TVN Warszawa | Komunikacja

Zielona fala dla autobusów na skrzyżowaniach Radzymińskiej

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
katke/ran
Źródło:
PAP
ZDM"Zielona fala" na Radzymińskiej

Od piątku autobusy mają płynniej i szybciej przejeżdżać 1,5-kilometrowy odcinek Radzymińskiej. Jak przekonują drogowcy, to efekt zielonej fali, która obejmie w sumie pięć skrzyżowań na tej ulicy.

Zielona fala ma objąć skrzyżowania Radzymińskiej z ulicami: Gorzykowską, Trocką, Rozwadowskiego, Jórskiego (wraz z przejściem dla pieszych przy markecie budowlanym) i Tarnogórską. Znajdujące się tam sygnalizacje zostaną tak przeprogramowane, aby uwzględniały przejazdy autobusów.

"System będzie się starał wydłużyć czas zielonego światła"

Wdrożenie zielonej fali dla autobusów na pięciu skrzyżowaniach Radzymińskiej ma nastąpić w piątek około godziny 10.

Cykl pracy sygnalizacji będzie opierał się na danych dostarczanych przez Zarząd Transportu Miejskiego. "Każdy autobus wyposażony jest w komputer pokładowy, który rejestruje szereg informacji, m.in. aktualną lokalizację pojazdu, a następnie poprzez system GPS przesyła je ZTM-owi. Zarząd na ich podstawie komputerowo prognozuje, w jakim czasie autobus dojedzie do danego skrzyżowania i o której godzinie – z dokładnością co do sekundy" – wyjaśnia w komunikacie ZDM.

Dodaje, że te dane będzie przesyłał firmie Siemens Mobility, która właśnie zakończyła prace przy sygnalizacji na pięciu skrzyżowaniach Radzymińskiej. Potem Siemens informacje będzie przekazywał do sterownika tych sygnalizacji, aby dostosował ich działanie na potrzeby autobusów. "Kiedy więc autobusy będą zbliżać się do skrzyżowań, system będzie starał się wydłużyć czas zielonego światła lub je przywołać skracając czas czerwonego" – podkreślają drogowcy.

"Żeby nie traciły czasu"

Zaznaczają też, że cykl pracy świateł zostanie wydłużony o 10 sekund do 120 sekund i stanie się spójny z cyklem, w jakim działają sygnalizacje na innych skrzyżowaniach ul. Radzymińskiej. "Chodzi o to, by autobusy nie traciły 'wypracowanego' wcześniej czasu i płynniej, a przede wszystkim szybciej przejeżdżały całą ulicę" – podał ZDM.

ZTM szacuje, że dzięki uruchomieniu zielonej fali na pięciu skrzyżowaniach Radzymińskiej autobusy zyskają nawet do 20 proc. czasu w porównaniu z dotychczasowymi przejazdami.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też o "zielonej fali" dla tramwajów:

Tramwaj pojedzie wzdłuż kanału
Tramwaj pojedzie wzdłuż kanału

Autor:katke/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości