Błękitny Marsz Pokoju. Było na nim kilkadziesiąt osób

Trasą od Nowego Światu do Placu Zamkowego w Warszawie przeszedł w sobotę Błękitny Marsz Pokoju. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Uczestnicy marszu trzymali transparenty z hasłem: "Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje".

Sobotni marsz zorganizowało Stowarzyszenie Misji Pokojowych ONZ, AIESEC Polska oraz Ośrodek Informacji ONZ w Polsce. Poprowadzili go przedstawiciele organizatorów wraz z "rodziną ONZ" w Polsce i organizacjami pozarządowymi. Na czele marszu szli muzycy afrykańskiej grupy muzycznej Ricky Lion.

Drugi marsz

- To drugi marsz w Warszawie. Na czele pierwszego, który także odbył się w Warszawie, stał Somalijczyk z polskim obywatelstwem, który miesiąc później został zamordowany w Somalii. To pokazuje jak ważne są sprawy walki z przemocą na świecie. To dotyczy nas wszystkich na co dzień - powiedział PAP jeden z organizatorów akcji Piotr Kaczyński. Jak dodał, "żyjemy w rzeczywistości zglobalizowanego świata, w którym odległość między różnymi obszarami tak bardzo się skurczyła, że widzimy migrantów w całej Europie". - Trzeba im pomagać. Pytanie - czym jest pokój? Pokój w XXI wieku to nie jest tylko brak wojny. To działanie każdego z nas na rzecz zrównoważonego współżycia z ludźmi wokół nas. To oznacza ochronę środowiska, dbanie o czystość wody i powietrza, walkę z ubóstwem i wykluczeniem. Ten pokój jest strasznie skomplikowany i trudny. Wymaga aktywności i świadomości - dodal.

Flagi Polski, ONZ i Unii Europejskiej

Kilkadziesiąt osób przeszło stołecznym Traktem Królewskim, machając flagami Polski, ONZ i Unii Europejskiej. Trzymali także transparenty z hasłem: "Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje". Duża część uczestników marszu założyła ubrania w błękitnym i niebieskim kolorze - to symbol Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak podkreślili organizatorzy, marsz odbywa się trzy dni po obchodach Międzynarodowego Dnia Pokoju, obchodzonego 21 września. Celem jest promowanie pokojowych i otwartych społeczeństw, sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi, zapewnieniu wszystkim ludziom dostępu do wymiaru sprawiedliwości oraz budowaniu efektywnych i odpowiedzialnych instytucji na wszystkich szczeblach. Błękitny Marsz Pokoju zakończył się na Placu Zamkowym. Uczestnicy, zgromadzeni pod kolumną Zygmunta wypuścili w niebo błękitne baloniki. Międzynarodowy Dzień Pokoju (International Day of Peace) to święto, obchodzone corocznie 21 września, ustanowione przez Zgromadzenie ogólne ONZ 7 września 2001 r. Jak napisano w rezolucji, "dzień ten będzie oficjalnie uznawany i obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pokoju dla uczczenia i wsparcia idei pokojowego współżycia ludzi i narodów". W 2002 r. Zgromadzenie Ogólne ustanowiło także Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ, a na dzień jego obchodów wyznaczono 29 maja. "Dzień ten ma być okazją do złożenia wszystkim, którzy brali i biorą udział w misjach pokojowych za ich profesjonalizm, oddanie i odwagę, a także okazją do tego, by oddać cześć pamięci tych, którzy dla sprawy pokoju poświęcili swoje życie" - napisano w uzasadnieniu.

Tego samego dnia ulicami Warszawy przeszedł marsz KOD-u:

Marsz KOD w stolicy

PAP/kz

Czytaj także: