"Planujemy rozdać 368 tysięcy żonkili". Hasłem przewodnim akcji jest miłość

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wolontariusze rozdadzą 368 tysięcy żonkili
Wolontariusze rozdadzą 368 tysięcy żonkiliTVN24
wideo 2/3
Wolontariusze rozdadzą 368 tysięcy żonkiliTVN24

Z okazji przypadającej na 19 kwietnia 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało dziesiątą odsłonę akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym będzie monodram w wykonaniu Aleksandry Popławskiej "Mama zawsze wraca" na motywach książki Agaty Tuszyńskiej.

- Do akcji zgłosiło się ponad 1100 wolontariuszy, którzy 19 kwietnia będą rozdawali żonkile na ulicach Warszawy. Żonkile będzie można pobrać również z pięciu tak zwanych "żonkilomatów". Są to słupy ogłoszeniowe, do których żonkile będą przyczepione. Akcji będzie towarzyszyć program towarzyszący. Wszystkie wydarzenia będą działy się w przestrzeni internetu. Oprócz spektaklu "Mama zawsze wraca", który będzie miał premierę 19 kwietnia u nas w muzeum - powiedziała Maria Bliźniak, koordynatorka akcji Żonkile.

Bliźniak zdradziła również, że w tym roku liczba żonkili, które rozdadzą wolontariusze, nie jest przypadkowa. - Planujemy rozdać 368 tysięcy żonkili. Jest to liczba Żydów, którzy żyli w Warszawie przed wybuchem drugiej wojny światowej - powiedziała koordynatorka akcji. Oprócz rozdawania żonkili oraz wydarzeń towarzyszących, elementem akcji będzie odsłonięcie muralu przy stacji metra Centrum. Jak zapowiadają przedstawiciele muzeum, pojawi się na nim 13 postaci, dla których miłość do drugiego człowieka była wartością nadrzędną.

Akcję Żonkile wspierają ambasadorzy i ambasadorki. W tym roku wśród nich znaleźli się: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny, Aleksandra Popławska oraz wolontariusze – Dariusz, Joanna i Weronika.

Spektakl "Mama zawsze wraca"

Program wydarzeń koncentruje się właśnie wokół tematu miłości, m.in. tej siostrzanej i braterskiej, miłości romantycznej oraz rodzicielskiej.

Najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej akcji Żonkile będzie monodram w wykonaniu Aleksandry Popławskiej "Mama zawsze wraca" na motywach książki Agaty Tuszyńskiej. Autorka opisała historię trzyletniej Zosi Zajczyk ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta przez swoją matkę.

Agata Tuszyńska przyznała w rozmowie z reporterką TVN24, że spotkanie z Zosią Zajczyk, do którego doszło 25 lat temu, było jednym z najważniejszych w jej literackiej karierze.

- Zosia Zajczyk była małą dziewczynką, którą jej mama przechowywała w piwnicy na skraju warszawskiego getta. Mama pomagała innym żydowskim dzieciom wobec czego musiała niekiedy zostawiać Zosię samą. Opowiadała temu dziecku świat, który jest na zewnątrz komórki zakratowanego okienka, świat którego Zosia nie znała. Kiedy została zamknięta pod podłogą, nie umiała pisać i czytać, nie wiedziała jak wygląda świat - opowiadała Agata Tuszyńska.

Aleksandra Popławska i Maya Pilarczyk o spektaklu "Mama zawsze wraca"
Aleksandra Popławska i Maya Pilarczyk o spektaklu "Mama zawsze wraca"TVN24

Natalia Zajczyk, mama Zosi, opowiadała jej o świecie w taki sposób, aby dziecko nie odczuwało strachu. - To było niezwykle trudne i wymagające, bo czas był straszny i lęk był w powietrzu. A jednak miłość matki sprawiła, że Zosia bała się mniej - powiedziała Tuszyńska. To wszystko, czego nauczyła ją mama, mała Zosia opowiadała swojej lalce.

Spektakl wyreżyserował Marek Kalita i zgodnie z planem zagrany zostanie trzykrotnie: 19, 20 i 21 kwietnia o godzinie 19 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Bilety można kupić online za pośrednictwem strony internetowej muzeum oraz w kasach.

Program wydarzeń towarzyszących akcji Żonkile

W ramach 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim zaplanowano również szereg wydarzeń online. 19 kwietnia o godzinie 10 na Facebooku i kanale YouTube muzeum POLIN, Franciszek Bojańczyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego spróbuje odpowiedzieć na pytanie: czy w getcie była miłość? Opowie między innymi o relacji Marka Edelmana i Aliny Margolis-Edelman, a także o Poli Lifszyc, która pobiegła za swoją matką, pędzoną na Umschlagplatz, żeby zginąć razem z nią.

Z kolei o godzinie 20 również na Facebooku muzeum zaprasza na spotkanie z Eyal Menashes Cukierman, wnuczką Icchaka Cukiermana i Cywii Lubetkin, która opowie o osobistych wspomnieniach i pielęgnowanej w jej rodzinie historii życia dziadków – zarówno w trakcie wojny, jak i po jej zakończeniu.

20 kwietnia Alinę Margolis-Edelman będą wspominać jej bliscy - przyjaciele oraz rodzina. Spotkanie będzie transmitowane na facebookowych stronach Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Muzeum POLIN.

Ponadto Muzeum POLIN zachęca szkoły, biblioteki i instytucje kultury do wzięcia udziału w akcji Żonkile. Zgłoszone placówki otrzymają materiały edukacyjne towarzyszących akcji. W tym roku zostaną poszerzone o premiery literackie nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów. Do stworzenia opowiadań i reportaży zaproszono: Annę Bikont, Marcina Szczygielskiego oraz Pawła Beręsewicza.

Na 20 kwietnia zaplanowano premiery słuchowisk dla dzieci i młodzieży na profilu facebookowym Centrum Edukacyjnego i kanale YouTube: o godz. 9 opowiadanie "Strasznie strasznie" Pawła Beręsewicza, które przeczyta wokalista Andrzej Piaseczny, a o godz. 12 opowiadanie "Prawdziwi przyjaciele" Marcina Szczygielskiego, które przeczyta aktorka Eliza Rycembel.

Wydarzenia wpisujące się w obchody rocznicowe odbędą się również w kolejnych dniach. 24 kwietnia w godzinach 14.30-16.30 odbędzie spacer "Bojowniczki. Spacer śladami kobiet – uczestniczek powstania w getcie warszawskim". Bilety na to wydarzenie można kupić na stronie internetowej muzeum.

Z kolei 28 kwietnia o godzinie 18 odbędzie się "Żydowskie ABC: Miłość w pamiętnikach i wspomnieniach gettowych", czyli rozmowa z dr Ewą Wiatr oraz Paulą Sawicką na temat różnych barw miłości w gettach w czasie zagłady. Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku Muzeum POLIN.

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy ŻOB. Nielicznym bojowcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB Marek Edelman, zmarły w 2009 r.

Autorka/Autor:dg, tmw

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Historii Żydów Polskich

Pozostałe wiadomości

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 22 lipca po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. To hołd dla ofiar akcji deportacyjnej przeprowadzonej w getcie warszawskim.

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano nie działały cztery stacje na centralnym odcinku pierwszej linii metra. Powodem był pozostawiony bagaż. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na Jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl