Herbert i Pilch do zmiany. Sąd przywraca stare nazwy ulic

Kolejne dwie nazwy do zmiany
Źródło: Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w czwartek zarządzenia zastępcze wojewody mazowieckiego dotyczące zmiany nazw dwóch ulic. Łącznie sąd podważył już ponad 40 zdekomunizowanych nazw.

Czwartkowe orzeczenia sądu dotyczyły zmian nazw ulic: z Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta oraz z Kazimierza Grodeckiego na majora Adolfa Pilcha "Doliny".

Łącznie z czwartkowymi, w sprawach zmian nazw ulic w stolicy zapadły 42 rozstrzygnięcia. Kolejne skargi na zarządzenia zastępcze WSA będzie rozpatrywał w przyszłym tygodniu.

Sąd konsekwentny

W dotychczasowych wyrokach WSA konsekwentnie wskazuje, że wojewoda odpowiednio nie uzasadnił swych zarządzeń - nie dokonał stosownej wykładni aktu prawnego i analizy, tylko ograniczył się do krótkich notek biograficznych.Zgodnie z tak zwaną ustawą dekomunizacyjną samorządy miały czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia zeszłego roku Rada Warszawy - z inicjatywy PO - zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic.W listopadzie 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, wydając zarządzenia zastępcze, zdecydował o zmianie nazw 47 kolejnych ulic, w tym al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego. - Wojewoda jako przedstawiciel rządu w terenie wykonuje tzw. zarządzenie zastępcze. Skoro władza samorządowa sama się zrzeka, czegoś nie wykonuje a powinna, trzeba to wykonać przez decyzje, które są przypisane ustawowo. Z tego oczywiście skorzystałem - mówił wtedy Sipiera.

Zaskarżyli 47 nazw

Wówczas - w połowie listopada ubiegłego roku - Rada Warszawy głosami PO zdecydowała o zaskarżeniu do sądu administracyjnego zmiany tych 47 nazw ulic przez wojewodę mazowieckiego. Ostatecznie w WSA zarejestrowano 50 skarg na zarządzenia zastępcze wojewody o zmianach nazw ulic, czyli na wszystkie zarządzenia zastępcze dotyczące Warszawy, także trzy podjęte w grudniu 2017 r.W końcu maja Sipiera mówił, że zarządzenia wydał w pełni "zgodnie z przepisami prawa i opierając się na prawie". Zapowiedział wtedy złożenie skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego od wszystkich wyroków WSA uchylających jego zarządzenia.

Inne wyroki

28 maja - WSA uchylił zarządzenia o zmianach nazw: z al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego, z 17 stycznia na Komitetu Obrony Robotników, z St. Kulczyńskiego na Rodziny Ulmów, z St. Wrońskiego na Anny Walentynowicz, z S. Bartosika na Grzegorza Przemyka, z T. Duracza na Zbigniewa Romaszewskiego, z F. Bartoszka na Stanisława Pyjasa, z J. Wasilkowskiego na Wojciecha Kilara, z J. Szymczaka na Emanuela Szafarczyka, z Służby Polsce na Kazimierza Kardasia "Orkana", z gen. S. Kaliskiego na gen. Witolda Urbanowicza oraz z ppłk. W. Szadkowskiego na mjr Hieronima Dekutowskiego "Zapory".Z kolei 29 maja uchylono zarządzenia dotyczące zmian: z J. Balcerzaka na Stanisława Kasznicy, z N. Gąsiorowskiej na Władysława Poboga-Malinowskiego, ze Związku Walki Młodych na Andrzeja Romockiego "Morro", z A. Parola na Józefa Sawy-Calińskiego, z M. Fersta na ks. Władysława Gurgacza, z Małego Franka na Danuty Siedzikówny "Inki", z Pierwszego Praskiego Pułku WP na Żołnierzy Pierwszego Praskiego Pułku WP, z Pierwszego Praskiego Pułku WP (Wesoła) na Władysława Raczkiewicza, z B. Gidzińskiego na Marka Nowakowskiego, z J. Szałka na Olgi Johann, z A. Kacpury na Stefana Melaka, z Z. Modzelewskiego na Jacka Kaczmarskiego oraz z H. Jędrzejewskiego na rtm. Zbigniewa Dunin-Wąsowicza.Natomiast 30 maja uchylono zmiany: z W. Rzymowskiego na Przemysława Gintrowskiego, z F. Ilskiego na mjr. Tadeusza Furgalskiego "Wyrwy", z Dąbrowszczaków na Borysa Sawinkowa, z P. Gruszczyńskiego na Gustawa Szaramowicza, z J. Lewartowskiego na Marka Edelmana, z R. Pazińskiego na mjr. Józefa Jagmina, z M. Sobczaka na płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego, z A. Dobiszewskiego na Adama Bienia, z H. Wolff na Sergiusza Piaseckiego, ze St. Tołwińskiego na ppłk. Maciej Kalenkiewicza "Kotwicza", z H. Kozłowskiej na Grażyny Gęsickiej, z Drugiej Armii WP na Żołnierzy Drugiej Armii WP.Kolejne wyroki w takich sprawach zapadły we wtorek 5 czerwca. Wówczas uchylono trzy zmiany: z Batalionu Platerówek na Platerówek, z Oskara Langego na Premiera Tomasza Arciszewskiego oraz z Bronisława Wesołowskiego na gen. Stanisława Bułak-Bałachowicza.

Uchylona dekomunizacja

Źródło: TVN24
"Pismo IPN nie ma charakteru opinii"
"Pismo IPN nie ma charakteru opinii"
Teraz oglądasz
"To postaci, do których mieszkańcy są przywiązani"
"To postaci, do których mieszkańcy są przywiązani"
Teraz oglądasz
"Biogram Dąbrowszczaków autorstwa IPN jest nierzetelny"
"Biogram Dąbrowszczaków autorstwa IPN jest nierzetelny"
Teraz oglądasz
"Traktowanie Tołwińskiego jako symbolu totalitaryzmu jest nieporozumieniem"
"Traktowanie Tołwińskiego jako symbolu totalitaryzmu jest nieporozumieniem"
Teraz oglądasz

Uchylona dekomunizacja

PAP/kz/b

Czytaj także: