73 lata temu przejście za dnia Alejami Jerozolimskimi, główną arterią Warszawy, kończyło się śmiercią. Dopiero pod osłoną nocy można było uniknąć czujnego oka niemieckiego snajpera. Dlatego powstańcy zrobili podkop i barykadę, którą utrzymali do ostatnich chwil Powstania. O tę barykadę toczyła się ostatnia powstańcza bitwa, nie pokonała jej nawet pancerna dywizja Hermann Goering. To o niej całemu światu mówił Donald Trump. Materiał "Faktów" TVN.
W miejskim zgiełku łatwo przeoczyć to miejsce. Skromna tablica, znicze i weteran Powstania, który przyszedł, aby upamiętnić wysiłki swoich kolegów. - W zeszłym roku umarli ostatni. I z tego środowiska ja jeden zostałem. Ale jestem dobrym świadkiem, bo ja ją robiłem, tę barykadę - mówił Jerzy Malczewski ps. "Wola", żołnierz Batalionu "Bełt".
O barykadzie w Alejach Jerozolimskich usłyszał cały świat dzięki Donaldowi Trumpowi, który 6 lipca w Warszawie opisał jej historię. - Te wąskie przejście, zaledwie kilka stóp szerokości, zadecydowało o kontynuacji Powstania - mówił amerykański prezydent.
"Krwiobieg Powstania, niesłychanie ważny", "Jest symbolem z uwagi na to, że nie została nigdy przez Niemców zdobyta" - dodają powstańcy.
"Poczta naprawdę chodziła dobrze"
Barykadę zbudowano w pierwszych dniach Powstania. Była jedynym przejściem między dwiema częściami Śródmieścia, które rozdzielały Aleje Jerozolimskie. - Chodziło o utrzymanie łączności między oddziałami powstańczymi - tłumaczy wagę barykady Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wąskim przejściem przemykali żołnierze, rozdzielone rodziny, przenoszono zaopatrzenie, meldunki i przede wszystkim pocztę. - Poczta naprawdę chodziła dobrze. W ciągu jednego dnia, czy dwóch. A nie tak ja dzisiaj: tydzień - opowiadał Jan Dąbrowski ps. "Rekin", powstaniec z Szarych Szeregów.
Barykada była solidna, umocniona workami z piaskiem. Jednak każdego dnia trzeba było ją obudowywać po niemieckich atakach.
6 lipca, kiedy prezydent USA opowiadał o barykadzie na Alejach Jerozolimskich, podkreślał, że "każda piędź ziemi i każdy centymetr cywilizacji jest wart obrony". Obrońcy barykady wiedzieli to 73 lata temu.
Maciej Mazur / "Fakty" TVN
WIĘCEJ MATERIAŁÓW NA STRONIE "FAKTÓW" TVN