Niebezpiecznie na kontrapasie. Wypadki autobusów, piesi chodzą na czerwonym

[object Object]
Zmiana ruchu w związku z budową metra Mateusz Dolak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Wzrosła liczba wypadków i kolizji z udziałem autobusów na Górczewskiej – wynika z danych policji. Zmianę organizacji ruchu wprowadzono tam na czas budowy metra. Kierowców zaskakuje kontrapas dla autobusów, a piesi notorycznie przechodzą na czerwonym.

Sprawą bezpieczeństwa na odcinku od Powstańców Śląskich do Góralskiej zainteresował się poseł Stanisław Tyszka (Kukiz’15). Jak napisał w interpelacji do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, z informacji mieszkańców i publikacji medialnych "wynika, że do niebezpiecznych zdarzeń drogowych dochodzi na wspomnianym odcinku ulicy Górczewskiej bardzo często".

Poseł wskazał też, co jest prawdopodobną przyczyną. "Wszystko wskazuje na to, że spowodowane jest to niewłaściwą organizacją ruchu przy budowie drugiej linii metra w Warszawie. Kierowcom uprzykrzają życie szykany drogowe – niewidoczne zwłaszcza przy złych warunkach drogowych i atmosferycznych, oraz zwężenia pasów ruchu. Największy problem stanowi jednak kontrapas dla autobusów i taksówek biegnący od Bemowa w kierunku Woli, którym pojazdy te poruszają się niejako pod prąd. Kierowcy nieobeznani z taką organizacją ruchu są całkowicie zaskoczeni, tym bardziej że kontrapas nie jest należycie oznakowany. Wytyczenie kontrapasu dla autobusów i taksówek w tym miejscu jest całkowicie nielogiczne i sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Ulica Górczewska jest bardzo ruchliwa, a pojazdy poruszają się na niej z dużą szybkością" – ocenił Tyszka.

Więcej wypadków autobusów

W odpowiedzi wiceministra Jarosława Zielińskiego czytamy, że ogólna liczba zdarzeń na tym odcinku Górczewskiej jest "zbliżona do pozostałych, głównych ciągów komunikacyjnych Warszawy". Jednocześnie Zieliński przyznaje, że w ostatnim okresie policja "odnotowała wzrost liczby wypadków i kolizji drogowych z udziałem autobusów komunikacji miejskiej".

I udostępnia twarde dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji. Wynika z nich, że liczba kolizji, w których brały udział autobusy w 2017 (liczone od 22 marca do 21 stycznia następnego roku) wyniosła 11. W poprzednich latach: 2016 - cztery, 2015 - pięć, 2014 – cztery. Więcej jest także wypadków, czyli zdarzeń z rannymi – odpowiednio: pięć, trzy, żadnego, jeden. Dodajmy, że na sześć wszystkich ubiegłorocznych wypadków w zeszłym roku, autobusy brały udział w aż pięciu.

Spadła natomiast ogólna liczba kolizji. Na odcinku od Powstańców Śląskich do Góralskiej kształtowała się ona na poziomie 74-80, a w 2017 – po wprowadzeniu zmian w organizacji ruchu – zmalała do 48.

Organizacji nie zmienią

W swojej interpelacji Stanisław Tyszka postulował przywrócenie starej organizacji ruchu: poszerzenie pasów, likwidację kontrapasu oraz parkingów, utworzenie ronda (naprzeciw Wola Parku). Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich poinformowała nas, że do zakończenia budowy drugiej linii metra jest to niemożliwe. - Wykonawca metra wprowadził czasową organizację ruchu, ZDM nie zatwierdza jej projektu, tym zajmuje się Biuro Polityki Mobilności i Transportu - dodała.

Wypadki i kolizje na ulicy Górczewskiej, od ulSystem Ewidencji Wypadków i Kolizji
Wypadki i kolizje z udziałem pojazdów MZA na ulicy Górczewskiej, od ulSystem Ewidencji Wypadków i Kolizji

Natomiast Jarosław Zieliński zapewniał, że "miejsce zostanie objęte szczególnym nadzorem przez policyjne patrole ruchu drogowego". Zapowiedział też powołanie komisji, która zlustruje ten fragment Górczewskiej.

"Ignorują sygnalizację"

Tymczasem przyjrzał się mu reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Dolak. - Piesi nagminnie przechodzą na czerwonym świetle. Rozglądają się, czy nic nie jedzie i wchodzą na przejście, ignorując sygnalizację świetlną – zaobserwował.

W czwartek na wysokości Wola Parku zginał pieszy. O śmiertelnym potrąceniu pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

W zeszłym roku wyliczyliśmy, że od Powstańców Śląskich do Góralskiej stoi ponad 20 znaków pionowych po obu stronach ulicy, tablice z opisami: kto może skręcić w lewo, a kto ma jechać prosto oraz rzędy pachołków. Według naszego reportera, teraz jest ich zdecydowanie mniej. Znaki informujące o buspasie uznał za widoczne i wystarczające. Mimo to, w czasie kilkunastominutowej wizyty zaobserwował kilku kierowców wjeżdżających bezprawnie na kontrapas autobusowy.

- Wprowadzając trasę w nawigację GPS z Bemowa do centrum i z centrum na Bemowo, nawigacja prowadzi nas przez kontrpas – zauważył Dolak.

bb/b

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl