Premier Donald Tusk wizytował w piątek warszawską oczyszczalnię
ścieków Czajka. Przed jej rozbudową 75 proc. nieoczyszczonych ścieków z lewobrzeżnej części miasta trafiało do Wisły. Połowa z ponad 3 mld zł na inwestycję pochodziła z funduszy UE.
Wizyta premiera miała związek z obchodami Światowego Dnia Wody oraz Dnia Morza Bałtyckiego - podał stołeczny ratusz.
- Cieszę się, że Warszawa przestała być trucicielem Wisły i Bałtyku, a była do niedawna najgroźniejszym trucicielem dla Wisły. To jest naprawdę wielkie zdarzenie - powiedział premier. Jak zaznaczył, oczyszczona woda płynąca z Czajki do Wisły jest czystsza niż sama rzeka, więc obiekt nie tylko czyści warszawskie ścieki, ale też Wisłę.
Więcej betonu niż w Pałacu Kultury
Tusk powiedział, że rozbudowa Czajki to dziś największa tego typu inwestycja w Europie. Zaznaczył, że użyto tu cztery razy więcej betonu niż przy budowie Pałacu Kultury i Nauki.
- 3 mld zł, które zainwestowano w ten projekt, może oszołomić każdego - dodał. Dziękował też, że można było wykorzystać środki europejskie zainwestowane w tę budowę.
W czasie spotkania Tusk odniósł się też do wydarzeń politycznych:
Donald Tusk broni Tomasza Arabskiego
Oczyszcza na 98 proc.
Na miejscu była też prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zaznaczyła, że bez rozbudowy Czajki cena wody w Warszawie musiałaby wzrosnąć sześciokrotnie ze względu na kary, jakie miasto musiałoby płacić za nieoczyszczanie ścieków.
Powiedziała, że termin uzyskania wszystkich zgód dla inwestycji zbiegł się z przypadającym w piątek światowym Dniem Wody.
Prezydent na inaugurację nowej Czajki
Czajka już od końca czerwca ub. r. przyjmuje nieoczyszczane wcześniej ścieki z lewej części stolicy (dzielnice centralne i północne) oraz wody opadowe, a także ścieki komunalne z gmin ościennych - Legionowa, Zielonki i Marek.
Dzięki nowoczesnej technologii ścieki oczyszczane są w 98 proc., a powstały biogaz zamieniany jest na energię elektryczną i cieplną.
Na jesieni 2012 r. Czajkę po modernizacji wizytowała Hanna Gronkiewicz-Waltz.
- Działa już oczyszczalnia. Działa też spalarnia, która jest w tzw. rozruchu, czyli jeszcze nie jest przejęta przez MPWiK - mówiła wówczas w rozmowie z tvnwarszawa.pl, prezydent Warszawy.
- Inwestycja została zakończona z punktu widzenia efektu ekologicznego - dodała.
Prezydent o budowie Czajki (video z października 2012 r. )
Czajka od 1991 r.
Projekt modernizacji oczyszczalni był priorytetem dla władz miasta. Wcześniej przyjmowała ona nieczystości jedynie z prawobrzeżnej Warszawy. Utylizacja pozostałej części nieczystości nie była dostosowana do obowiązujących przepisów unijnych. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii termicznego przekształcania odpadów i oczyszczania spalin instalacja jest w pełni bezpieczna dla ludzi i środowiska. Wszystkie obiekty osadników są hermetyczne, a powietrze neutralizowane przez system oczyszczania. Oczyszczalnię ścieków Czajka zaprojektowano na początku lat 70., oddano ją do eksploatacji w 1991 r. Rozbudowę i modernizację Czajki rozpoczęto w grudniu 2008 r. Obecnie jest to najnowocześniejsza w Polsce oczyszczalnia ścieków i jedna z największych w Europie. Przepustowość zwiększono z 240 tys. do 435,3 tys. metrów sześciennych na dobę. Ścieki z południowych dzielnic stolicy: Wilanowa, Ursynowa i części Mokotowa są odprowadzane do innej oczyszczalni - Południe.
Światowy Dzień Wody - atrakcje dla warszawiaków
Z okazji Światowego Dnia Wody w sobotę, 23 marca, o godz. 10.00, na Płycie Desantu przy ul. Solec odbędzie się piknik dla mieszkańców Warszawy.
Warszawiacy będą mieli możliwość odwiedzenia najnowocześniejszej w Polsce oczyszczalni ścieków Czajka. Zwiedzający będą tam dowożeni specjalnymi autokarami.
PAP, lata//mz