Parada Równości: chcieli patronatu prezydent. Odpowiedź ma 7 słów

Parada Równości bez patronatu ratuszatvnwarszawa.pl

Już po raz ósmy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie udzieliła patronatu Paradzie Równości. "Zgodnie z przyjętymi zasadami, prezydent Warszawy nie obejmuje patronatem zgromadzeń publicznych o takim charakterze" - informuje urząd w uzasadnieniu.

Parada Równości odbędzie się w najbliższą sobotę. Jej uczestniczy wyruszą spod PKP Warszawa Śródmieście. Dalej przez plac Zawiszy i Koszykową dojdą do placu Konstytucji, a następnie Marszałkowską do placu Defilad. Cała trasa liczy około 4 kilometrów.

Siedem słów

Fundacja Wolontariat Równości, która jest organizatorem wydarzenia zwróciła się do stołecznego ratusza z prośbą o patronat. Jej prezeska Julia Maciocha otrzymała od urzędników krótką, acz jasną odpowiedź. "Informujemy, że patronat ten nie został udzielony" - czytamy w dokumencie przesłanym fundacji.

"Biuro Hanny Gronkiewicz-Waltz zdobyło się w końcu na te 7 słów" - skomentowała pismo Maciocha.

Zwróciliśmy się do ratusza o uzasadnienie decyzji.

Uzasadnienie ratusza

"Zgodnie z dotychczas przyjętymi zasadami, Prezydent m.st. Warszawy nie obejmuje patronatem zgromadzeń publicznych o takim charakterze, bez względu na to, jakiego rodzaju sprawy polityczne i społeczne są ich tematem" - czytamy w uzasadnieniu podpisanym przez Karolinę Malczyk, wicedyrektor miejskiego Centrum Komunikacji Społecznej.

"Postulaty Parady Równości 2017 odpowiadają na obecną sytuację społeczną, jednakże w większości ich adresatem są władze rządowe" - podkreśla Malczyk.

Dalej wicedyrektor CKS wymienia długą listę działań, jakie podejmuje ratusz, aby "przeciwdziałać dyskryminacji". Wylicza między innymi szkolenia antydyskryminacyjne dla pracowników urzędu, organizacji pozarządowych i nauczycieli czy opracowany przez miasto poradnik z "zakresu prawa i polityki antydyskryminacyjnej".

Pismo "dla wszystkich jednakowe"

W rozmowie telefonicznej Malczyk podtrzymuje stanowisko i argumenty zawarte w uzasadnieniu. Pytana o wyjątkowo zwięzłe pismo, jakie od ratusza otrzymali organizatorzy Parady Równości informuje, że wzór pisma dla wszystkich jest jednakowy.

- To pismo zawsze wygląda dokładnie tak samo. W sytuacji gdy pani prezydent obejmuje patronatem wydarzenie, jest w nim napisane, że patronat został udzielony wraz z prośbą o korzystanie z odpowiedniego znaku identyfikacji wizualnej (na przykład na plakatach promujących wydarzenie - red.). Jeśli nie obejmuje, jest to taka informacja, jaką otrzymali organizatorzy - wyjaśnia Malczyk.

Spór o Dzień Różnorodności

Brak patronatu to nie pierwsze spięcie między ratuszem, a organizatorami Parady. Kilka tygodni temu informowaliśmy o kłopotach z organizacją Warszawskiego Dnia Różnorodności.

Stowarzyszenie Lambda zaproponowało władzom miasta, aby impreza ta odbywała się właśnie w dniu Parady Równości. Oferta została odrzucona, choć innej nie było. - Czy miasto nadal nie jest gotowe na Paradę Równości? - pytali działacze Lambdy.

Warszawski Dzień Różnorodności to impreza, która odbywa się w stolicy od trzech lat. Jej organizator wybierany jest przez ratusz w konkursie.

Tak wyglądały parady w ubiegłych latach:

[object Object]
Ruszyła Parada RównościTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

kw/mś

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Nieoficjanie miała to być gnojówka. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność.

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

W niedzielę przed południem na autostradzie A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim zapalił się samochód osobowy. Są utrudnienia.

Auto w ogniu na autostradzie A2

Auto w ogniu na autostradzie A2

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował, by uważać na fałszywy profil, który pojawił się w związku z ogłoszonym konkursem na nazwę polskich myśliwców. Niemal identyczne konto namawia do kliknięcia w link i rejestrację na nieznanej stronie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Źródło:
PAP

Zarząd Zieleni zapowiedział, że w poniedziałek, 15 kwietnia rozpocznie się pierwsze koszenie trawników. W tym roku przez wysoką temperaturę wegetacja przyspieszyła o miesiąc i trawy wymagają już skrócenia.

Pierwsze koszenie traw w stolicy szybciej o miesiąc

Pierwsze koszenie traw w stolicy szybciej o miesiąc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwierzył w historię o podejrzanych operacjach na swoim koncie, którą przekazał mu "pracownik departamentu bezpieczeństwa". Wypłacił oszczędności i gotówkę wpłacił we wpłatomacie na wskazany rachunek. W ten sposób stracił 50 tysięcy złotych.

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku w Modlinie 46-letniego mieszkańca Podlasia. Belgijskie władze poszukiwały go Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu.

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

34-latek wpadł na kradzieży zabawek w jednym ze sklepów wielkopowierzchniowych w Piasecznie. Mężczyznę zatrzymał pracownik ochrony, kiedy ten przekroczył linię kas i nie miał zamiaru zapłacić.

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosna to czas wzmożonej aktywności zwierząt. Na drogach Mazowsza częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem leśnej zwierzyny. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych.

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do śródmiejskiej policji wpłynęło zawiadomienie dotyczące incydentu przy pomniku na placu Piłsudskiego, który miał miejsce w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał wówczas nie swój wieniec. Policjanci upomnieli Jarosława Kaczyńskiego, według nich zatrzymanie polityka nie było konieczne. Właściciel wieńca Zbigniew Komosa potwierdza, że złożył zawiadomienie, które dotyczy zniszczenia mienia za ponad 800 złotych. Dodatkowo złożył skargę na bierność policjantów.

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwajarze przygotowali kompleksowy plan remontów torów o łącznej długości ponad 5 kilometrów. Naprawy bieżące obejmą łącznie 15 kilometrów. Wymienione zostanie 1,2 kilometra szyn i 30 zwrotnic. Regenerację przejdzie 6 kilometrów szyn, a wyszlifowanych zostanie kolejne 15 kilometrów.

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Źródło:
PAP

Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Blisko 800 osób będzie zaangażowanych w przygotowania do tegorocznych uroczystości. Wolontariusze mogą się już zgłaszać do pomocy w organizacji wydarzeń obchodowych.

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Źródło:
PAP