Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-y z ostrzeżeniami do osób przebywających w kilku powiatach na terenie trzech województw. We wtorek przez cały dzień w wielu regionach snuł się smog, a wieczorem na wielu stacjach w Polsce odnotowano złą jakość powietrza.
O godzinie 21 zła jakość powietrza pod względem pyłu PM10 panowała w wielu miejscach w kraju. Wysokie wartości odnotowano m.in. w:
Źle było także jeśli chodzi o pył PM2,5. Poważnie przekroczone normy jakości powietrza odnotowano m.in. w:
W wielu innych miastach Polski odnotowano też niezdrową i średnią jakość powietrza.
Alert RCB
"Uwaga! Dnia 09.01 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - SMS-y o takiej treści zostały wysłane przed południem przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do osób przebywających na terenie województw: kujawsko-pomorskiego (miasta Grudziądz i powiatu grudziądzkiego), podlaskiego (powiat augustowski) i podkarpackiego (powiat dębicki).
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje tam ryzyko przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 (150 µg/m).
Czym jest alert RCB
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Kiedy powietrze ma dobrą jakość
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
Co to jest PM10
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Co to jest benzen
Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Źródło: tvnmeteo.pl, RCB
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock