Odważny pomysł: Las Pamięci bez ogrodzenia

Ogrodzony teren muzeum
Ogrodzony teren muzeum
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Ogrodzony teren muzeumMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Zamknięty, zielony teren Muzeum Więzienia Pawiak powinien być ogólnodostępny – takie rozwiązanie zaproponowali młodzi architekci. Pomysł nie budzi jednak entuzjazmu wśród władz placówki.Propozycja otwarcia terenu Pawiaka ujrzał światło dzienne, gdy swoje koncepcje rewitalizacji Muranowa pokazały trzy zespoły studentów architektury Politechniki Warszawskiej. CZYTAJ WIĘCEJ O TYCH POMYSŁACH.

"Fragment lasku za Muzeum Więzienia aranżuje się jako park pamięci, umieszczając w nim miejsca do kontemplacji nad projektowanymi zbiornikami wodnymi i zmienia się teren na ogólnodostępny" – czytamy w opisie koncepcji "Zielony Szlak" przygotowanej przez Dominikę Piesiewicz i Klaudię Prasek.

ZOBACZ PROJEKT W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI

"To miejsce pamięci"

Chodzi dokładnie o Las Pamięci – obsadzony trawą i drzewami. Teren jest ogrodzony i stanowi część muzeum. Zapytaliśmy urząd marszałkowski, któremu formalnie podlega placówka, o to, czy da się to zmienić. Odpowiedzi udzieliła nam kierownik muzeum - przypomniała, że teren ten ma symboliczne znaczenie. - Obecnie Muzeum Więzienia Pawiak zajmuje około 50 procent terenu dawnego więzienia, w tym Las Pamięci. Zostało otwarte 28 listopada 1965 r. z inicjatywy i przy współudziale byłych więźniów Pawiaka, a Las Pamięci jest symbolem wszystkich, którzy zginęli. Muzeum Pawiak jest miejscem pamięci, które ma zachować ocalałe relikty i pamięć o kilku pokoleniach ofiar zarówno rosyjskiej, jak i niemieckiej okupacji - przypomina Joanna Gierczyńska, kierownik placówki. I podkreśla, że trudno sobie wyobrazić bezgraniczne i pozbawione kontroli udostępnienie Lasu Pamięci np. na zasadzie parku. - Jesteśmy za udostępnianiem terenu Muzeum, ale pod kontrolą i to czynimy w czasie większych uroczystości, czy też w czasie Nocy Muzeów – zaznacza Gierczyńska.

"Rozmawiać z mieszkańcami"

Przypomina również, że nad muzeum pieczę sprawuje konserwator zabytków, z którym trzeba konsultować wszelkie prace remontowe, a nawet drobne roboty związane np. z przycięciem drzew. Czy jego zdaniem można otworzyć Las Pamięci dla mieszkańców? - Z konserwatorskiego punktu widzenia to nie jest problem, ale najważniejsza jest kwestia dopasowania pomysłu do funkcjonowania muzeum - zaznacza Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków. Władze dzielnicy nie chcą przesądzać, czy teren powinien zostać otwarty. - Młodzi architekci zaproponowali, żeby teren był ogólnodostępny, że można tak go uporządkować. Ale celem tego opracowania było wywołanie dyskusji o stworzeniu specjalnej strefy rewitalizacji na Muranowie, której ważną częścią są konsultacje społeczne - zaznacza Paweł Suliga, wiceburmistrz Śródmieścia. I przypomina, że 24 czerwca o godz. 18 w Stacji Muranów odbędzie się otwarta dyskusja – nie tylko nad tym pomysłem, ale też wizjami zmian całego Muranowa.

KONCEPCJA ZIELONY SZLAK, W KTÓREJ ZNALAZŁ SIĘ POMYSŁ OTWARCIA ZIELONEGO TERENU MUZEUM:

ran/sk

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało jednej osoby"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało jednej osoby"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest siedem stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP