Na Spacerowej rowerzyści chętnie korzystają z nowo powstałego pasa dla jednośladów. Ale nie tylko oni. Jeżdża nim również samochody lekceważąc ustawione znaki drogowe informujące o pasie rowerowym.
By do podobnych przypadków już nie dochodziło pas rowerowy o szerokości 1,5 metra na odcinku od ul. Belwederskiej do ul. Puławskiej został pokryty czerwoną masą - chemoutwardzalną.
Bezpieczniej na ul. Spacerowej
- Masa została położona dopiero teraz, ponieważ można ją kłaść 2 tygodnie po położeniu asfaltu. Musieliśmy odczekać. Ma zapewnić większe bezpieczeństwo rowerzystom i sprawić, by kierowcy nie wjeżdżali na pas dla rowerzystów - mówi Karolina Gałecka rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich i obiecuje, że rowerzyści czerwonym pasem pojadą w środę lub czwartek.
Czerwona ścieżka rowerowa
Do końca tygodnia powstanie jeszcze jedna wysepka przy ul. Belwederskiej, do tej pory powstały już trzy nowe na wysokości skrzyżowania ul. Spacerowej i ul. Goworka. Nie powstanie za to pas rowerowy od strony ul. Puławskiej w dół do ul. Belwederskiej. – Z powodów technicznych. Nie było możliwości. Jest za mało – tłumaczy Gałecka.
Ul. Spacerowa została wyasfaltowana w pionierski sposób.
Kierowcy jeżdżą po pasie dla rowerów na Spacerowej
Najdłuższy pas na Młocinach
Stołeczni kierowcy muszą przyzwyczaić się, że na niektórych ulicach muszą podzielić się miejscem z rowerzystami. Jeszcze w tym roku pasy dla rowerów maja szansę pojawić się na Bielanach i Żoliborzu: w al. Wojska Polskiego od Placu Inwalidów do Placu Grunwaldzkiego oraz na ulicy Alka Dawidowskiego, który połączy ulicę Andersa ze Słomińskiego.
Z kolei na ulicy Wóycickiego powstanie 4-kilometrowy pas. Będzie to zapewne udogodnienie nie tylko dla mieszkańców Młocin, ale również dla studentów pobliskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W przyszłym roku w planach jest utworzenie pasa przy ulicy Sójki, Markowskiej, a także na Marszałkowskiej oraz na placu Zbawiciela.
lata/ran