W drugiej połowie kwietnia Warszawa stanie teatralną stolica Polski. Widzowie będą mogli oglądać najciekawsze, niegrane wcześniej na warszawskich deskach produkcje teatralne ubiegłego roku.
"Dziady" Mickiewicza w całości
Z Krakowa przyjedzie "Rytuał" Bergmana z Teatru im.J. Słowackiego i "Płatonow" Antoniego Czechowa w interpretacji Konstantina Bogomołowa z Narodowego Teatru Starego. Teatr Pieśni Kozła pokaże "Portrety Wiśniowego sadu", również inspirowane twórczością Czechowa.
Zobaczyć będzie można dwa przedstawienia Teatru Polskiego z Wrocławia - kontrowersyjną "Śmierć i dziewczynę" w reżyserii Eweliny Marciniak na podstawie prozy noblistki Elfriede Jelinek i "Dziadów część III" w reżyserii Michała Zadary, który jako pierwszy podjął się wystawienia dramatu Mickiewicza bez skrótów.
Spektakl Lupa z Litwy
Teatr Polski w Bydgoszczy przyjedzie ze "Swarką", przedstawieniem opartym na autentycznych relacjach z wydarzeń na Wołyniu w 1943 roku, a Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy z "Carem Samozwańcem" Adolfa Nowaczyńskiego, opowiadającym o zdobyciu Kremla przez Polaków.
Zobaczyć będzie można także realizacje polskich twórców teatralnych w zagranicznych teatrach narodowych – "Plac bohaterów" Krystiana Lupy na podstawie prozy Thomasa Bernhardta z Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego i "Naszą klasę" Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Oskarasa Koršunovasa z Norweskiego Teatru Narodowego.
Lalkowa "Księga dżungli"
Nie zabraknie też atrakcji dla młodszych widzów. Twórcy spektakli opowiedzą o znaczeniu miłości, przyjaźni i sile, który każdy jest w stanie z siebie wykrzesać, by poradzić sobie z przeciwnościami losu.
Będzie zabawa formą w spektaklu "Any-body", baśń o rycerzu Radomirze i "Księga dżungli" z udziałem lalek i ludzi. Wyobraźnia może poszaleć na "Łazienkowym placu zabaw" i w "Nocy bez księżyca", utkanej z gestów i dźwięków. Będzie można poznać świat smoków i obejrzeć pierwszy spektakl pantomimy dla dzieci.
Wystawy i hity Teatru Telewizji
36. edycja Warszawskich Spotkań Teatralnych będzie mocno związana z tegorocznym jubilatem, Szekspirem. W Galerii TD będzie można oglądać wystawę "Szekspir.Plakaty", czyli prace twórców takich jak Jerzy Czerniawski, Jan Lenica, czy Waldemar Świerzy.
Na placu Defilad powstanie instalacja autorstwa Jerzego Juka-Kowarskiego. W ramach imprez towarzyszących, warszawiaków czeka również wystawa "Patrz Sercem", inspirowana "Małym Księciem" Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, a także kilka tytułów z repertuaru Teatru Dramatycznego. Dodatkowo zainicjowana zostanie gra miejska pt. "Szekspirowskie Koło Fortuny".
Warszawskie Spotkania Teatralne mają również przypominać najciekawsze realizacje Szekspira w Teatrze Telewizji, tj. "Ryszard III" w reżyserii Feliksa Falka, "Juliusz Cezar" w reżyserii Jana Englerta, "Romeo i Julia" w reżyserii Jerzego Gruzy, "Poskromienie złośnicy w reżyserii" Krzysztofa Warlikowskiego, "Miarka za miarkę" w reżyserii Tadeusza Bradeckiego, "Makbet" według scenariusza i reżyserii Grzegorza Jarzyny, "Otello" w reżyserii Andrzeja Chrzanowskiego oraz "H." w reżyserii Jana Klaty. Projekcje mają odbyć sięw Teatrze Dramatycznym na Scenie im. Haliny Mikołajskiej.
Na spektakle Teatru Telewizji wstęp jest wolny.
Niedawno informowaliśmy o zakończeniu remontu Teatru Kwadrat:
Prezydent Warszawy i Andrzej Nejman o nowej siedzibie teatru
ms/b