"Fragment lasku za Muzeum Więzienia aranżuje się jako park pamięci, umieszczając w nim miejsca do kontemplacji nad projektowanymi zbiornikami wodnymi i zmienia się teren na ogólnodostępny" – czytamy w opisie koncepcji "Zielony Szlak" przygotowanej przez Dominikę Piesiewicz i Klaudię Prasek.
ZOBACZ PROJEKT W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI
"To miejsce pamięci"
Chodzi dokładnie o Las Pamięci – obsadzony trawą i drzewami. Teren jest ogrodzony i stanowi część muzeum. Zapytaliśmy urząd marszałkowski, któremu formalnie podlega placówka, o to, czy da się to zmienić. Odpowiedzi udzieliła nam kierownik muzeum - przypomniała, że teren ten ma symboliczne znaczenie. - Obecnie Muzeum Więzienia Pawiak zajmuje około 50 procent terenu dawnego więzienia, w tym Las Pamięci. Zostało otwarte 28 listopada 1965 r. z inicjatywy i przy współudziale byłych więźniów Pawiaka, a Las Pamięci jest symbolem wszystkich, którzy zginęli. Muzeum Pawiak jest miejscem pamięci, które ma zachować ocalałe relikty i pamięć o kilku pokoleniach ofiar zarówno rosyjskiej, jak i niemieckiej okupacji - przypomina Joanna Gierczyńska, kierownik placówki.I podkreśla, że trudno sobie wyobrazić bezgraniczne i pozbawione kontroli udostępnienie Lasu Pamięci np. na zasadzie parku. - Jesteśmy za udostępnianiem terenu Muzeum, ale pod kontrolą i to czynimy w czasie większych uroczystości, czy też w czasie Nocy Muzeów – zaznacza Gierczyńska.
"Rozmawiać z mieszkańcami"
Przypomina również, że nad muzeum pieczę sprawuje konserwator zabytków, z którym trzeba konsultować wszelkie prace remontowe, a nawet drobne roboty związane np. z przycięciem drzew. Czy jego zdaniem można otworzyć Las Pamięci dla mieszkańców? - Z konserwatorskiego punktu widzenia to nie jest problem, ale najważniejsza jest kwestia dopasowania pomysłu do funkcjonowania muzeum - zaznacza Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.Władze dzielnicy nie chcą przesądzać, czy teren powinien zostać otwarty. - Młodzi architekci zaproponowali, żeby teren był ogólnodostępny, że można tak go uporządkować. Ale celem tego opracowania było wywołanie dyskusji o stworzeniu specjalnej strefy rewitalizacji na Muranowie, której ważną częścią są konsultacje społeczne - zaznacza Paweł Suliga, wiceburmistrz Śródmieścia.I przypomina, że 24 czerwca o godz. 18 w Stacji Muranów odbędzie się otwarta dyskusja – nie tylko nad tym pomysłem, ale też wizjami zmian całego Muranowa.
KONCEPCJA ZIELONY SZLAK, W KTÓREJ ZNALAZŁ SIĘ POMYSŁ OTWARCIA ZIELONEGO TERENU MUZEUM:
Zielony szlak
ran/sk