Arleta Unton-Pyziołek

Arleta Unton-Pyziołek

Ciśnienie mocno i szybko w górę

Polacy lubią narzekać, przede wszystkim na pogodę, służbę zdrowia, polityków... Więc oto dajemy każdemu powód do narzekania. Nadchodzącej doby, w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek 16 lutego, nastąpi tak duży skok ciśnienia, że wielu osobom będzie "łeb rozsadzać", bądź "głowa będzie pękać".

-20 st.C w nocy, dziś dużo śniegu. Zima jeszcze się nie poddaje

Idzie odwilż, ale zima nie podda się bez walki. Jeszcze śniegiem sypnie, a w górach to miejscami zasypie. Duże trudności mogą pojawić się w sobotę 23 stycznia na drogach Przedgórza Sudeckiego oraz na przejściach granicznych w Sudetach, w Jakuszycach czy Kudowie, bo spaść może do 5-10 cm śniegu.

Wigilia. Jaka będzie teraz i jaka była w ostatnich latach?

Jedną z najpiękniejszych kolęd jakie znam jest niemiecka pieśń "Leise rieselt der Schnee" ("Cicho pada śnieg"), która wyczarowuje obraz alpejskiej wioski położonej w dolinie, nad zamarzniętym jeziorem, w otoczeniu lasów. Wszystko otulone jest śniegiem, padającym cicho...

Co z tą zimą? Odpowiedzi udziela nasza synoptyk

"Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los" - stwierdził Oscar Wilde. Kocham koty i obserwuję. Ich zachowanie bywa dobrym wskaźnikiem meteorologicznym, gdyż zwierzęta te reagują na zmiany baryczne.

Teraz zawirowania w pogodzie. Potem byle jaka zima

"Wiatr jest to powietrze które się spieszy" - przeczytałam w "Humorze z zeszytów szkolnych". A bardzo spieszy się dziś polarne powietrze, które pędzi do nas znad Atlantyku, co dobrze widać po szybko wędrujących po niebie szarych chmurach. Porywy wiatru osiągały w sobotnie popołudnie do 50 km/h, nad morzem do 70 km/h, a wysoko w Karkonoszach do 100 km/h.

Ex-Kate przyniesie huraganowy wiatr, a potem zimę

Dzisiejsze wyliczenia modeli numerycznych i pogodowe doniesienia z zachodniej Europy nakazują wszcząć alarm! W atmosferze nad Polską będzie się działo! W tym tygodniu Polaków smagać będą deszcz i silny wiatr, a od soboty 21.11 rozpocznie się ochłodzenie w towarzystwie opadów deszczu ze śniegiem.

Rano marzną nam nosy i uszy. Potem robi się ciepło i słonecznie

W jesienne mroźne poranki ślicznie wyglądają krzewy dzikich róż i ostrokrzewów. Czerwone owoce w białej lodowej otoczce przywodzą na myśl baśń "Kroniki Narnii", o krainie cichej, zastygłej w zimnie. W Polsce chłód zaznacza powoli swoją obecność i szepcze, że niedługo zostanie z nami na dłużej. Czas wyciągnąć puchową pościel, wełniane koce i przygotować swoje gniazdko na dłuższy okres zimna i niepogody.

"Odwołujemy babie lato"

Jesteśmy pod wpływem potężnego wyżu Netti - stąd chłód. Zrobi się cieplej i na termometrach zobaczymy nawet ponad 20 st. C. Niestety nie potrwa to długo. - W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych odwołujemy babie lato - mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

W drugiej połowie września nawet 29-30 st. C

Przed Polską kilka chłodniejszych dni z przewagą pogody pochmurnej, chwilami deszczowej. Temperatura popołudniami ma wahać się między 14 a 20 stopniami. Najzimniej i najmniej przyjemnie będzie w niedzielę i poniedziałek 6-7 września, kiedy deszczowym chmurom towarzyszyć będzie silniejszy zachodni i północno-zachodni wiatr, osiągający w porywach do 60-80 km/h.

Upały powrócą, a susza jeszcze długo nie ustąpi

Długotrwałe upały i brak opadów skutkują suszą. A dzisiejsze, czyli najświeższe, wyliczenia amerykańskiego modelu meteorologicznego GFS pokazują ponownie, że pod koniec sierpnia i na początku września odnotujemy w Polsce temperaturę maksymalną rzędu 30-33 st. C. Możliwe więc, że pospieszyliśmy się z ogłoszeniem końca upalnego lata.

Padły lokalne rekordy gorąca. We Wrocławiu aż dwa

Upał w Polsce trwa w najlepsze. W świetle poniedziałkowych materiałów prognostycznych trwać ma jeszcze co najmniej do 20 sierpnia. Dla urlopowiczów to informacja wspaniała. Dla rolników, leśników i ludzi schorowanych to z kolei nie najlepsze wieści.

"Polska leży w sercu tzw. Europejskiej Alei Tornad"

Polacy, tak jak Amerykanie, mają swoją Aleję Tornad. Z analiz European Severe Storm Laboratory (Europejskiego Laboratorium Silnych Burz) wynika, że w naszym kraju możemy wyróżnić trzy wyraźne obszary występowania trąb powietrznych.