jest europejska karta, która została skierowana do samorządów przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Przyjęcie warszawskiej karty jest planowane na 2022 rok. Podobne dokumenty obowiązują już m.in. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji i Słowenii.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24