Kilkanaście osób zginęło po przejściu niżu Eunice przez zachodnią Europę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Kraje zachodniej Europy zaczynają liczyć straty po przejściu niżu Eunice. Wiatr, którego porywy w niektórych miejscach okazały się rekordowe, niszczył budynki, zrywał dachy i powalał drzewa. Żywioł zebrał tragiczne żniwo w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii i Belgii. Ponad 150 tysięcy gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii w sobotę wieczorem nadal nie miało prądu.

Niż Eunice nadciągnął nad Europę w piątek, uderzając początkowo w Irlandię i Wielką Brytanię. Następnie przesuwał się na wschód.

Nad Niemcy żywioł natarł w nocy z piątku na sobotę, w wyniku czego śmierć poniosły trzy osoby - poinformowały miejscowe służby. Ofiary śmiertelne to dwóch kierowców i mężczyzna, który chciał w nocy naprawić uszkodzony przez wichurę dach. Według lokalnych władz sztorm na Morzu Północnym zmył prawie 90 procent plaż z fryzyjskiej wyspy Wangerooge. - Na odcinku jednego kilometra prawie nie ma już piasku - powiedział burmistrz wyspy Wangerooge Marcel Fangohr. Wydmy, chroniące strefę wody pitnej, straciły swoje umocnienia, a naprawa tych szkód zajmie co najmniej sześć tygodni - informuje "Tagesspiegel".

Ofiary śmiertelne też w Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii i Irlandii

Na skutek żywiołu w Wielkiej Brytanii śmierć poniosły trzy osoby. Jedna z nich to kobieta, na której samochód w Londynie upadło drzewo. Dwie osoby w kraju zostały ranne. W Londynie mężczyzna odniósł obrażenia wskutek uderzenia przez spadające z muru cegły, a w Henley-on-Thames kobietę zraniły porwane przez wiatr przedmioty.

Upadające drzewa raniły śmiertelnie cztery osoby w Holandii, w tym dwie w stolicy kraju - Amsterdamie. W Belgii poinformowano o jednej ofierze śmiertelnej. To Brytyjczyk, który w wyniku silnego wiatru wypadł z łodzi do wody. W Irlandii również zginęła jedna osoba.

W sobotę niż Eunice nadciągnął nad Polskę, w wyniku czego zginęły cztery osoby, a sześć osób zostało rannych. Czytaj więcej o skutkach wichur.

Powalone drzewa, odwołane połączenia kolejowe, przewrócone ciężarówki w Holandii

Wiele drzew w Amsterdamie wiatr wyrwał z korzeniami. Uszkodzone zostały budynki, samochody i rowery. Niektóre z drzew wpadały do pobliskich kanałów. 

Rząd Holandii apelował w piątek do obywateli o pozostanie w domach i - z powodu dużej liczby zgłoszeń - aby dzwonić pod numer alarmowy tylko w sytuacji zagrożenia życia. "Nie wychodźcie na ulice. To naprawdę niebezpieczne" - apelowała na Twitterze policja w Amsterdamie.

Wiatr przewrócił w Holandii kilka ciężarówek, które blokowały ruch drogowy. Od godziny 14 w piątek w całym kraju nie kursowały pociągi. Na lotnisku Schiphol odwołano tego dnia około 390 lotów. Lekcje w szkołach zakończono wcześniej niż planowano.

W Hadze wiatr zerwał część dachu ze stadionu piłkarskiego klubu ADO Den Haag. W innym miejscu w tym mieście ewakuowano ludzi mieszkających w pobliżu kościoła przy ulicy Elandstraat, gdy dwie iglice zaczęły kołysać się na wietrze.

W Belgii w centrum miejscowości Asse ewakuowano mieszkańców z powodu ryzyka zawalenia się wieży kościoła. W mieście Tournai żuraw budowlany przewrócił się na budynek szpitala i przebił sufit. Według lokalnych mediów w wyniku tego zdarzenia ranny został operator dźwigu.

Ponad 150 tysięcy odbiorców bez prądu w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii w sobotę wieczorem około 155 tysięcy odbiorców pozostawało bez prądu. Dotyczy to głównie gospodarstw domowych w Anglii, a także wschodniej i południowej Walii. Początkowo w sobotę prądu nie miało 226 tysięcy odbiorców.

Dzień wcześniej, kiedy żywioł uderzył w Wyspy Brytyjskie, pozbawił dostaw energii elektrycznej łącznie ponad 1,3 miliona domów.

Rekordowa prędkość wiatru w Anglii

W Anglii zarejestrowano w piątek najwyższą w historii prędkość pojedynczego podmuchu wiatru. To 196 kilometrów na godzinę, odnotowane na przylądku The Needles w zachodniej części wyspy Wight - podał brytyjski urząd meteorologiczny Met Office. 

Dotychczas najwyższą prędkością porywów wiatru w Anglii było prawie 190 km/h odnotowane w grudniu 1979 roku w Kornwalii. Natomiast brytyjskim rekordem pozostaje 278 km/h na szczycie Cairngorm w górach w Szkocji w 1986 roku.

W Londynie porywisty wiatr uszkodził w piątek dach hali widowiskowo-sportowej O2 Arena. Obiekt został zamknięty, a wcześniej ewakuowano z niego około tysiąca osób - podała straż pożarna. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Wydano czerwone alerty

Przed nadejściem Eunice nad Wyspy Brytyjskie w Anglii wydano czerwone ostrzeżenia meteorologiczne. - Wydajemy czerwone alerty, tylko gdy uważamy, że istnieje zagrożenie dla zdrowia i życia - mówił meteorolog Frank Saunders z Met Office. Ostatni raz wydano je w listopadzie ubiegłego roku. W mocy pozostają pomarańczowe ostrzeżenia niższego stopnia.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać jak silny wiatr w piątek w Londynie przewracał ludzi.

Autorka/Autor:anw, ps

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ventusky.com, Met Office

Pozostałe wiadomości

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce przez najbliższe godziny może obficie padać deszcz. Spodziewany jest również powrót przymrozków.

Ostrzeżenia IMGW dla 11 województw

Ostrzeżenia IMGW dla 11 województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Weekend przyniesie pochmurną aurę i opady deszczu. W nowym tygodniu również będzie padać, pojawić się też mogą burze. Od wtorku zacznie się wypogadzać.

Niespokojna aura i deszcz. Pogoda na pięć dni

Niespokojna aura i deszcz. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Źródło:
Corriere Adriatico, RAI News

Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Źródło:
Reuters, Xinhua

Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

Źródło:
PAP

Co najmniej cztery osoby zginęły w wyniku powodzi, które nawiedziły południowo-wschodnią Australię. Jak podały lokalne media, około 50 tysięcy osób pozostaje odizolowanych od świata, wiele regionów nie ma także prądu. Służby apelują do mieszkańców o cierpliwość.

Powodzie odcięły od świata 50 tysięcy ludzi

Powodzie odcięły od świata 50 tysięcy ludzi

Źródło:
PAP, ABC News

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Piątek 23.05 przyniesie umiarkowane i duże zachmurzenie, a także opady deszczu. W całym kraju będzie chłodno, a termometry wskażą maksymalnie 16 stopni.

Pogoda na dziś - piątek 23.05. Przydadzą się parasole, na termometrach do 16 stopni

Pogoda na dziś - piątek 23.05. Przydadzą się parasole, na termometrach do 16 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

We wtorkowy wieczór mieszkańcy Wilna byli świadkami niecodziennego widoku - przez samo centrum miasta przepływał łoś. Zwierzę najwyraźniej zabłądziło i postanowiło spróbować sił w pokonaniu rzeki Neris.

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Źródło:
ENEX

To miał być dzień jak co dzień, jednak pogoda zadecydowała inaczej. Studentka z Missisipi Maya Grimes znalazła się w samym środku tornada, które dosłownie wyrzuciło ją z samochodu na ulicę. Cudem przeżyła. Dziś dzieli się swoją historią.

Tornado wyrzuciło studentkę z samochodu

Źródło:
CNN

Burze przechodziły w środę nad Polską. Front przesuwał się z zachodu na wschód, po południu zahaczając o Mazowsze i przynosząc efektowne, lokalne opady deszczu. W jaki sposób doszło do powstania widocznego na zdjęciu zjawiska?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Źródło:
TVN24+

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

W której fazie życia kleszcza jest on najniebezpieczniejszy dla człowieka? Zanim pajęczak osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka stadiów rozwojowych, a w większości z nich może przenosić choroby.

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Źródło:
ECDC, pzh.gov.pl

Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania pływowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skrócie TDE) przez masywną czarną dziurę znajdującą się daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwykły układ oddalony o 600 milionów lat świetlnych od Ziemi zawiera nie jedną, a dwie supermasywne czarne dziury.

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Źródło:
PAP, University of California, Berkeley

W 2024 roku bezpowrotnie straciliśmy 6,7 miliona hektarów dziewiczych lasów tropikalnych - to niemal tyle, ile wynosi powierzchnia całej Panamy. Jak wynika z opracowania Global Forest Watch, to rekordowy wynik, najwyższy od co najmniej 20 lat.

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Źródło:
PAP

Pan Szymon z Władysławowa (województwo pomorskie) we wtorek wybrał się do Wejherowa. Pod tamtejszym szpitalem miał okazję podziwiać dwa białe daniele.

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Źródło:
Kontakt24

Fale upałów nie odpuszczają w Meksyku. W wielu stanach temperatury sięgają ponad 40 stopni Celsjusza, a skutki są tragiczne - od początku roku potwierdzono już sześć zgonów i 400 przypadków udaru słonecznego. Służby meteorologiczne i sanitarne apelują o ostrożność.

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Naukowcy ostrzegają: ponad trzy i pół tysiąca gatunków zwierząt jest zagrożonych globalnym ociepleniem. Jak wynika z analiz badaczy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, w dużej mierze dotyczy to gatunków morskich.

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

Źródło:
PAP

Władze włoskiego regionu Umbria stworzyły na jeziorze Trazymeńskim sztuczną, pływającą wyspę wyłapującą gatunek podobnych do komarów owadów. Owady te od lat są utrapieniem okolicznych mieszkańców i przybywających w ten rejon turystów.

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Źródło:
PAP, ANSA, tvn24.pl

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w nowej kapsule Dragon - przekazała Sarah Walker z firmy SpaceX Elona Muska.

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze nawiedziły w nocy z poniedziałku na wtorek południowe departamenty Francji. W wyniku gwałtownej aury co najmniej trzy osoby zginęły, a dwie są poszukiwane - przekazała francuska żandarmeria. Służby wprowadziły pomarańczowy poziom alertu pogodowego, drugi najwyższy w skali zagrożenia. Niebezpieczna aura ma utrzymać się nad regionem także dzisiaj.

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Aktualizacja:
Źródło:
sudouest.fr, tvnmeteo.pl

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl