TVN Warszawa | Komunikacja

Będzie mniej pociągów na modernizowanym Dworcu Zachodnim. Dwa perony zostaną zamknięte

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
mp,
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
26 marca rozpocznie się kolejny etap modernizacji Dworca Zachodniego
26 marca rozpocznie się kolejny etap modernizacji Dworca ZachodniegoMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl26 marca rozpocznie się kolejny etap modernizacji Dworca Zachodniego

Od piątku rusza kolejny etap prac na Dworcu Zachodnim. - W związku z tym zostaną zamknięte dwa perony, a więcej pociągów dalekobieżnych pojedzie przez Warszawę Gdańską – poinformował w środę Rafał Banaszkiewicz z PKP.

Dotychczas prace na Dworcu Zachodnim były prowadzone poza układem torów. - Wykonawca realizował roboty konstrukcyjne związane z budową budynku wielofunkcyjnego, z konstrukcją ścian szczelinowych czy przebudową infrastruktury podziemnej kolidującej z elementami konstrukcji żelbetowej. Tak przebudowane zostało kilkanaście kilometrów infrastruktury podziemnej – poinformował na środowej konferencji dyrektor projektu PKP Polskie Linie Kolejowe Rafał Banaszkiewicz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W najbliższy piątek wykonawca inwestycji, firma Budimex, rozpocznie rozbiórkę peronów numer 6 i 7 oraz sąsiadujących z nimi torów. - Od 26 marca rozpoczynamy kolejny etap pracy. Peron 6. i 7. zostaną zamknięte dla pasażerów i nie będą się tu zatrzymywać pociągi, bo zamykamy jeden tor linii dalekobieżnej między Warszawą Centralną a Zachodnią, żeby przeprowadzić roboty związane z przebudową układu torowego – przekazał Banaszkiewicz.

Dodał, że zamknięty zostanie też jeden tor linii obwodowej. - Tam będziemy rozpoczynać budowę podziemnego przejścia, które bezpośrednio połączy perony jeden do osiem z linią obwodową – wyjaśnił dyrektor.

Jak przypomniał, kolejarze 14 marca otworzyli stację Warszawa Główna, gdzie zostały skierowane pociągi aglomeracyjne.

Prace na Dworcu ZachodnimPKP Polskie Linie Kolejowe SA

Zadaszone perony, ruchome schody i windy

Aby wybudować szersze przejście podziemne, rozebrany zostanie fragment obecnego przejścia od strony Tunelowej. Od początku kwietnia pasażerowie dojdą do peronu 5. nową trasą od strony Woli.

W związku z przebudową Warszawy Zachodniej i modernizacją linii średnicowej część pociągów dalekobieżnych od piątku będzie przejeżdżała przez Warszawę Gdańską.

Rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec zwrócił uwagę, że przed podróżą pasażerowie powinni zapoznać się z informacjami, które są stronie internetowej portalpasazera.pl oraz na stronach internetowych przewoźników. Lista pociągów ze zmienioną trasą jest dostępna również na stronie www.intercity.pl/wwk.

Po przebudowie, która ma się zakończyć w 2023 r. Warszawa Zachodnia ma mieć nowe zadaszone perony, ruchome schody, windy oraz szerokie przejścia. Przebudowanych zostanie łącznie 30 kilometrów torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna. - Musimy brać pod uwagę, że prace są wykonywane przy utrzymaniu ruchu pociągów - zwrócił uwagę Banaszkiewicz.

Koszt prac na Warszawie Zachodniej sięga niemal dwóch miliardów złotych.

Autor:mp, dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP Polskie Linie Kolejowe SA

Pozostałe wiadomości