Przed nami kolejne fale monsunu letniego. Jaka pogoda czeka nas w sierpniu?

[object Object]
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach (Ventusky.com)Ventusky.com
wideo 2/9

Lipiec w Polsce był chłodny, ale przyniósł częste opady deszczu. To kiepska wiadomość dla urlopowiczów, ale dla natury bardzo dobra. A co szykuje dla nas pogoda na sierpień? O tym pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Tegoroczna wiosna w Polsce dobitnie pokazała, że brak deszczu ogranicza rozwój roślinności, a obfitość rozwojowi sprzyja. Kiedy po suchym marcu i kwietniu przyszedł mokry maj i burzowy czerwiec, wegetacja nadrabiała stracony czas ze zdwojoną siłą. Częste, nieraz codziennie, opady deszczu odbudowały kiepskie stosunki wodne w kraju. Bo znaczenie ma nie tylko, ile wody z nieba spada, ale również regularność zjawiska.

W końcu fenomen najbardziej bujnych lasów na naszej planecie, tropikalnych dżungli, porastających wcale nie tak urodzajne gleby laterytowe, opiera się na powtarzającym się tysiące lat dobowym cyklu parowanie-deszcz. Bez krążącej stale wody i materii zaburzony zostaje dobrostan środowiska. Wystarczy wyciąć kawałek lasu tropikalnego na plantację, by po kilku latach wydajność ziemi spadła drastycznie, między gospodarujących tam ludzi wdarła się bieda, a środowisko było już nie do odbudowania.

Chłodny i wilgotny lipiec

W wielu regionach Ziemi dobrostan środowiska opiera się również na regularnej dostawie deszczów monsunowych. I my w Polsce mieliśmy już w tym roku jedną z fal monsunu letniego, czyli cyrkulacji z północnego zachodu i napływu wilgotnych mas powietrza znad Północnego Atlantyku. Lipiec, który dobiega powoli końca, jest chłodny za sprawą mas powietrza z północy. Za to dzięki występującym częściej opadom, jest bardziej typowy dla naszej strefy klimatycznej, jeśli przyjrzeć się normom z XX wieku. Więcej było tzw. cyrkulacji strefowej, czyli napływu mas powietrza znad Oceanu, zamiast morderczych fal upału z południa. Dla urlopowiczów nad Bałtykiem kiepska to wiadomość, dla natury jednak bardzo dobra.

Kierunek przemieszczania się strumienia powietrza na wysokości około 10 km według DWD (Niemiecka Służba Meteorologiczna)DWD

"Woda stoi. Jak 20 lat temu!"

- Jako młody chłopak jeździłem w lipcu na Mazury pod namiot. Były deszcze, burze i komary. W tym roku lipiec jest taki, jak w czasach mojej młodości! - z uśmiechem na twarzy stwierdził mieszkaniec pewnej wioski w centrum Polski otulonej Puszczą Bolimowską. - A w tamtym obniżeniu, pod dębami, woda stoi. Jak 20 lat temu! - dodał radośnie. W końcu zna ten teren dobrze, jako właściciel ziemi i pokaźnej gromady szczęśliwych koni.

Rzeczywiście, w zagłębieniu sąsiadującym z łąką koszoną na siano, porosłym zagajnikiem, pomiędzy drzewami prześwituje bajorko. Kolor wody jest mało zachęcający dla ludzi, ale atrakcyjny dla komarów, a przede wszystkim stanowiący zapas wody dla okolicznej roślinności.

Zagajnik w Budach Grabskich w Puszczy Bolimowskiej (Arleta Unton-Pyziołek)Arleta Unton-Pyziołek
Bajorko w Budach Grabskich w Puszczy Bolimowskiej (Arleta Unton-Pyziołek)Arleta Unton-Pyziołek

Pogodowa przeplatanka

W wielu miejscach kraju, które istniały w świadomości naszych dziadków jako podmokłe, które należało omijać, a które wyschły w ostatnich latach, znowu pojawiła się woda stojąca. Suche lata uświadomiły nam, jak ważne są stawy, rzeczułki i mokradła dla życia roślin i zwierząt, dla naszych upraw. Lokalna retencja wody, o której ostatnio zrobiło się głośno, jest szalenie ważna. Wielkie zbiorniki wody budowane u stóp gór nie rozwiążą problemu schnących nizin.

Lipiec tego roku pod względem opadów zbliża się na szczęście do normy. Przed nami kolejne dni ze słońcem i burzami na zmianę, a pod koniec miesiąca z upałem i nawałnicami. W okresie między 20 lipca a 10 sierpnia zwykle występowały w Europie Środkowej kolejne fale tzw. monsunu letniego z ciągnącymi z południa upałami, a po nich deszczem i burzami niesionymi przez strumień powietrza z zachodu. Ta przeplatanka możliwa jest i w tym roku. Rysujący się bowiem na koniec lipca dodatni wskaźnik tzw. Oscylacji Północnoatlantyckiej (NAO) oznacza kolejną dostawę wilgoci z zachodu.

Pojęcie "europejski monsun letni" zostało wprowadzone do klimatologii przez jednego z najwybitniejszych klimatologów, Hermanna Flohna, profesora Uniwersytetu w Bonn.

Dodatni Indeks NAO oznacza burze i deszcz (NOAA)NOAA
Prognozowana skumulowana suma opadów deszczu od 24 do 31 lipca (wetter3.de)wetter3.de

Czy jest szansa na śnieżną zimę?

Do tej pory spadło mniej deszczu niż w latach 1971-2000, ale jeszcze parę frontów burzowych przed nami, więc normę raczej wyrobimy. Wbrew naszemu przekonaniu, że jest coraz cieplej, a deszczu coraz mniej wraz z ocieplaniem się klimatu, to opadów w latach 2000-2020 było w lipcu miejscami więcej niż w wieku XX, szczególnie w górach. Teraz jednak przeważają krótkotrwałe opady burzowe, punktowe, a nie rozłożone w czasie i bardziej przyjazne opady ciągłe, tzw. trzydniówki. Pogoda latem częściej skacze od jednej skrajności do drugiej, do przeplatanki susza-ulewa-susza.

Wszystko wskazuje na to, że nic nie zatrzyma zmian klimatu. Nie mamy żadnych gwarancji, że pogoda w kolejnych miesiącach pozostanie w normie. Małe są szanse na śnieżną zimę i dostatek wody kolejnej wiosny. Dziś woda stoi w rowach przydrożnych, bagniskach, ale w kolejnych latach miejsca te mogą stać się tylko lokalną legendą.

Opady w litrach wody na metr kwadratowytvnmeteo.pl za IMGW

Jaki będzie sierpień?

Lipiec w naszym klimacie cechował się największymi opadami w ciągu roku, lokalnymi ulewami i ciągłymi opadami deszczu w całym kraju, skokami temperatury od chłodu do upału. Statystyczny lipiec w Europie Środkowej był miesiącem niestabilnym. Dopiero następujący po nim sierpień bywał łagodniejszy, zrównoważony, często wyżowy. Osiągana była względna równowaga termiczna między nagrzanym lądem i coraz cieplejszym Oceanem.

Tegoroczny sierpień według wyliczeń superkomputerów w Ameryce i Europie miał być spokojny, ciepły, z opadami w normie lub poniżej. Jawił się jako idealny miesiąc na wakacje. Ostatnio jednak prognozy amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery NOAA przewidują temperaturę w sierpniu poniżej normy z ostatniego gorącego dziesięciolecia, a z opadami powyżej normy. Możliwe więc, że miesiąc nie będzie tak suchy, jak w ostatnich latach bywał, a bardzo prawdopodobne, że przypomni nam sierpnie z XX wieku, bez długo utrzymujących się upałów.

Rzeczywiście z prognoz cyrkulacji powietrza do 10 sierpnia wynika, że deszczu i burz ma być sporo. Jednak według globalnego modelu GFS po 10 sierpnia objąć nas ma obszar wyżowy, pogodny i płynąć ma suchsze i ciepłe powietrze z południowego wschodu. To pasowałoby do norm, do których aura ostatnio usiłuje wrócić. Dopiero pod koniec sierpnia przychodziło zwykle z zachodu załamanie pogody, napływał chłód z północy i lato żegnało się z nami.

Prognoza odchylenia temperatury od średniej w sierpniu 2020 (NOAA)NOAA
Prognoza odchylenia opadów od średniej w sierpniu 2020 (NOAA)NOAA

Czy czekają nas "psie dni"?

Do końca lipca w Europie Środkowej będzie gorąco, temperatura wzrośnie miejscami w Polsce do 30 st. C. Niemcy, tak jak my spragnieni ciepłego lata, cieszą się na tzw. psie dni. Tak określają czas największych upałów w okresie od 23 lipca do 23 sierpnia. Już w starożytności lipcowo-sierpniowe fale gorąca przypisywano najjaśniejszej gwieździe w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa, czyli Syriuszowi. Uważano, że bliskość Psiej Gwiazdy i Słońca wpływa na aurę. I w obecnych granicach terytorium Polski maksimum temperatury odnotowano w Prószkowie na Śląsku Opolskim (40,2 st. C) właśnie pod koniec lipca.

Rekordów temperatury w najbliższym czasie raczej pogoda bić nie zamierza. Po chłodnym i wilgotnym lipcu liczymy jednak na to, że sierpień będzie cieplejszy. Temperatura wzrastać może do 30 stopni, jednak w porównaniu z falami gorąca w ostatnich latach nadchodzący sierpień ma być w normie lub poniżej normy. Wszytko zależy od tego, z jakim okresem czasu porównujemy temperaturę. Model CFS amerykańskiej NOAA opiera się na średniej z ostatniego dziesięciolecia, które było wyjątkowo ciepłe.

Z kolei IMGW w prognozie na sierpień informowało, że temperatura w sierpniu na terenie niemal całego kraju będzie powyżej normy, ale z okresu 1981-2010.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: nwojciech1982/Kontakt 24/wetter3.de

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami. W niedzielę w dziewięciu województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami. Miejscami spodziewane są opady gradu i silne porywy wiatru, sięgające nawet 100 kilometrów na godzinę. W mocy są także alarmy niższego stopnia.

Pomarańczowe alerty IMGW. Zagrzmi, silnie powieje wiatr

Pomarańczowe alerty IMGW. Zagrzmi, silnie powieje wiatr

Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiały się wyładowania atmosferyczne, a to nie koniec niebezpieczeństw. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania powrócą około południa

Gdzie jest burza? Wyładowania powrócą około południa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Pogoda w ostatni dzień długiego majowego weekendu podzieli Polskę na burzowy zachód oraz słoneczny i gorący wschód. W rejonie Podkarpacia termometry wskażą aż 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 05.05. Gorące i burzowe regiony

Pogoda na dziś - niedziela 05.05. Gorące i burzowe regiony

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Zmiana pogody będzie dotkliwa. Przez Polskę przejdą opady deszczu i burze, a po majówce znacząco się ochłodzi. W następnym tygodniu termometry w części kraju wskażą poniżej 15 stopni Celsjusza.

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrasta liczba śmiertelnych ofiar powodzi na południu Brazylii. Władze informują o blisko 60 zabitych. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, wielu ludzi musiało opuścić swoje domy. Zniszczone są drogi i mosty.

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu zalały stolicę Turcji Ankarę. W mieście pod wodą znalazły się drogi - przekazał w czwartek turecki portal Daily Sabah.

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Źródło:
PAP, dailysabah.com

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sezon pożarowy w Grecji rozpoczął się najwcześniej w historii. Jest to spowodowane wysoką temperaturą powietrza i skąpymi opadami. W tym roku władze planują podwoić do około 1300 liczbę strażaków w wyspecjalizowanych jednostkach gaszących pożary.

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Źródło:
Reuters, PAP

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service