To jedna z największych imprez plenerowych w Europie - na stadionie PGE Narodowy rozpoczął się piknik naukowy. Jak twierdzą organizatorzy, piknikowe prezentacje zaszczepią w odwiedzających bakcyla doświadczeń naukowych.
Tematem tegorocznego Pikniku Naukowego jest Ziemia. Impreza rozpoczęła się o godzinie 11, a ciekawi nauki, mogą przyjść na stadion do godziny 20.
"Sprawdzimy, jak Ziemia wpływa na jej mieszkańców i odwrotnie. Zbadamy historię naszej planety, spojrzymy na świat z kosmicznej perspektywy i zgłębimy tajniki komunikacji. Dowiemy się też więcej o sobie samych. Za pomocą dynamometru sprawdzimy siłę rąk i poznamy dokładną długość jelita uszytego specjalnie na tę okazję." - zachęcają organizatorzy.
Dla fanów medycyny jest sterylnie przygotowana sala operacyjna, gdzie będzie można "przeprowadzić" operację wyrostka robaczkowego, przeszczepu serca czy cesarskiego cięcia u pluszowych pacjentów.
Podczas tegorocznej imprezy będzie można przekonać się również, jak wyglądały pradawne gatunki zwierząt, a także zobaczyć czaszkę nadwiślańskiego mamuta. Tej ostatniej przyglądała się reporterka TVN24, Agata Adamek.
Mamut z Wisły
Jak zauważyła, mamut był wyświetlony na hologramie, którego można kształtować na różne sposoby - powiększać, zmniejszać i odwracać.
- Jest to polska technologia, holograficzne wyświetlanie na parze wodnej. To dokładnie rzecz biorąc jest mgła, zrobiona z wody destylowanej. Robi ona ekran, na którym wyświetlany jest obraz pochodzący z projektora z tyłu. Uzyskaliśmy już na to patent - powiedział w rozmowie z reporterką TVN24 Marcin Panek odpowiedzialny za hologram.
Tuż za nim, wystawiono prawdziwy okaz mamuta - to ten sam, który został wyłowiony z Wisły w 2015 roku.
W Pikniku udział weźmie 205 instytucji z kraju i zagranicy. Łącznie zaprezentują ponad 1000 pokazów i eksperymentów.
md