225 lat po decyzji o budowie otworzą Świątynię Opatrzności

Świątynia Opatrzności BożejTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

11 listopada zostanie uroczyście otwarta Świątynia Opatrzności Bożej. Obchody potrwają trzy dni. W Wilanowie pojawią się najważniejsze osoby w państwie: prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu.

"Po 225 latach od uchwały Sejmu Wielkiego obiecującej Bogu wybudowanie Wotum Narodu za uchwalenie Konstytucji 3 maja, otworzymy dla wiernych drzwi Świątyni Opatrzności Bożej, która powstała dzięki ofiarności dziesiątków tysięcy Darczyńców, odczuwających duchową łączność z minionymi pokoleniami Polaków i dumę z możliwości przyczynienia się do spełnienia danej Bogu przez przodków obietnicy" - czytamy na stronie Centrum Opatrzności Bożej.

Budowa ciągnęła się od 2003 roku, była kilkukrotnie wstrzymywana, bo brakowało pieniędzy. W 2010 roku udało się tam otworzyć Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Od 2006 w podziemiach działa Panteon Wielkich Polaków, gdzie pochowano m.in. księdza Jan Twardowskiego, byłego ministra spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewskiego i ostatniego prezydenta na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Modlitwa, podziękowania, koncert

Znamy już program weekendowych uroczystości. W piątek o godzinie 9.00 w świątyni zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu abp. Stanisław Gądecki. Tego dnia w nowo otwartej świątyni pojawią się prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło.

Kolejna msza zostanie odprawiona o godz. 12. "Większa liczba darczyńców będzie mogła uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu" - czytamy w komunikacie centrum.

Z kolei o godzinie 20.00 odbędzie się prapremierowe wykonanie utworu "Przymierze", którego autorem jest wybitny kompozytor Michał Lorenc.

"Utwór ten powstał z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej i 1050. rocznicy Chrztu Polski, a teksty owego pięcioczęściowego dzieła są ilustracją wielowiekowej historii zawierzenia ludzkich losów Bogu. Wykonawcami Przymierza będą wybitni polscy i zagraniczni artyści" - informuje centrum.

Z okazji otwarcia Świątyni Centrum Opatrzności Bożej wydało okolicznościowe książki i medale oraz płytę. Wszystkie pamiątki będą również dostępne w sklepie internetowym centrum.

Program uroczystości

11 listopada:

- 9.00-10.00 Msza święta z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej - 10.15 Rozdanie pamiątkowych medali z okazji otwarcia Wotum Wdzięczności oraz medali Zasłużonego Darczyńcy przybyłym Ofiarodawcom - 12.00-13.00 Msza święta z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej - 13.15 Rozdanie pamiątkowych medali z okazji otwarcia Wotum Wdzięczności oraz medali Zasłużonego Darczyńcy - 11.00-16.00 Zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w budowie - 17.00-18.00 Koncert przedpremierowy "Przymierze" z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej - 20.00-21.00 Premiera utworu "Przymierze" z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej

12 listopada

- 12.00 Msza święta z Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia

13 listopada

- 12.00 Msza święta z Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia

Uchwała z 1791 roku

Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego - budowy Świątyni Opatrzności Bożej. O jej budowie, jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował uchwałą Sejm 5 maja 1791 r. Inicjatywę budowy świątyni podjął na nowo w 2002 r. prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Tak wyglądała Świątynia Opatrzności Bożej jeszcze przed otwarciem:

Świątynia Opatrzności Bożej prawie gotowa
Świątynia Opatrzności Bożej prawie gotowaTVN24

kz/b

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku utknęła karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku utknęła karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl