Wzburzone fale porwały auto i wciągnęły je do morza

Autor:
as/dd
Źródło:
ENEX, Taiwan News

Samochód został porwany przez morskie fale na plaży w tajwańskim Hualian. Kierowcy pojazdu cudem udało się ujść z życiem. Gwałtowna aura związana jest z tajfunem Mawar, który przechodzi przez Morze Filipińskie, przynosząc ze sobą silny wiatr i wysokie fale.

Tajfun Mawar przeszedł w zeszłym tygodniu przez Guam, a obecnie znajduje się nad Morzem Filipińskim, na wschód od północnych Filipin i Tajwanu. Chociaż zjawisko najprawdopodobniej nie uderzy w ląd, przynosi ze sobą ulewy, wysokie fale i porywisty wiatr, którego porywy we wtorek sięgały 190 kilometrów na godzinę.

Silne i gwałtowne fale

O sile żywiołu przekonał się kierowca, który w niedzielę wjechał srebrnym SUV-em na jednej z plaż w okolicach miasta Hualian. Samochód szybko został zalany przez wzburzone fale, a w pewnym momencie woda całkowicie go przykryła. Kierowcy w ostatniej chwili udało się uciec. Ostatecznie morze przewróciło pojazd, a później go wciągnęło.

Z uwagi na coraz gorsze warunki pogodowe tajwańskie Centralne Biuro Meteorologiczne (CWB) wydało w poniedziałek ostrzeżenie dla obszarów morskich i nadmorskich we wschodniej części kraju. Władze proszą mieszkańców o zrezygnowanie z aktywności nad wodą. W niedzielę lokalne media przekazały, że co najmniej cztery osoby zostały zmyte do morza. Jednej z nich, 13-letniego chłopca, nie udało się uratować.

Silny wiatr i deszcz spowodowały także uszkodzenie autostrady nr 11 w gminie Fengbin nieopodal Hualian. Jak przekazały lokalne media, na skutek wysokich fal częściowo zawaliło się 56 metrów barierek i zbocza. Chociaż ruch w rejonie nie został wstrzymany, w pobliżu zainstalowano zautomatyzowany system wideo do obserwacji i wczesnego ostrzegania.

Skutki tajfunu MawarUrząd miejski Fengbin, hrabstwo Hualien
Skutki tajfunu MawarUrząd miejski Fengbin, hrabstwo Hualien
Skutki tajfunu MawarUrząd miejski Fengbin, hrabstwo Hualien
Skutki tajfunu MawarUrząd miejski Fengbin, hrabstwo Hualien

Autor:as/dd

Źródło: ENEX, Taiwan News

Pozostałe wiadomości