Najnowsze

Ognisko wścieklizny pod Warszawą. Tereny dwóch dzielnic w strefie zagrożenia

Najnowsze

Autor:
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mazowiecki Park Krajobrazowy zimą
Mazowiecki Park Krajobrazowy zimąArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plMazowiecki Park Krajobrazowy zimą

W powiecie otwockim wykryte zostało ognisko wścieklizny – informują służby. Obszar zagrożenia obejmuje między innymi część Wawra i Wesołej. Nie wolno tam między innymi organizować targów i wystaw z udziałem zwierząt wrażliwych na tę chorobę, a także polowań.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Informację o wykryciu ogniska wścieklizny na Mazowszu przekazał we wtorek Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Siedlcach. "Wścieklizna została potwierdzona u lisa, w miejscowości Izabela na terenie gminy Wiązowna w powiecie Otwockim" – czytamy w komunikacie.

W związku z wykryciem zakażenia wojewoda wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego oraz miasta stołecznego Warszawy. Określono w nim obszar zagrożony rozprzestrzenianiem się choroby. Jego granice zostaną przy drogach oznakowane tablicami z wyraźnym napisem: "UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT".

Obszar zagrożony

Zaliczono do niego Wawer. Chodzi dokładnie o część dzielnicy ograniczoną od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, a od południa ulicami: Izbicką, Zagórzańską i Złotej Jesieni.

W Wesołej obszar zagrożenia obejmuje teren na południe od Traktu Brzeskiego oraz część dzielnicy ograniczoną od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Traktem Brzeskim.

Na terenie powiatu mińskiego strefa zagrożenia obejmuje cały Sulejówek oraz kilka lokalizacji w gminie Halinów. Chodzi o miejscowości: Długa Kościelna (część miejscowości na zachód od ulicy Jana Kochanowskiego), Długa Szlachecka (część miejscowości na zachód od ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego), Grabina, Halinów (część miejscowości na zachód od ulicy Okuniewskiej), Hipolitów, Józefin, Królewskie Brzeziny oraz Stary Konik.

Natomiast w powiecie otwockim obostrzenia dotyczą miejscowości z gminy Wiązowna. Chodzi o Boryszew, Emów, Duchnów, Góraszkę, Izabelę, Majdan, Michałówek, Stefanówkę, Wiązownę, Zagórze oraz Zakręt.

Zakazy na obszarze zagrożonym

W dzielnicach oraz miejscowościach zaliczonych do obszaru zagrożonego obowiązują pewne zakazy. Nie wolno organizować targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem psów, kotów i innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Drugi zakaz odnosi się do polowań i odłowów zwierząt łownych. Dozwolone są wyłącznie odstrzały sanitarne dzików oraz polowania indywidualne na dziki bez udziału psów i nagonki. Ich zasady określa właściwy terytorialnie powiatowy lekarz weterynarii.

Mieszkańcom wymienionych wcześniej terenów nakazuje się też, by trzymali psy w ogrodzonych miejscach bądź na uwięzi, a koty w zamknięciu. Zwierzęta gospodarskie powinny być natomiast pozostawiane w okólnikach lub na zamkniętych wybiegach.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przypomina, że najlepszym sposobem na ustrzeżenie psów i kotów przed wścieklizną jest pamiętanie o obowiązkowych, regularnych szczepieniach. Zgodnie z przepisami pies powinien zostać po raz pierwszy zaszczepiony po ukończeniu trzech miesięcy. Później należy powtarzać szczepienie nie rzadziej niż co 12 miesięcy.

"Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt (atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych), która podlega obowiązkowi zwalczania. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie (w temperaturze 60 stopni Celsjusza przeżywa pięć minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna" – ostrzegają służby prasowe wojewody mazowieckiego.

Informowaliśmy też o tym, jak pandemia wpłynęła na adopcją zwierząt:

Zainteresowanie adopcją zwierząt w czasie pandemii
Zainteresowanie adopcją zwierząt w czasie pandemiiFakty TVN

Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN

Pozostałe wiadomości