IMGW ostrzega przed groźną pogodą. Miejscami może spaść nawet do 30 centymetrów świeżego śniegu. Obowiązują też alarmy przed intensywnymi opadami deszczu oraz oblodzeniami. W mocy są alarmy drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia.
Alerty IMGW drugiego stopnia: intensywne opady śniegu
IMGW wydał alarmy drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Jak prognozują synoptycy, na obszarze województwa dolnośląskiego (powiaty: kłodzki, wałbrzyski, Wałbrzych, kamiennogórski, karkonoski, Jelenia Góra, lwówecki oraz lubański) położonym powyżej 600 metrów prognozowane są opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 20 do 30 centymetrów. Kiedy należy się ich spodziewać? Między godziną 21 w czwartek a godz. 21 w piątek.
Alerty IMGW pierwszego stopnia: opady śniegu
Oprócz alarmów drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu, w wielu regionach obowiązują alarmy niższego, pierwszego stopnia przed opadami śniegu, powodującymi przyrost pokrywy śnieżnej o około 5, 10, a lokalnie nawet o 15 centymetrów. Ostrzeżenia wydano w województwach:
- dolnośląskim, gdzie będą obowiązywać od godziny 2 do 12 w piątek;
- opolskim, gdzie groźnie będzie między godz. 4-14 w piątek;
- śląskim, świętokrzyskim i małopolskim (na północy regionu) - alarmy w tych miejscach będą obowiązywać od godziny 5 w piątek do godz.. 5 w sobotę;
- wielkopolskim, w części południowej województwa, gdzie groźnie będzie między godz. 4 w piątek, a godz. 7 w sobotę;
- łódzkim (bez powiatów na północy regionu), gdzie alarmy będą ważne od godz. 4 w piątek do godz. 7;
- lubelskim, na północy regionu, gdzie groźnie będzie między godz. 5 w piątek a godz. 9 w sobotę;
- mazowieckim (bez części północnej i północno-zachodniej regionu), gdzie zjawisko spodziewane jest między godz. 5 w piątek a godz. 9 w sobotę;
- podlaskim (bez powiatów na północy regionu), gdzie alarmy będą ważne od godz. 7 w piątek do godz. 12 w sobotę.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - oblodzenie
Zagrożeniem będzie też oblodzenie. Przed zamarzaniem nawierzchni chodników i dróg IMGW alarmuje w woj. dolnośląskim oraz w części powiatów na północnym zachodzie woj. opolskiego. Zagrożenia należy się spodziewać między godz. 1 a 9 w piątek.
Alerty IMGW pierwszego stopnia: intensywne opady deszczu
Oprócz tego zagrożeniem będą też intensywne opady deszczu. Alarmy te obowiązują na całym obszarze woj. podkarpackiego, w południowej połowie woj. lubelskiego i w woj. małopolskim, z wyjątkiem północno-zachodnich powiatów.
Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Suma opadów może wynieść od 25 do 30-45 litrów wody na metr kwadratowy.
W Małopolsce ostrzeżenia będą obowiązywać do piątku do godz. 7, na Podkarpaciu do godz. 14, a na Lubelszczyźnie do godz. 17 tego samego dnia.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock