Legalna droga prowadzi przez dwa wiadukty. Chcą wygodnego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mieszkańcy chcą wygodnego przejścia przez tory kolejowe w rejonie ulic Radzymińskiej i Naczelnikowskiej
Mieszkańcy chcą wygodnego przejścia przez tory kolejowe w rejonie ulic Radzymińskiej i NaczelnikowskiejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Mieszkańcy chcą wygodnego przejścia przez tory kolejowe w rejonie ulic Radzymińskiej i NaczelnikowskiejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Targówka Fabrycznego i Szmulowizny skarżą się na brak wygodnego przejścia dla pieszych przez tory kolejowe w rejonie ulicy Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. Wielu z nich przechodzi na drugą stronę korzystając z przejazdu dla samochodów. Pod zamieszczoną w internecie petycją z apelem o wytyczenie przejścia podpisało się ponad 100 osób.

Autorami petycji są członkowie stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi. W treści apelu zwracają uwagę, że alternatywą przejścia przez tory w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej z Naczelnikowską jest stara, pozbawiona wind czy pochylni kładka. "Tymczasem coraz więcej pieszych przekracza tory, idąc np. do niedawno otwartego supermarketu czy bardzo uczęszczanego przystanku autobusowego Piotra Skargi" - czytamy w treści petycji.

"Projekt zwyczajnie nieakceptowalny"

Jak zaznaczają aktywiści ze stowarzyszenia, piesi często przeprawiają się przez torowisko w miejscu niedozwolonym, obok funkcjonującego w tym miejscu - na skrzyżowaniu ulic Radzymińskiej i Naczelnikowskiej - przejazdu drogowego z dróżnikiem. "Wynika to po części z braku dostępności (cześć pieszych to osoby z ograniczeniami ruchowymi), a po części z tego, że legalna droga wymagająca dwukrotnego przejścia przez ul. Radzymińską po dwóch (!) wiaduktach jest ponad dwa razy dłuższa" - wyjaśniają. Dla wielu mieszkańców: rodziców z dziećmi w wózku czy osób z niepełnosprawnościami to bariera nie do pokonania.

Aktywiści zaznaczają, że problem miał być rozwiązany wraz z dokończeniem budowy praskiego odcinka obwodnicy Śródmieścia. "Niestety, budowa nadal się nie zbliża do fazy realizacji, a projekt obwodnicy utrwala obecne, antypiesze rozwiązania - zakłada, że piesi nie będą mogli przekroczyć linii kolejowej bezpośrednio na wschodnią stronę ul. Radzymińskiej, tylko ponownie będą musieli pokonać dwa wiadukty. W 2021 roku taki projekt jest zwyczajnie nieakceptowalny" - podkreślają w treści petycji.

Ich zdaniem, szansą na poprawę komfortu pieszych w tym miejscu był prowadzony jesienią ubiegłego roku remont przejazdu kolejowego przez PKP PLK. Przejścia przez tory jednak nie wytyczono. "Nie zrobiono tego, ponieważ przejście nie spełniałoby wymogów technicznych w zakresie jego szerokości. Podobnie nie pomyślano o wygodnym połączeniu budowanej aktualnie stacji Warszawa Targówek z okolicami ulicy Naczelnikowskiej" - wyjaśniają aktywiści.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Petycja to forma nacisku"

W sobotę w pobliżu przejazdu kolejowego przy skrzyżowaniu Radzymińskiej i Naczelnikowskiej aktywiści z Porozumienia dla Pragi zbierali podpisy pod petycją. Akcja ma swoją kontynuację również w niedzielę. Na barierkach kładki dla pieszych i tuż przy samym przejeździe kolejowym zostały powieszone banery z hasłem: "Chcemy przejść legalnie".

- Petycja to forma nacisku na decydentów, aby porozumieli się w sprawie tego miejsca, tak, żeby można było je udostępnić pieszym, rowerzystom czy osobom na wózkach. Ale zrobić to tu i teraz i nie czekać z tym na budowę obwodnicy. Najprostszym rozwiązaniem na które pozwala to miejsce, jest po prostu zbudowanie kilkudziesięciu metrów chodnika. Jest to tanie i szybkie rozwiązanie - mówi nam Krzysztof Michalski ze stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi.

- Około połowa podróży w tym miejscu odbywa się dołem, mimo że jest tam kładka. Ta niestety jest bardzo niewygodna, pozbawiona wind i podjazdów - podkreśla Michalski.

Do ministra, prezesa i prezydenta

Petycja jest adresowana do ministra infrastruktury, prezesa spółki PKP PLK oraz prezydenta Warszawy. - Od porozumienia kolejarzy z miastem zależy, czy ta bariera przestrzenna zostanie usunięta - dodaje Michalski.

W petycji aktywiści apelują o: wydanie przez Ministerstwo Infrastruktury decyzji o odstępie od warunków technicznych dla przejścia i jak najszybsze jego wytyczenie przez PKP PLK. Ponadto apelują o zmianę projektu obwodnicy Śródmieścia w rejonie ulicy Radzymińskiej, tak aby uwzględniały interesy pieszych i rowerzystów oraz ich zwiększone zainteresowanie punktami usługowymi po wschodniej stronie ulicy Radzymińskiej, a także wytyczenie wygodnego połączenia okolic Szmulowizny i Targówka Fabrycznego z budowanym przystankiem kolejowym Warszawa Targówek.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl