Fundacje bez siedziby? "Ponury sposób uczczenia stulecia niepodległości"

[object Object]
Fundacja od lat działa w budynku przy Nowym ŚwiecieTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Artyści, dziennikarze i politycy podpisali się pod listem otwartym, w którym sprzeciwiają się odbieraniu Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej dzierżawionego przez nią lokalu przy Nowym Świecie. Jeśli miasto zdecyduje się na znalezienie nowego najemcy, swoją siedzibę straci również fundacja prowadząca kawiarnię zatrudniającą osoby niepełnosprawne.

List otwarty został skierowany do władz miasta i wojewody mazowieckiego. Jego autorzy zaapelowali o decyzję pozwalającą na kontynuowanie działalności FCP. Jak zaznaczyli, jej kres próbuje położyć miasto, które od listopada ubiegłego roku miało nie odpowiadać na kolejne pisma fundacji o przedłużenie dzierżawy.

"Co najmniej zawieszenie działalności"

Jak czytamy na stronie fundacji, otrzymała już ona wezwanie do opuszczenia i opróżnienia budynku w ciągu miesiąca. "Pomijając już, że jest to nierealne w tak krótkim terminie - w praktyce oznacza to co najmniej zawieszenie naszej działalności, a w najgorszym przypadku jej zakończenie" - piszą przedstawiciele FCP i zapowiadają odwołanie.

W budynku przy Nowym Świecie 58 od przeszło 27 lat toczyły się obywatelskie debaty i spotkania z przedstawicielami świata nauki, mediów, kultury, sztuki i polityki. Fundacja jest centrum otwartego dialogu poświęconego zagadnieniom związanym z demokracją, wolnością, tolerancją, prawami człowieka, czy społeczeństwem obywatelskim.

Jeśli straci możliwość przedłużenia dzierżawy, konsekwencje poniesie także współpracująca z nią Fundacja "Też chcemy być" i założona przez nią Klubokawiarnia "Pożyteczna", której pracownikami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

"Chciałabym, żeby nikt nam nie przeszkadzał"

O tym, że Klubokawiarni "Pożytecznej" grozi zakończenie działalności, reporterka TVN24 informowała już w czerwcu. W reportażu magazynu "Czarno na Białym" w TVN24 wyjaśniła, że umowa na dzierżawę budynku wygasła z końcem maja, a miasto zamierza znaleźć nowego najemcę w drodze przetargu.

Jak przyznała założycielka Klubokawiarni, jedyną nadzieją w tej sytuacji jest zmiana decyzji przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz.

- My utrzymujemy się sami. Nie mamy żadnego dofinansowania z PFRON-u, jeszcze o to nie występowaliśmy. I tak od roku pracujemy. Wiemy, że sobie poradzimy i damy sobie radę. Chciałabym, żeby nikt nam nie przeszkadzał. Wiem, że od miasta nie dostanę nigdy żadnego lokalu. Każdy powie, że to wspaniała inicjatywa, ale się tym tak naprawdę nie zainteresuje - mówiła Blanka Popowska.

Jak wyznała, nie wyobraża sobie, by powiedzieć 11 swoim pracownikom, że to już koniec tego miejsca. - Ta praca daje im codzienną konfrontację z samym sobą. Oni mają bardzo niską samoocenę, ponieważ są świadomi swoich dysfunkcji. Kiedy gość wychodzi zadowolony i dziękuje im za uśmiech, za to, że są, że pracują, że podają pyszną kawę, ciasto i za atmosferę, wtedy są dwa metry nad ziemią - opisywała.

W dzierżawionym budynku od sześciu lat działa też Akademia Umiejętności. To szkoła wyższa dla ludzi z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Wspólnie stworzyły ją obie fundacje.

Miasto zapowiada spotkanie

Przedstawiciele fundacji zasugerowali na swojej stronie internetowej, że miasto nie zgadza się na przedłużenie dzierżawy, ponieważ pojawił się już konkurencyjny wniosek. Jak piszą, złożyć go miał ktoś z "nowego układu rządzącego", wyrażając chęć korzystania z budynku przez najbliższe 15 lat.

Zapytaliśmy o to urząd miasta. Poprosiliśmy też o wyjaśnienie powodów, które stoją na przeszkodzie, by FCP pozostała w dotychczasowym miejscu. Rzecznik ratusza nie odniósł się jednak do żadnej z tych kwestii.

W odpowiedzi usłyszeliśmy za to, że miastu bardzo zależy na tym, aby fundacja dalej działała w budynku przy Nowym Świecie.

- To fundacja, która bardzo pozytywnie wpisała się w ciągu ostatnich trzech dekad w rozwój postaw obywatelskich i wiedzy na temat funkcjonowania demokracji. Jest bardzo ważnym punktem na mapie społeczno-edukacyjnej Warszawy - powiedział rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

I dodał, że w tej chwili kluczową kwestią jest spotkanie z przedstawicielami fundacji, które miałoby odbyć się w ciągu najbliższych kilku dni. - Przedstawimy możliwości, jakie w tej sytuacji ma miasto. Mam nadzieję, że ta sprawa pozytywnie się zakończy. Najważniejsze jest to, żeby w pierwszej kolejności spotkać się z przedstawicielami fundacji, omówić tę tematykę i wypracować wspólne rozwiązanie - podkreślił Milczarczyk.

Jak napisali autorzy listu otwartego, "gdyby miało stać się inaczej, byłoby to ponurym sposobem uczczenia 100-lecia polskiej Niepodległości".

Pod apelem podpisało się ponad 70 osób, między innymi Piotr Cywiński, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Henryka Krzywonos, Danuta Kuroń, Stefan Niesiołowski, Maja Ostaszewska, Krzysztof Skiba, Michaał Szczerba, czy Jacek Żakowski.

kk/pm

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl