Światowy Dzień Uchodźcy przypada na 20 czerwca. Organizacje pozarządowe, które opiekują się cudzoziemcami przekonują, że obok tej daty nie powinno się przechodzić obojętnie. Stąd pomysł na organizację obchodów w Warszawie. Te potrwają aż trzy dni – od 17 do 19 czerwca.
"To gest solidarności z tysiącami osób, które uciekły ze swoich domów przed prześladowaniem" – zapewniają organizatorzy, którymi w tym roku są dwie fundacje: Refugee.pl i Fundacja im. Stefana Batorego.
Poznać kulturę, przybliżyć tradycję
- Podczas tych trzech dni przygotowaliśmy moc atrakcji i wydarzeń. Każdy znajdzie coś dla siebie – zapewnia Agnieszka Kunicka z fundacji Refugee.pl.
W programie imprezy znajdziemy m.in. wernisaż wystawy fotograficznej "O krok do raju…", przejazd "migrującego tramwaju" czy pokazy filmów "Kuzyni" i "Salam".
Organizatorzy zadbali też o wspólną imprezę z uchodźcami. Ta odbędzie się pod hasłem DUNNO Recordings, w sobotę o 23.30 na Barce nad Wisłą. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny. Ze szczegółowym programem można zapoznać się na stronie wydarzenia.
"Tacy sami, jak my"
- Celem naszych obchodów jest przybliżyć i pokazać kim są uchodźcy. Pokazać ich historię, kulturę i tradycje kulinarne – mówi Agnieszka Kunicka z fundacji Refugee.pl. Przypomina, że nikt nie jest uchodźcą z wyboru. Uchodźcą jest osoba, która zmuszona chronić swoje życie i życie swoich bliskich ucieka z domu do innego, bezpiecznego miejsca. - To osoby doświadczone przez życie. W większości jednak to tacy sami ludzie jak my – dodaje.
Organizatorzy podkreślają, że wspólne obchody są szczególnie ważne w kontekście obecnej sytuacji w Europie, tzw. kryzysu migracyjnego i uchodźczego oraz toczącej się w Polsce debaty na temat potrzeby przyjmowania uchodźców.
W 2015 roku w Polsce złożono ponad 12 tys. Wniosków o nadanie ochrony międzynarodowej. Z tego, jedynie 557 osobom udzielono ochrony. W większości do Polski przyjeżdżają osoby pochodzące z Kaukazu, Ukrainy czy Tadżykistanu.
ZOBACZ TAKŻE: W tej kawiarni obsługują autyści. "Radzą sobie doskonale"
Bartek opowiada o pracy w kawiarni "Życie jest fajne"
kw
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe