Mniej pociągów podmiejskich, problemy w porannym szczycie

Warszawa

Wikipedia CC BY / BonvolPoranne problemy pasażerów

Kolejarze modernizują tory, a pasażerowie tkwią na peronach i czekają na pociągi, które nie przyjeżdżają. – Wiemy, że jest ciężko – przyznaje Donata Nowakowska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich. I zapowiada ułatwienia.

- Jest trzy razy mniej pociągów w godzinach szczytu. Skutkuje to tym, że duża część pasażerów nie mieści się do wagonów – poinformował w mailu wysłanym na warszawa@tvn.pl internauta Janek.

Jak napisał, we wtorek rano chciał dojechać pociągiem do Warszawy. - Po godzinie czekania na jakikolwiek pociąg, byłem zmuszony dojechać do pracy samochodem. A przecież miałem bilet – dodał.

Cięcia w rozkładzie plus awaria

Przyczyną utrudnień jest modernizacja torów, którą prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe. Pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim i Radziwiłłowem Mazowieckim a Żyrardowem pociągi jeżdżą jednym torem. Z tego powodu na trasy wyjeżdża mniej składów. Problemy dotykają też pasażerów SKM.

- Wiemy, że jest ciężko – przyznała w rozmowie z tvnwarszawa.pl rzeczniczka KM. Donata Nowakowska wyjaśniła, że w związku z remontem Koleje Mazowieckie dostały wytyczne, na podstawie których został ułożony rozkład. Jak powiedziała, kursuje teraz około 40 procent mniej pociągów.

Do tego we wtorek rano doszły nieplanowane utrudnienia, związane z awarią rozjazdów. Pociąg ruszający z Grodziska o godzinie 6.49 złapał prawie 40 minut opóźnienia.

Dłuższe pociągi, bilety ważne w TLK

Czy przewoźnik zamierza pomóc pasażerom przetrwać remont?

– Część pociągów została zestawiona z trzech członów – przekazała Nowakowska. Jej zdaniem składy nie mogą być już dłuższe, bo nie zmieściłyby się w peronach.

Zapowiedziała, że w środę, w porannym szczycie, z Grodziska Mazowieckiego wyruszy kolejny wydłużony skład. W związku z utrudnieniami pasażerowie, na podstawie ważnych biletów Kolei Mazowieckich, będą też mogli skorzystać na odcinku Żyrardów – Skierniewice z pociągu TLK 91110 relacji Łódź Kaliska - Warszawa Wschodnia.

W czerwcu ruszył remont linii średnicowej

Mówi Jan Telecki, dyrektor warszawskiego oddziału PKP PLK
fot. Lech Marcinczak, film: Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

wp/mz