Struzik zostaje. Wniosek o odwołanie przepadł w głosowaniu

Adam Struzik zostajeTVN24

Sejmik Województwa Mazowieckiego zdecydował w poniedziałek, że marszałek Adam Struzik pozostanie na swoim stanowisku. Złożony przez klub PiS wniosek o jego odwołanie został odrzucony głosami popierających marszałka radnych koalicji PO i PSL.

Wniosek o odwołanie kierowanego przez Struzika zarządu województwa złożyli w połowie kwietnia radni PiS, którzy obarczają obecny zarząd województwa winą za krytyczną sytuację finansów Mazowsza. Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku potrzebę zmiany zarządu województwa uzasadniał radny Karol Tchórzewski (PiS). - Rządy Struzika i koalicji PO-PSL w województwie przyniosły Mazowszu trudne do oszacowania koszty - przekonywał Tchórzewski. Radny argumentował, że w 2014 r. odsetki od kredytów zaciągniętych przez samorząd na poczet spłat kolejnych rat janosikowego wyniosą ok. 82 mln złotych, a koszty obsługi zadłużenia stanowić będą 10-15 proc. budżetu województwa. Wskazywał, że zarząd powinien zadbać o wyłączenie Warszawy z województwa mazowieckiego – wówczas, według radnego, region mógłby dostać nie tylko więcej pieniędzy z UE, ale też stałby się beneficjentem janosikowego.

Kłopoty z janosikowym

Janosikowe to system subwencjonowania biedniejszych województw z części środków, jakie przekazują bogatsze samorządy. Samorząd woj. mazowieckiego, który jest płatnikiem netto tych subwencji, musiał zaciągnąć kredyty na uregulowanie płatności z tego tytułu, by uregulować zaległe raty z 2013 r.

W maju, ze względu na brak środków, Mazowsze zapłaciło tylko część raty janosikowego, której wysokość wynosi ok. 53 milionów złotych. Obecnie zadłużenie Mazowsza z tego tytułu wynosi ok. 180 mln zł.

Struzik przekonywał radnych, że zarząd województwa zrobił wszystko, by ratować sytuację finansową Mazowsza oraz że nie ma on większego wpływu na pobory janosikowego. Tłumaczył, że część winy za krytyczną sytuację finansów Mazowsza ponosi zły system wyliczania wysokości jego rat, który w ubiegłych latach doprowadził do znacznego przeszacowania wpływów Mazowsza z podatku CIT. Marszałek wyjaśniał też, że o wysokości środków UE, jakie województwo dostaje na rozwój, nie decydują czynniki wynikające z podziału administracyjnego kraju, tylko z klasyfikacji statystycznej.

Skarbnik województwa Marek Miesztalski wyjaśniał, że „gdyby nie janosikowe, Mazowsze nie musiałoby wziąć ani złotówki kredytu”. Przywołał opinię agencji ratingowej Fitch, z której wynika, że „na sytuację finansową województwa wpływa obowiązek zapłaty janosikowego”, a „wpłaty te są największym elementem wydatków operacyjnych mazowieckiego”. Jako drugą przyczynę kłopotów finansowych skarbnik wskazał niestabilne wpływy z podatku CIT. Z zaprezentowanych przez niego danych wynika, że tylko w 2013 roku zmniejszyły się one o 342 mln złotych. Miesztalski zapewniał też, że mazowiecki samorząd wojewódzki należy do najtańszych w kraju, a wydatki na administracje rosną w nim najwolniej.

Błędy przy tworzeniu budżetu

Nie zgodził się z tym jeden z radnych SLD Grzegorz Pietruczuk. Według radnego metodologia przyjęta do wyliczeń kosztów funkcjonowania urzędu marszałkowskiego była niewłaściwa. - W województwie mazowieckim średnie wynagrodzenie w samorządzie na szczeblu wojewódzkim było najwyższe w kraju” – powiedział Pietruczuk, powołując się na dane GUS z 2012 r.

Według radnego dowodem na słabość rządów Struzika są m.in. błędy popełniane przy konstruowaniu budżetów, które w trakcie roku wymagają wielokrotnego poprawiania. Pietruczuk zapowiedział też, że złoży do Ministra Administracji i Cyfryzacji wniosek o wprowadzenie zarządu komisarycznego w mazowieckim samorządzie.

Radny Wojciech Bartelski (PO) bronił Struzika i podkreślał, że zarzuty opozycji oraz wniosek o odwołanie marszałka „mają charakter polityczny i przedwyborczy”.

-Robicie wszystko, żeby zdyskredytować marszałka Struzika, nie tylko politycznie, ale i personalnie – powiedział Mirosław Augustyniak (PSL). Radny wymieniał zalety rządów Struzika, zaznaczył też, że jest on osobą „ukształtowaną przez wartości patriotyczne Witosa i Mikołajczyka”.

Wniosek o odwołanie Struzika poparło 16 z 51 radnych mazowieckiego sejmiku; przeciwko było 31. Do odwołania marszałka konieczne było poparcie trzech piątych składu sejmiku, czyli 31 radnych. Głosowanie było tajne.

Adam Struzik o kłopotach finansowych Mazowsza:

Marszałek Struzik o janosikowym
Marszałek Struzik o janosikowymTVN24

PAP/ec

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl