Alert RCB obowiązuje. Ponad 121 tysięcy odbiorców w poniedziałek rano nie miało prądu

Autor:
kw//rzw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w czwartek
Warunki biometeo w czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Nadal obowiązuje alert, jaki RCB wysłało esemesem w niedzielę do osób przebywających na terenie 14 województw. W komunikacie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed porywistym wiatrem i burzami. Jak podało w poniedziałek, o godzinie 6 prądu w Polsce nie miało ponad 121 tysięcy odbiorców.

Według danych z godziny 6 w poniedziałek, przekazanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w związku z silnymi porywami wiatru strażacy interweniowali 4641 razy. Z powodu wichur, które od kilku dni przechodzą przez Polskę bez prądu pozostaje 121 287 tysięcy odbiorców.

Alert RCB dla 14 województw

W niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owy alert do mieszkańców 14 województw. Nie dotyczy on jedynie województw podlaskiego i lubelskiego.

"Uwaga! W nocy i jutro (20/21.02) porywisty wiatr i burze. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie zatrzymuj się pod drzewami. Zostań w domu, jeśli możesz" - czytamy w komunikacie..

Czym jest alert RCB

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Wichura. Jak się zachować

Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przypominają, aby:

- usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;

- przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;

- zamknąć okna i drzwi;

- nie zatrzymywać się pod drzewami;

- zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;

- przygotować oświetlenie zastępcze - latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;

- uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie - przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie wichuryRCB

Autor:kw//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/RCB

Pozostałe wiadomości