Arleta Unton-Pyziołek

Arleta Unton-Pyziołek

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cosa Nostra". To rodzina niżów, która właśnie rozsiada się nad północnymi Włochami, Bałkanami i Niemcami. Trzy wiry niżowe - ojciec, syn i wnuk - trzy mocne charaktery, które bezwzględnie potraktują wiele regionów Europy Środkowej i Zachodniej - pisze dla nas synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda w Polsce jak nad Morzem Śródziemnym. Temperatura na południu i w centrum kraju wzrosła w środę do 33 stopni Celsjusza. Tylko na zachodzie zalegają masy powietrza znad Atlantyku, stąd tam aura jak w chłodnej Bretanii. W czwartek 8 lipca temperatura na południu kraju wzrośnie nawet do 35 st. C. Na Bałkanach przekroczy miejscami 40 st. C. Dla wielu z nas taka pogoda to marzenie. Ale trzeba będzie za nią słono zapłacić, jak za luksusową wycieczkę na południe Europy.

Czy przyjdzie silny mróz? Czy temperatura spadnie do -20 stopni Celsjusza na Podlasiu i -30 stopni Celsjusza w Bieszczadach? Tegoroczny styczeń ma szansę uratować honor zimy, gdyż karty zaczął rozdawać wir polarny. Czy wspomoże śnieżne układy niżowe nad Europą, czy da impuls do utworzenia mroźnego wału wyżowego od Syberii po Wielką Brytanię i Hiszpanię? Te pytania zaprzątają dziś głowy meteorologów.

Jesteśmy w środku wiosny, jednak według prognoz na kolejne dni, możemy spodziewać się zjawisk pogodowych przypominających bardziej zimę, dlatego część z nas wypatruje już miesięcy letnich. Co przyniesie nam pogoda na czas wakacji? I co z suszą? O tym wszystkim pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. Analizy potwierdzają, że jest dużo cieplej niż w ostatnich dziesięcioleciach, do tego superkomputery największych ośrodków prognostycznych świata wyliczają na kolejne miesiące dla naszego kawałka Ziemi spore odchylenie średniej temperatury miesięcznej od normy z wielolecia. Absurd? Nie - twarda rzeczywistość" - pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę bożonarodzeniową na portalu tvnmeteo.pl. No właśnie. Dlaczego ilekroć zaczyna się grudzień i pojawiają pierwsze świąteczne lampki, zaczynamy pytać, czy będą białe Święta?" -pisze dla nas synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Jak wygląda obecnie zapowiedź pogody na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować ma się potężny wir. Taki niż najpierw zwykle ściąga ciepłe deszczowe masy powietrza znad środkowego Atlantyku, by po kilku dniach przynieść duży chłód znad surowej Arktyki. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy jest szansa na białe święta.

"Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Teraz czekamy na wiosnę termiczną, bo już od jakiegoś czasu panuje termiczne przedwiośnie, kiedy to temperatura dobowa mieści się w zakresie 0-5 stopni Celsjusza" - napisała dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad Polską stykają się dwie masy powietrza - arktyczna i zwrotnikowa. W poniedziałkowe popołudnie na północy temperatura miejscami nie przekroczyła 2 stopni Celsjusza podczas gdy na południu doszła do 22 stopni. - Taka różnica temperatury to typowa sytuacja dla przejściowej pory roku - tłumaczyła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodniej robi się nocami, a miejscami pojawiają się mgły i zamglenia. Jak pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, mogą one nam towarzyszyć prawie codziennie - taki już urok października. Kolejne dni pozostaną ciepłe, z temperaturą przekraczającą 20 stopni Celsjusza.