Palmy "wyrosły" przed Pałacem. Ruszył kulturalny "Plac Defilad"


Koncerty, pokazy filmowe, spektakle, wystawy, debaty, warsztaty, a przede wszystkim długi stół wśród zaaranżowanej zieleni. W piątek ruszyła 5. edycja projektu kulturalnego "Plac Defilad", która potrwa do 22 lipca. W ubiegłorocznej - zdaniem organizatorów - wzięło udział około 200 tysięcy osób.

- Udało nam się zbudować markę "Placu Defilad" wspólnie z partnerami, którzy razem z nami ten projekt realizują, a jest ich dużo - mówił podczas konferencji prasowej Michał Olszewski. Jak dodał, partnerzy projektu to zarówno instytucje miejskie, jak Pałac Kultury i Nauki, teatry Dramatyczny i Studio, jak i organizacje pozarządowe. - W tym roku do tej koalicji dołącza również Sinfonia Varsovia. Jest to zapowiedź, że poza sztukami performatywnymi, kinem letnim czy spektaklami będzie również możliwość posłuchania muzyki klasycznej - zapowiedział Olszewski.

Z tej okazji zmieniła się także przestrzeń, a konkretnie fragment placu przed wejściem głównym a trybuną honorową. Wrócił długi na kilkadziesiąt metrów drewniany stół, który już przyciąga turystów i warszawiaków, a także "mobilna" zieleń. - Ten stół zatrzymał ludzi i zmienił ten plac. Do napisu z neonem "warszawa" ustawiają się kolejki osób, chętnych do zrobienia sobie zdjęcia. To nasz wspólny sukces, który kopiują inni - robią stoły i mobilną zieleń - opowiadał Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu w ratuszu.

- Nie ma innego miasta, które zrobiłoby coś równie szalonego. Wszystko robimy tu niezgodnie ze sztuką ogrodniczą - wtórował mu Wojciech Grąbczewski, który odpowiada za zieleń na placu. Przyznał, ze betonowa pustynia przed PKiN nie sprzyja przyrodzie, dlatego jej stworzenie było wyzwaniem. - Udowadniamy, że jeżeli można na tym nieprzyjaznym betonowym placu, to można wszędzie. To się wzięło z entuzjazmu, udało się, choć teoretycznie nie mogło. Przecież to zabytek, tu nie można wbić nawet gwoździa - tłumaczył. Nowością wobec poprzedniej edycji są palmy. - To reakcja na likwidację wiosny w tym roku - żartował Grąbczewski.

Rozrywka i ważne tematy

Wiceprezydent Warszawy zaznaczył, że Plac Defilad jest dla organizatorów ważnym projektem, ponieważ kultura w tym przypadku jest nośnikiem pewnych treści i służy poruszaniu trudnych tematów. Jak mówił, jest to "nietolerancja w naszym społeczeństwie, brak zrozumienia dla innych nacji, dla innych poglądów i problemu równouprawnienia, który cały czas jest tematem nierozwiązanym i wokół tego również krąży wiele tabu".

- Stąd też będzie bardzo dużo takich mocnych akcentów. Ci, którzy się wybiorą, nie wyjdą stąd ze spokojną głową i będą mieli duży bagaż pozytywnych emocji - zachęcał.

Wiceprezydent zwrócił uwagę, że z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety, są one jednym z tegorocznych motywów tematycznych wydarzenia.

- Plac Kobiet to pewna forma manifestacji problemu, który funkcjonuje: równouprawnienia, zrozumienia problemów kobiet, ale też ich udziału w życiu społecznym, kulturalnym czy politycznym. Tak naprawdę jest to również jeden z mocniejszych akcentów, którym jako organizatorzy nadaliśmy pewien symboliczny wymiar - powiedział Olszewski.

Przed Pałacem Kultury i Nauki pojawiły się tabliczki z nową nazwą - "Plac Kobiet 1" oraz mapą "kobiecego DNA miasta", czyli instalacją kobiecego portretu Warszawy.

Chusty "rezerwistek"

W tym roku piąta edycja "Placu Defilad" wystartowała wspólnie z 15. Festiwalem Filmowym Millenium Docs Against Gravity. W programie festiwalu znalazły się projekcje filmowe związane z prawami kobiet na świecie oraz wydarzenia, m.in. maraton wpisywania do Wikipedii haseł o obrończyniach praw kobiet.

W piątek wieczorem w ramach inauguracji projektu odbył się koncert feministycznego zespołu punkowego Żelazne Waginy, następnie wystąpiły Paulina Przybysz i Katarzyna Nosowska.

W kolejnych dniach odbędą się pokazy filmowe, debaty i dyskusje. 13 maja będzie można wziąć udział w warsztacie hafciarskim, który poprowadzi artystka Monika Drożyńska. Uczestnicy będą mieli okazję wykonać chusty "rezerwistek" (inspirowane chustami wojskowej rezerwy) z hasłami o prawach kobiet.

Z kolei 19 maja Amnesty International Polska zorganizuje na placu akcję "Wikipedia dla odważnych", czyli maraton wpisywania do Wikipedii haseł o obrończyniach kobiet, której celem jest szerzenie wiedzy o kobietach walczących o prawa człowieka.

Muzyka poważna

21 czerwca plac Defilad rozbrzmi klasycznymi dźwiękami Czajkowskiego, Kilara, Moniuszki, czy motywami z musicalu "West Side Story" Leonarda Bernsteina. Tego dnia odbędzie się koncert symfoniczny w ramach XVIII Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Orkiestrę poprowadzi Adam Sztaba (w programie znajdą się też jego kompozycje).

Na weekend 23-24 czerwca teren przed Pałacem Kultury opanują klimaty z Kalifornii. W planach jest wydarzenie pod nazwą "Los Angeles na Placu". Będzie finałem miesięcznej wizyty studentów z California Institute of the Arts (CalArts). Zaplanowano wspólny performance z aktorami teatru Studio oraz warszawskich muzyków.

Winyle, ciuchy i kulinaria

24 czerwca będzie miała miejsce kolejna "Kolacja Sen Nocy Letniej". Tegorocznym motywem przewodnim spotkania pod gołym niebem będą stolice kultury. Goście będą mogli uczestniczyć w kulinarnej, muzycznej i estetycznej podróży po różnych zakątkach świata.

Lipiec na placu Defilad rozpocznie się od spotkań z teatrem. Przez trzy dni prowadzone będą retransmisje widowisk z największych scen teatralnych i muzycznych świata. W planach są sztuki Teatru Bolszoj, Met i National Theatre Live. Start 5 lipca.

15 lipca będzie dniem dla miłośników stylu vintage. Plac Defilad zamieni się w miejski antykwariat, pełen książek i vinyli. Towarzyszyć mu będą sprzedaż i wymiana ubrań "Made in Warsaw", warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi.

Pięć dni później, 20 lipca odbędzie się "Bal w pałacu i na placu". O oprawę muzyczną wieczoru zadba Warszawska Orkiestra Rozrywkowa z udziałem Gaby Kulki.

Na koniec osądzą Pałac Kultury

Ostatnim wydarzeniem będzie "Sąd nad Pałacem". Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to "projekt teatralny inspirowany słynnymi procesami sądowymi, które wytaczane były budynkom i przedmiotom za ich domniemane przewiny". Podmiotem "procesu" będzie Pałacu Kultury i Nauki - budynek, który jedni kochają, a inni chcieliby zburzyć, miejsce o znaczeniu daleko wykraczającym poza architektoniczną funkcjonalność.

Wydarzenie odbędzie się w symbolicznym dniu - w rocznicę powstania PKiN oraz, jak piszą organizatorzy, w dniu "problematycznej rocznicy w historii Polski".

Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć m.in. na stronie internetowej "Placu Defilad".

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też o powstaniu warzywnej rabaty na placu na Rozdrożu:

[object Object]
Wiceprezydent posadził warzywa na placu Na RozdrożuMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

kk/PAP/b

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl