Gmach będzie mieścić się na terenie Cytadeli Warszawskiej, w tak zwanym Parku Niepodległości. Składać się na niego będą istniejące już Muzeum X Pawilonu, Muzeum Katyńskie oraz budowana nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.
W końcu opowiemy naszą historię
- Bardzo cieszę się, że będziemy potrafili w końcu opowiadać naszą wspaniałą historię o samych sobie. Polska, jak żaden naród na świecie nie ma się czego wstydzić z dwu względów. Po pierwsze - wiele dobrego uczyniła dla Europy i całego świata, a jednocześnie tak niewiele zła wyrządziła; to się również zdarzało, ale w porównaniu do wielu innych państw, wielu innych narodów na zupełnie nieporównywalnym poziomie. I tę historię, taką prawdziwą historię, gdzie byliśmy trubadurami wolności w Europie, prekursorami jej jedności, trzeba opowiadać naszym językiem - powiedział podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki.
Dalej przypomniał, że Polacy złożyli daninę krwi na wszystkich frontach II wojny światowej, stworzyli "największe w historii świata państwo podziemne", walczyli o "wolność, godność i człowieczeństwo".
- To była walka o duszę Zachodu. My dołożyliśmy do tej walki wielkie nasze poświęcenie, naszą krew i do tego zwycięstwa w drugiej wojnie światowej walnie się wówczas przyczyniliśmy - mówił Morawicki.
- Historia Polski może być najwspanialszym materiałem dla Hollywood, i powinna nim być. Te tematy, które jeszcze nie zostały poruszone, wołają do nas - historia Polski to najpiękniejsza tradycja wolnościowa Zachodu - dodał premier.
"Budując to muzeum także budujemy tę dobrą Polskę"
Z kolei wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zaznaczył, że nie ma wątpliwości, że Polska zasługuje na muzeum pokazujące historię kraju, zaś jego budowa jest wywiązywaniem się "z obowiązku pamięci o tych, którzy Polskę budowali, o tych którzy walczyli o Polskę i za nią ginęli, i w końcu o tych, którzy Polskę także dla nas wskrzesili".
- Budując to muzeum także budujemy tę dobrą Polskę także dla przyszłych pokoleń – stwierdził.
Podczas uroczystości podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski przeczytał list napisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Tam prezydent przypomniał, że Cytadela Warszawska to miejsce wzniesione przez Rosjan w ramach represji po stłumieniu powstania listopadowego.
"Przez ponad 80 lat napełniała grozą serca rodaków. Dla naszych poprzedników i przodków była symbolem zniewolenia, terroru, tyranii i prześladowań. Tutaj niemal z całych ziem zaboru zmierzały kibitki z aresztowanymi, tu za miłość ojczyzny i pragnienie odzyskania własnego, suwerennego państwa karano brutalnym śledztwem, torturami, ciężkim więzieniem, zesłaniem na Sybir lub egzekucją - napisał Andrzej Duda.
Powołane w 2006 roku
Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku działalności zaczęło prowadzić zarówno prace związane z tworzeniem siedziby i wystawy stałej, jak i bieżącą działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową i związaną z promocją dziedzictwa historycznego za granicą, przedstawiając najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu.
Konkurs architektoniczny na projekt przyszłego gmachu muzeum rozstrzygnięto w 2009 roku. Zwyciężyła praca zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga. Zgodnie z projektem budynek muzeum miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską, jednak decyzja o finansowaniu budowy została wstrzymana w 2010 r., a MHP zostało usunięte z listy projektów priorytetowych, które miały być realizowane ze środków europejskich.
Wiosną 2015 r. rozpoczęły się rozmowy dotyczące nowej lokalizacji muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej. 29 stycznia 2016 r. w obecności ministra Glińskiego podpisano umowę ws. wykonania projektu siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jej sygnatariuszami byli dyrektor MHP Robert Kostro oraz prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan Wroński. Niecały rok później zaprezentowano wizualizacje przyszłej stałej siedziby Muzeum Historii Polski. 6 października 2017 r. ogłoszono przetarg na wykonanie robót budowlanych, został on rozstrzygnięty 15 maja 2018 r., wybrana została firma Budimex S.A. 30 maja 2018 r. w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie została podpisana umowa pomiędzy Budimex S.A. a Muzeum Historii Polski na budowę stałej siedziby MHP.
Zdjęcie główne: PAP/Tomasz Gzell
PAP/kz/mś