Ekipa z Warszawy w kadrze Antigi. "Wronka", "Wąski" i "Pipen" razem od małego

Warszawscy siatkarze w kadrze Antigi
Warszawscy siatkarze w kadrze Antigi
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Warszawscy siatkarze w kadrze AntigiArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

- Trzech chłopaków z jednego młodzieżowego klubu, grających na jednej pozycji, w tym samym momencie trafia do kadry. To jest ciekawe nawet z socjologicznego punktu widzenia - śmieje się w rozmowie ze sport.tvn24.pl Wojciech Szczucki, trener dzięki któremu Piotr Nowakowski, Andrzej Wrona i Karol Kłos wypłynęli na szerokie siatkarskie wody. Trzej wychowankowie KS Metro Warszawa grają dziś o mistrzostwo świata.

CZYTAJ TEŻ NA SPORT.TVN24.PL

- Jestem dumny z tego, co robią, ale zdarza się, że oglądam mecz i jestem wkurzony, patrząc na ich zagrania - opowiada z uśmiechem Szczucki, który trenował każdego z reprezentantów Polski wywodzących się z Metra. Ich przygoda z siatkówką zaczęła się na warszawskim Ursynowie jakieś 60 centymetrów temu. - Kiedy "Wronka" (Andrzej Wrona - red.) do nas trafił, miał zaledwie metr pięćdziesiąt i dziesięć lat. Przez kolejne pięć utrzymywaliśmy go w klubie, bo wierzyliśmy, że w końcu urośnie i dojdzie fizycznie do odpowiedniego etapu. To był okres, gdy rywalizował z rówieśnikami kalendarzowymi, ale nie fizycznymi - opowiada jego pierwszy trener.

13 letni Andrzej Wrona ( pierwszy z lewej w dolnym rzędzie) na turnieju o Puchar Prezydenta Olsztyna 2002ksmetro.pl

Karol "Wąski" Kłos

W 2005 roku w Metrze pojawił się Karol Kłos. - Był naprawdę wysoki, ale za to niezwykle chudy. Mówiliśmy na niego "Wąski". Ta ksywka została mu zresztą chyba do dziś - mówi rozbawiony Szczucki.

Z pierwszego treningu Kłosa w Metrze w pamięci ludzi z klubu zapadło coś jeszcze. - Karol miał nieprawdopodobne czucie bloku. Jeszcze nie potrafił grać w siatkówkę, a już miał to czucie na siatce - wspomina dyrektor klubu Dariusz Kopaniak.

Jako najbardziej dojrzały z całej trójki przygodę z ursynowskim zespołem rozpoczynał Piotr Nowakowski, nazywany w Metrze "Pipenem". Do zespołu Kopaniaka i Szczuckiego dołączył w 2004 roku. - Było widać, że to facet o ogromnych możliwościach. Potrzeba mu było jeszcze tylko siatkarskiej techniki - mówi Kopaniak. - Ja z kolei pamiętam, że już wtedy mówiło się, że to będzie następca Arka Gołasia w reprezentacji Polski - dodaje Szczucki.

Trudne początki

Choć dziś trudno wyobrazić sobie reprezentację Polski bez któregokolwiek z nich, to początek przygody z siatkówką trzech środkowych do najłatwiejszych nie należał. - O Wronie już mówiliśmy. Grać w pierwszej szóstce zaczął dopiero w wieku piętnastu lat. Wcześniej jeździł na zawody i był bębniarzem - śmieje się Szczucki. Wszyscy trzej byli na mistrzostwach Polski kadetów w 2006 roku w Kędzierzynie Koźlu. - Karol Kłos pojechał tam jako trzynasty. Skład był rotowany tylko po to, by mógł trochę oswoić się z atmosferą drużyny. Z tym, jak wygląda to od środka. Tak naprawdę nie był jeszcze gotowy, by na tym poziomie grać. W półfinale przegraliśmy ze Skrą Bełchatów. Była to nasza jedyna porażka w sezonie. Do tej pory mam przed oczami łzy Karola, który po prostu popłakał się po tej porażce. A przecież nawet nie było go w składzie - opowiada trener.

W 2006 roku nie było go w juniorskiej "dwunastce" Metra, a rok później zdobywał już srebro mistrzostw Europy kadetów z reprezentacją Polski. - To niesamowite, bo Kłos potrafił trenować z dziećmi cztery-pięć lat młodszymi, by tylko nadrobić jakieś braki w siatkarskim rzemiośle. Raz dostał ode mnie telefon, że wypadł nam z letniego obozu chłopak z rocznika 91 z kadry wojewódzkiej. Powiedzieliśmy Karolowi, że może z nami potrenować. Za trzy godziny był sto kilometrów poza Warszawą i odbijał już piłkę z chłopakami o dwa lata młodszymi - mówi pełen podziwu dla poświęcenia Kłosa jego były trener.

Szukają następców
Szukają następcówArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Wizyta na Narodowym "wygrana" w konkursie

Kłos i Wrona w kadrze znani są ze specyficznego poczucia humoru. Tuż przed początkiem mistrzostw na jeden z portali społecznościowych wstawili na przykład analizę gry rywali w wykonaniu Jacka Gmocha (w tej roli Kłos). Ich żarty nie omijają jednak także byłych szkoleniowców.

- Cztery dni przed meczem otwarcia mundialu dowiedziałem się, że "wygrałem" bilety na spotkanie z Serbią na Stadionie Narodowym. Andrzej i Karol zadzwonili do mnie udając, że są z radia. Zadali pytanie konkursowe - Jacy są dwaj najlepsi środkowi w Polsce? - oczywiście nie miałem problemów z odpowiedzią - śmieje się Szczucki.

Nowakowski w Metrze w wieku 16 latksmetro.pl

- Pamiętam jak były 19. urodziny Metra. Karol i Andrzej pojawili się w klubie i opowiadali o swojej przygodzie ze Skrą Bełchatów. Już wtedy było wiadomo, że selekcjonerem będzie Antiga. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak to będzie. Czy to, że kadrę Polski będzie trenował ich kolega z zespołu, przeszkodzi im, czy pomoże - opowiada Kopaniak. - Ja się nawet bałem, że Antiga, chcąc uniknąć jakichś niedomówień czy insynuacji, będzie ich pomijał w składzie - dodaje Szczucki.

Mistrzostwa świata w kapciach

Jak pokazały mistrzostwa świata, wszelkie obawy okazały się bezpodstawne. Kłos razem z Nowakowskim są dziś podstawowymi środkowymi reprezentacji Polski. W czternastce na mundial znalazło się miejsce także dla Wrony. Wychowankiem KS Metro jest też Zbigniew Bartman, ale on akurat uznania w oczach Antigi nie znalazł.

Pierwsze zwycięstwo Zbigniewa Bartmana (z prawej) w turnieju minisiatkówki, 1998 rokksmetro.pl

- O czym my mówimy. Do kadry wybierani są zawodnicy spośród 20 roczników. To są tysiące siatkarzy. Trochę głupio byłoby, gdyby cała czternastka to byli nasi wychowankowie - śmieje się Kopaniak.

- Gdy przyjmuję trenera do pracy, zawsze mówię mu: "Chciałbym, żebyś kiedyś mógł założyć kapcie, zasiąść na kanapie i patrzeć jak twój wychowanek zdobywa mistrzostwo świata" - kończy dyrektor Metra.

W przypadku Wojciecha Szczuckiego te życzenia mogą spełnić się już 21 września 2014 roku.

Paweł Drogosz/sport.tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali poszukiwanego mężczyznę. W przyczepie campingowej, w której mieszkał 45-latek znaleziono walizkę wypełnioną narkotykami. Paleta była szeroka: marihuana, haszysz, kokaina, mefedron i amfetamina.

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ochroniarz ruszył w pościg za 26-latkiem, który ukradł kawę ze sklepu na warszawskiej Woli. Uciekający mężczyzna groził mu scyzorykiem i pistoletem gazowym. Teraz może trafić do więzienia na 10 lat.

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Źródło:
PAP

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl