"Po prostu równość"

Parada Równości 2012
Źródło: TVN24
W pokojowym przemarszu Parada Równości przeszła ulicami Warszawy na plac Teatralny. Kolorowo ubrane osoby homoseksualne i ich znajomi, domagali się praw dla mniejszości seksualnych i osób niepełnosprawnych.

Parada Równości w tym roku przeszła pod hasłem "Po Prostu Równość".

Na kolorowych platformach ludzie tańczyli, machali tęczowymi flagami i pozdrawiali przechodniów. Przemarsz był chroniony przez policję, której zależalo by manifestacja przebiegała pokojowo.

- Parada zmieniła trasę w czwartek w porozumieniu z biurem bezpieczeństwa i policją, by nie doszło do niepotrzebnych incydentów. Stało się tak, ponieważ na pierwotnej trasie parady zarejestrowano kilkanaście kontrmanifestacji – relacjonowała Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN24.

Na Placu Konstytucji, skąd wystratowała Parada Równości, było jednak głośno i kolorowo. Na platformach pojawili się politycy SLD i Ruchu Palikota. Przemawiał Ryszard Kalisz, Robert Biedroń, Anna Grodzka i Janusz Palikot.

Miasteczko Równości na Teatralnym

- Nawoływali o przyjęcie ustawy o związkach partnerskich i edukację wolną od treści homofobicznych. Apelują o spokój i o to by być tolerancyjnym wobec siebie – mówiła Paluszkiewicz.

Gdy zakończyły się przemówienia Prada Równości ruszyła ulicą Marszałkowską w stronę Emilii Plater. Uczestnicy walczyli nie tylko o prawa mniejszości seksualnych, ale także o zniesienie barier architektonicznych dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Mimo, że Parada Równości maszerowała w spokoju, policja profilkatycznie legitymowała ludzi.

- Dotyczy to grup, które poruszają się z boku Parady. Wydaje się jednak, że będzie bezpiecznie, ponieważ miasto kładzie na to duży nacisk. W Paradzie Równości jest także kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy mają interweniować, gdyby w paradzie pojawiły się osoby niepożądane. Mają interweniować oczywiście razem ze służbami miejskimi - mówiła Paluszkiewicz

Parada zakończyła się około godziny 19:00 na Placu Teatralnym. Pod hasłem "Po Prostu Równość" przeszłą ul Marszałkowską, następnie do Emilii Plater, Królewskiej, Krakowskiego Przedmieścia, aż na Plac Zamkowy i plac Teatralny.

Finałem Parady było symboliczne Miasteczko Równości, w którym posłuchać można było muzyki na żywo. W miasteczku znajdowały się m.in. stoiska z jedzeniem, ale także stoiska różnych organizacji czy partii politycznych.

Parada Równości 2012

band

Czytaj także: